Üniversitedeyken Kısa Zamanlı İş Bulma Yolları

Daha önce üniversitedeyken çalışmak konusundan bahsetmiştik ama öğrenciyken kısa zamanlı iş nasıl bulunur konusunu konuşmamıştık. Para mevzuları biraz sıkıntılı biliyorum. Bu yüzden henüz izlemediyseniz öncelikle şu videoyu hemen izleyin:

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=My_YsZ10RGE&w=560&h=315]

Benim öncelikli derdim para değil ben kısa zamanlı iş bulayım, tecrübe edineyim ve üniversite bitmeden neyi severim neyi sevmem keşfedeyim derdindeyseniz de o zaman yazıyı okumaya devam.

blonde-hair-colors-daylight-720606

Kısa zamanlı iş bulmanın birkaç tane çok işe yarar yolu var ama sadece bir tane hayati koşulu var: Azimli olmak! Eminim ilk işinizi bulana kadar defalarca reddedileceksiniz, yetersiz hissedeceksiniz ve üzüleceksiniz! Ben üniversitenin ilk yılında çalışmaya çok heves edip her başvurduğum işten “Çok kibarsın, biz senden iş isteyemeyiz.” gerekçesi ile reddedilmiştim. Sebebe bakar mısınız? 🙂 Şimdi düşünüyorum da sırf çalışma hayatını bir an önce deneyeyim diye nasıl da aslında bana hiçbir katkısı olmayacak işlere başvurmuşum. Siz öyle yapmayın. Peki ne mi yapın?

Öncelikle yapabileceğiniz işlerin bir listesini çıkarın. Biraz yardıma ihtiyacınız varsa Öğrenciyken Para Kazandırabilecek Beceriler yazıma göz atabilirsiniz. Masa başı bir iş mi daha çekici geliyor? Yoksa ben hayatın içinde sokaklarda koşturayım mı diyorsun? Eğer ofis hayatını deneyimlemek istiyorsan iki tane tavsiyem var.

  • Birincisi güzel bir CV hazırlaman ve bu CV’yi gördüğün ve duyduğun her ilana göndermen. CV nasıl hazırlanır diyorsan, o zaman hemen CV Hazırlama Rehberi’ne!
  • İkincisi ise okuldaki hocalarına, bölüm sekreterliklerine, üye olduğun kulüptekilere ve ailede/çevrende seni böyle bir işe yönlendirebilecek herkese nasıl bir şey aradığını anlatman. Mesela ben sosyal medya ajansındaki işimi üniversitedeki metin yazarlığı eğitimi veren hocam sayesinde bulmuştum. Bunun dışında okuldaki ilan panolarında da gözün olsun. Üniversite öğrencileri için olan çoğu işin ilanı kampüse bir şekilde iletilir. Mesele dikkat meselesi!

scott-webb-270034-unsplash

Ofis işi seni sarmıyor, sen sokaklarda iş peşine düşmek mi istiyorsun. O zaman biraz daha girişken ve sosyal bir insan olman gerekiyor. Fotoğrafçılık mı istiyorsun, fotoğraf çekip sosyal medyada kendine bir portfolyo yarat. Organizasyon işi mi ilgini çekiyor, okuldaki kulüplerin etkinliklerinde görev alarak deneyim edinmeye başla. Sürekli aradığın işin yapıldığı veya aradığın işi bulabileceğin mekanlarda gezin. İnsanların gözü sana ısınsın. Bağlantı kur, hayallerini paylaş, bir iki gönüllü iş yapıp kendini göster. Böyle böyle karşına doğru işler zamanla çıkacak.

İlk işini bulup biraz tecrübe edindikten sonrası ise daha kolay. Nedense ilk iş deneyimine kendimizi kabul ettirince insanların gözünde güvenilirliğimiz artıyor. Sonrasında hem insanlar sana iş paslıyor hem de iş yaptıkça önüne daha güzel işler geliyor. Yeter ki o ilk şeytanın bacağını kırana kadar pes etme!

Gönlündeki işi bulman dileğiyle,

Sevgiler,

Ayça K.

Yorumda Bulun!

Lütfen yorumunu girin!
Lütfen adınızı buraya girin