Genel Kültür Nasıl Artırılır?

Üniversite diplomasının artık sadece teknik alan bilgisi gösterdiği bir dünyada genel kültürümüze yatırım yapmak yine bizlerin insiyatifinde. Bu yüzden de kendi kendimizi eğitmenin yollarını bilmek, genel kültürümüzü artırmak için önemli bir koşul.

Genel Kültürlü Olmak Nedir?

Genel kültürlü olmak konusunda toplumda gözlemlediğim genel bir yanılgı var. Her şeyi bildiğini iddia eden ve herkesi bilgisi dahilinde yargılayan insanlar sanki genel kültürü yüksekmiş gibi algılanıyor. Oysa bu kişi sadece çok ve boş konuşuyor olabilir. Öncelikle eğer özel bir yeteneği yoksa bir insanın her konuda bilgili olması mümkün değil. Genel kültürlü bir birey, bilgi düzeyi ortalamanın üstünde, öğrenmeye açık, özgüveni yerinde, konuşmasını ve dinlemesini bilen, bilgisi ölçüsünde alçak gönüllü ve nazik kişilerdir.

Genel Kültürümü Nasıl Artırabilirim?

Genel kültürünüzü artırmak için istikrarlı bir şekilde kendinize yatırım yapmanız ve size bu konuda eşlik edecek insanlarla bir arada olmanızda fayda var. Peki ama kısa sürede genel kültünüzü artırmak için neler yapabilirsiniz?

Yabancı bir dil öğrenin:

Hangi seviyede olursa olsun yeni bir dil öğrenmek hayata bakış açısınızı genişletir ve farklı kültürleri tanımanızı sağlar. Bu yüzden ilginizi çeken bir ülkenin dilini sadece genel kültürünüzü artırmak için öğrenmeye başlayın. Bu konuda başlangıç için yabancı dil uygulamalarından yardım alabilir ve ücretsiz online yabancı dil dersleri ile de devam edebilirsiniz.

Türk ve dünya klasiklerini okuyun:

Klasikler boşuna klasik olarak adlandırılmadılar. Bu yüzden hem ünlü Türk yazarlardan hem de farklı ülkelerin yazarlarından oluşan bir okuma listesi çıkarıp uzun süreye yayarak keyifle okuyun. Böylelikle sevdiğiniz edebiyat türünü ve yazarı da keşfedip daha sonra daha uzun ve detaylı okumalar yapabilirsiniz.

Kült filmleri ve ödüllü yapımları izleyin:

Dünya tarihine damgasını vurmuş ve günümüzdeki dizi ve filmleri de etkileyen pek çok filmi de izlemeniz sizi daha kültürlü bir insan yapacaktır. Yine kültleşmiş filmlerden oluşan bir izleme listesi çıkarıp genel kültürünüzü artırabilir ve daha sonra sevdiğiniz yönetmen ve oyuncuların diğer filmleri ile genel kültürünüzü genişletmeye devam edebilirsiniz.

Müzeleri gezin ve sergileri takip edin:

Sanat eserleri hakkında bilgi sahibi olmanın ve bu sanat eserlerinin sizde ne tür duygular uyandıracağını deneyimlemenin en güzel yolu müze gezmek ve sergileri takip etmek. Ancak özellikle yurt dışındaki eserleri deneyimlemek isterseniz ünlü müzelerin internet üzerinden sanal turlarına katılabilir ve bilgisayar başından sanat eserlerini ve medeniyetler tarihini deneyimleyebilirsiniz.

Klasikleşmiş performans sanatlarını izleyin:

Bale temsillerinin, operaların ve müzikallerin pek çoğunu artık internet üzerinden deneyimlemek mümkün. Bu videoların çoğu yabancı dilde olsa bile evrensel duyguları anlatan performanslar olacağı için edineceğiniz deneyim genel kültürünüzün artmasına katkıda bulunacaktır.

