8 Etkili Zaman Yönetimi Stratejisi

Zaman yönetimi aynı anda birden fazla sorumlulukla boğulduğumuz yetişkinlik döneminin en önemli becerilerinden biri. Akademik çalışmalar, iş, aile ve özel hayat derken bir yerlerde mutlaka ipin ucu kaçıyor ve biz yine kendimizi nereden başlayacağımızı bilmez bir halde buluyoruz. Bu yüzden de bugün pratik bir şekilde hayatınızı düzene sokabileceğiniz 8 etkili zaman yöneticisini listelemek istiyorum.

coffee-2608864_1920
Zaman yönetiminin en etkili yöntemlerinden biri liste yapmaktır.

1. Yapılacaklar listesi hazırlayın

Birden fazla sorumluluğu hem akılda tutmak hem de bir arada yürütmek zaten zor. Burada zihnimize daha fazla yük yüklememek için eğer kullanmıyorsak hemen bir ajanda, planlayıcı veya defter kullanıyoruz. Teknoloji sever biriysek de hemen Google Keep’i telefonumuza indiriyoruz. Böylece hem yapılacakları göz önünde tutuyoruz hem de gerektiğinde kolayca eklemeler yapabiliyoruz.

2
Doğru zaman yönetimi için öncelikleri göz önünde bulundurmak gerekir.

2. Önceliklere göre sıralama yapın

Yapılacaklar listesi hazırladık. Peki ama yeterli mi? Tabi ki hayır. Yapılacaklar listemizi önceliklere göre sıralamamız gerekiyor. Bu noktada neyin daha önemli ve ertelenemez olduğuna iyi karar vermek gerekiyor. Üniversite dönemi için derslerin ve ileride akademik ve profesyonel hayatınıza katkıda bulunacak şeyleri öncelik yapmanızı tavsiye ederim. Bir de küçük bir motivasyon stratejisi, bir günden ertelediğiniz bir iş varsa onu ertesi gün öncelikler sıralamasında ne kadar önemli olduğuna bakmaksızın en başa alın. Böylece bir işi haddinden fazla ertelememiş olursunuz.

eliabe-costa-702725-unsplash
Zaman yönetimi yaparken ders çalışmak gibi önemli işlere özel zaman ayrılmalıdır.

3. Ders çalışmak için özel zaman planlayın

Üniversite demek tabi ki ders çalışmak ve ödev yapmak demek. İşler iyice çığrından çıkmadan haftalık planınıza mutlaka ders çalışma saatlerini düzgün bir şekilde belirleyin. Bununla ilgili sıkıntı çekiyorsanız, öncelikle Düzeni En Baştan Oturtmanın Yolları yazımı okuyabilirsiniz.

why-you-need-to-use-a-habit-tracker-in-your-planner-free-printable-habit-tracker-how-to-plan-your-day-more-efficiently-bullet-journal-spread-setup-bujo-planning-min-1024x768
İyi zaman yönetiminin sırlarından biri rutinler oluşturabilmektir.

4. Rutinler oluşturun ve onlara bağlı kalın

Rutinler her ne kadar sıkıcı olsa da söz konusu olan zaman yönetimi olduğunda aslında oldukça faydalıdır. Benim zaman yönetimi konusunda en önemli rutinim neredeyse her gün eve geç girdiğim için en azından haftanın 1 gününü tamamen kendime ayırıp şarj olmak, haftayı kapatmadan aksattığım işler varsa toparlamak ve gelecek haftayı planlamak. Ayrıca programımı yaparken de normalde üşengeçlik yaptığım şeyleri aynı gün aynı saatte yapıp bir rutine bindirerek kendimi alıştırıyorum. Böylece programımda o gün ve saat hep aklımda oluyor ve o zamanlar için başkalarına söz vermiyorum.

michal-parzuchowski-224092-unsplash
Zamanını iyi yöneten biri planları konusunda esnek ve gerçekçidir.

5. Esnek ama gerçekçi olun

Hayat bu tabi ki aksamalar olacak ve tabi ki planınıza uyamayacaksınız. Zaman yönetimi konusunda bence en önemli iki şey esnek ve gerçekçi olmak. Hedeflerinizi koyarken mutlaka bir B planı yapın ve haftalık/aylık olarak programınınızın gerisinde kalma ihtimalinize karşı boş günler/zaman dilimleri bırakın.

mohammed-hassan-562212-unsplash
Zaman yönetimi söz konusu olduğunda planlama ve değerlendirme için de zaman ayırmak gerekir.

6. Planlama ve değerlendirme için zaman ayırın

Zamanımızı verimli bir şekilde yönetmeyi bir gecede öğrenemeyiz ama pratikle çok daha iyi olabiliriz. Bunu geliştirmek için en içtenlikle inanarak tavsiye edebileceğim şey zamanınızı nasıl kullanacağınızı planlamak ve nasıl kullandığınızı değerlendirmek için zaman ayırmanız. Yani haftada 3 saat ders çalışmayı planlıyor olabilirsiniz ama bunun ne kadar işe yaradığını değerlendirebilecek tek kişi de yine sizsiniz.

tra-nguyen-459276-unsplash
Uzun dönemli hedeflere odaklanarak zamanı yönetmek iyi bir yöntemdir.

7. Uzun dönemlik hedeflerinize odaklanın

Zamanınızı iyi yönetmek için uzun dönemlik hedeflerinizi de düşünmeniz gerekli çünkü aslında zamanınızı iyi yönetmek için ihtiyacınız olan en önemli şeylerden birisi sürdürebilir motivasyon. Bir başka deyişle, eğer yeteri kadar motivasyonunuz yoksa istediğiniz kadar planlama yapın, hiçbir işe yaramaz ve siz yine kendinizi sızlanırken. bulursunuz. Bu yüzden, küçük resme değil de büyük resme odaklanın. Mesela ders çalışmak içinizden gelmiyorsa mezuniyet sonrası için hayallerinizi sık sık kendinize hatırlatın ve ders çalışmak için ayırdığınız zamanı hak ettiğiniz hayata kavuşmak için ödediğiniz küçük bir bedel gibi düşünün. Uzun dönem istediğiniz için şimdiden yatırım yaptığınız fikrini bir kere içselleştirirseniz hayatın daha kolaylaştığını göreceksiniz.

Pomodoro görsel tr
Pomodoro tekniği en etkili zaman yönetimi tekniklerindendir.

8. Dikkatinizi toplamak için ‘Pomodoro’ kullanın

Dikkat süresinin kısalmasına karşı kullanılabilecek en etkili metot pomodoro metodu. Bununla ilgili daha fazla bilgi için doğru Etkili Ders Çalışmanın Formülü: Pomodoro Tekniği yazısına 🙂

Sevgiler,

Ayça K.

1 Yorum

Yorumda Bulun!

Lütfen yorumunu girin!
Lütfen adınızı buraya girin