Üniversiteye Yeni Başlayanlara Kimseden Duymayacakları Gerçekler

Liseden sonra üniversiteye geçiş değişik bir duygu. Heyecan zaten var ama bir de yeni bir ortama adapte oluş, belki yeni bir şehri tanıma süreci… Biraz zorlu bir dönem ama ilk yıl bitmeden her şeyi yani hemen hemen her şeyi öğrenmiş oluyorsunuz, merak etmeyin. Yine de benim size anlatmam gereken ve kimseden açık açık duymayacağınız bazı gerçekler var.

desk-girl-hair-6384

  • Sandığınız kadar zeki değilsiniz! Evet belki okulunuzun, şehrinizin ve hatta bölgenizin en iyi öğrencisiydiniz. Belki Türkiye derecesi bile yaptınız ama üniversitede bunlar hiç önemli değil. Birincisi zaten kampüs içindeki neredeyse herkes en az sizin kadar zeki ve zaten zeka üniversite giriş sınavıyla ölçülebilen bir şey değil. Üniversite sınavını kazandınız ve bu gerçekten büyük bir başarı ama bir yandan da üniversiteyi ilk defa siz kazanmadınız. Bu yüzden zekanızı bir kenara bırakın ve kendinize farklı özellikler katmak için çabalayın. Mesela alçakgönüllülükle başlayabilirsiniz 😉

skyler-king-527288-unsplash.jpg

  • Kişisel bakımınıza özen gösterin. Kullanmıyorsanız Allah rızası için deodorant kullanın. Her anlamıyla mükemmel sayılabilecek nice öğrencimin ter kokusunu hissetmiş bir hoca olarak bunu özellikle rica ediyorum. Ayrıca dişlerinizi fırçalayın. Sık sık duş alın. Kısacası temiz olun ve temiz kokun.

matt-botsford-566660-unsplash

  • Ders kitaplarını daha ucuza bulmak mümkün. Bunun için kitapları almadan önce etraftaki kırtasiyeleri ve kitapçıları gezin. Gerekirse üst sınıflara sorun. Elinde kitap olup da size vermek isteyen birileri çıkabilir. Üstelik üst sınıflardan ders notları da bulabilirsiniz.

rawpixel-com-296613-unsplash

  • Araştırma görevlileri ve sekreterler inanılmaz yardımcı insanlar. Bakın öncelikle şunu kabul etmeniz gerekir. Siz nasılsanız insanlar da size karşı öyledir. Bu gözler herkesin nefret ettiği bir sekreterin ne kadar hayat kurtarıcı olabileceğini gördü. Bu yüzden bölümünüzdeki insanlara hal hatır sorun. Sizi tanısınlar hatta sevsinler. Bu yıl olmazsa önümüzdeki yıl, o da olmadı sonraki yıl hayatınızı kurtaracaklar. İhmal etmeyin.

neonbrand-595599-unsplash

  • Dikkatli olun! Arkadaşlık konusunda da ev kiralarken de ders notu alırken de! Çünkü kampüste iyi insanlar olduğu kadar size zarar verebilecek kadar kötü insanlar da var. Biri size karşılıksız bir şey teklif ettiğinde öncelikli olarak bir düşünün. Çünkü sizin küçük kasabanızda herkes birbirine yardımcı olabilir ve bu normaldir ama büyük bir şehirde genelde şehre yeni gelenlere karşılıksız yapılan teklifler çok hoş yerlere varmayabilir.

Dilerim harika bir başlangıç yaparsınız! Hepinize bol şans.

Sevgiler,

Ayça

1 Yorum

  1. Hocam çok güzel bir yazı olmuş ellerinize Sağlıkk, sizi sık sık takip ediyorum?üniversiteyi açıktan okumak hakkındaki görüşlerinizi de merak ediyorum

Yorumda Bulun!

Lütfen yorumunu girin!
Lütfen adınızı buraya girin