Yüksek Lisans Tezli Mi Tezsiz Mi Olmalı?

Hadi bakalım bugün çok sık merak edilen bir soruyu beraber cevaplayalım. Yüksek lisansı tezli mi yoksa tezsiz mi yapmak gerek?

Öncelikle tezli ve tezsiz yüksek lisans programlarına bir bakalım.

Tezli Yüksek Lisans Nedir?

Tezli yüksek lisans bir alanda akademik yetkinlik geliştirmek için daha sonrasında doktora ile akademik çalışmalarına devam edecek kişilere uygun bir lisans üstü eğitim çeşididir. Tezli yüksek lisans programında öğrenciler belli bir kredide ders alır ve daha sonrasında bir tez yazarlar. Yazılan bu tez başarılı olursa öğrencinin doktora programlarına devam edecek yeterliliğe sahip olduğu düşünülür. Türkiye’de lisans sonrası doğrudan doktoraya kabul eden programlar (birleşik/bütünleşik doktora) haricinde doktora yapmak için tezli yüksek lisans yapmak şarttır. Tezli yüksek lisans programları teorinin ve akademik becerilerin ön plana çıkarıldığı programlardır.

Tezsiz Yüksek Lisans Nedir?

Tezsiz yüksek lisans bir alanda bilgiyi arttırmak ve o alanda daha detaylı bilgi edinmek için yapılan ve sonunda da bir bitirme projesi ise tamamlanan bir lisans üstü eğitim çeşididir. Tezli yüksek lisanstan farklı olarak akademik beceri ve yetkinliklere çok fazla odaklanmaz. Bir alanda lisans bilgisinin üzerine daha fazla bilgi eklemek isteyen ve mezun olduğu alanda uzmanlaşmak isteyen insanlar için uygundur. Daha çok iş başvurularınızda tercih edilmenize veya iş yerinde terfi etmenize katkı sağlar. Tezsiz yüksek lisans diploması ile doktoraya başvuru yapılamaz.

Tezli mi Tezsiz mi?

Bu sorunun cevabı aslında tamamen sizin gelecek planlarınıza bağlı.

Eğer akademik devam edebilirim diye düşünüyorsanız o zaman tezsiz yüksek lisans sizin hedeflerinize uymaz çünkü tezsiz yüksek lisans size akademik kariyer noktasında bir katkıda bulunmaz.

Eğer ben akademik kariyer yapmam ama sektörde ön plana çıkmak istiyorum diyorsanız o zaman da tezli yüksek lisans daha çok akademi odaklı çalışmalar bekleyeceği için size çok bir katkıda bulunmaz. Üstüne yazması çok da kolay olmayan bir “tez” sürecini başarıyla tamamlamanızı bekler. Hatta tezli yapıp terfi beklemek yerine sahada çok çalışıp terfi beklemek sizin için daha akılcı ve anlamlı bile olabilir.

Ben ne yapacağımdan çok emin değilim diyorsanız o zaman size tavsiyem kararınızı verene kadar daha zor yol olan tezli yüksek lisansı tercih etmeniz çünkü sektör yüksek lisansınızın olup olmamasını tezli mi tezsiz mi olduğundan daha çok önemser. Hem olur da akademik ilerlemeye karar verirseniz önünüz de açık olur.

Son olarak hangisini seçerseniz seçin bu işlerin her zaman alternatifleri ve baştan başlama imkanı vardır. O yüzden çok panik olmak yerine kendi yolunuza odaklanın derim ben.

Sevgiler,

Ayça

Tezi yüksek lisans ve tezsiz yüksek lisans farkı

Yorumda Bulun!

Lütfen yorumunu girin!
Lütfen adınızı buraya girin