Klasik sanat eserleri konusunda bilgilenin:

Bütün sanat eserlerini bilmemiz tabi ki gerçekçi değil ama ünlü ressamları, hikayelerini ve belli başlı eserlerini bilmek genel kültürümüzü artırmak adına güzel bir adım. Benim çok severek takip ettiğim Sanatın Tarihi Instagram hesabı başlangıç için iyi olacaktır. Bunun dışında en ünlü 100 sanat eserini her gün bir eser araştıracak şekilde sanatçısı ve hikayesiyle internet üzerinden araştırırsanız, hem eğlenceli hem de kültürlü bir yolculuğa çıkmış olursunuz.

Müzik kültürünüzü genişletin:

Müzik kültürünüzü genişletmek için aslında tek ihtiyacınız olan Spotify ve birazcık Google kullanma becerisi. Müzik türleri oldukça fazla olsa da klasik, rock, pop, metal gibi farklı türlerdeki çalma listelerini aratıp farklı müzik türlerinde kültürünüzü genişletebilirsiniz. Alternatif olarak müzik dünyasına damgasını vurmuş 100 sanatçının albümlerini dinleyerek yine müzik kültürünüzü genişletebilirsiniz.

İnternette araştırma yapın:

İlginizi çeken konuları not aldığınız bir defteriniz veya not alma uygulamanız olsun ve gün içinde gördüğünüz, duyduğunuz ve aklınıza gelen konuları buraya not edin. Vakit buldukça da internette bu notlarınız ile ilgili eğlenceli bir yolculuğa çıkın.

Çeşitli hobiler deneyin:

Deneyimlediğimiz her şeyi sevmek zorunda değiliz ama deneyimlediğimiz şeyler hakkında daha net bir fikir sahibi olacağınız için öğrencilikte farklı hobiler denemenizi tavsiye ediyorum. Özellikle de internetten bilgi edinmenin bu kadar kolay olduğu bir dönemde yeni bir hobi denemek için ihtiyacınız olan biraz merak ve biraz da araştırma yapma kabiliyeti.

Online dersler alın:

Genel kültürünüze yatırım yapmaya başladıkça ilgi alanlarınızı da daha net bir şekilde keşfetmeye başlayacaksınız. İlgi alanlarınızı keşfetmeye başladıktan sonra ilginizi çeken konularda ücretsiz online dersler alabilirsiniz. Sanat tarihinden, insanlık tarihine, felsefeden, ekonomiye birçok alanda kendinizi online dersler ile eğitmeniz mümkün.

Yeni deneyimlerden tat alın:

Genel kültürünüzü artırmanın en kolay yolu yeni deneyimlere açık olmak. Farklı bir yemeği mi merak ettiniz, deneyimleyin. Farklı bir fikir mi duydunuz, peşine düşün. Farklı bir müzik mi duydunuz, dinleyin. Hayata merakla yaklaşın ve bunu yaparken de keyfini çıkarın. Başkalarının sizi onaylaması için değil sadece kendiniz keyif aldığınız için genel kültürünüzü artıracak deneyimleri yaşayın.

İnsanları ve hikayelerini dinleyin:

Ne kadar kültürlü olursanız olun mutlaka başka insanlardan öğrenecek bir şeyiniz vardır. Bu yüzden mümkünse söyleşilere, panellere, seminerlere katılın. Alternatif olarak da çevrenizdeki insanları ve hikayelerini dinleyin.

Son olarak başkalarına kendinizi ve kültürlü olduğunuzu ispatlamak gibi bir endişe gütmeyin. Eğer bilmediğiniz bir konu hakkında konuşuluyorsa alçakgönüllülükle bilmediğinizi kabul edin.

Öğrenmekten keyif aldığınız bir ömür dilerim.

Sevgiler,

Ayça

5 YORUMLAR

Yorumda Bulun!

Lütfen yorumunu girin!
Lütfen adınızı buraya girin