Kendinizi Tanımanın 5 Etkili Yöntemi

Yunan mitolojisinde çok sevdiğim bir hikaye vardır. Tanrılar, insanlar mutluluğu arasın ve bulduklarında kıymetini bilsin isterler. Bu yüzden de mutluluğu saklamaya karar verirler. Biri der ki “Göklerin en uzağına saklayalım.” Diğeri “Denizin en dibine saklayalım.” der. Öbürü “Ormanın derinliklerine gömelim.” der. En sonunda biri der ki “İçlerine saklayalım. Oraya bakmak akıllarına gelmez.”

Belki de mutluluk içimizde saklı olduğu için belki de iç dünyamızı ve kendimizi tam anlamıyla tanımadan pek de mutlu olamadığımız için bu konu kafamızı bu kadar kurcalıyor.

Peki ama kendini tanımak isteyen insanlar için bunun bir yolu yordamı yok mu?

Elbette var!

1. Çocukluğumuza Bir Göz Atmak

Çocukluk hayatımızı şekillendiren en önemli dönem ve bu dönemde yaşadığımız her şeyin şu an hissettiklerimiz ve yaptıklarımız ile bir ilgisi var. Bu yüzden kendimizi tam anlamıyla tanımak adına yapmamız gereken ilk şey çocukluğumuzda keyif aldığımız şeylere ve bizi mutlu eden olaylara bir göz atmak.

  • Çocukken nasıl bir karakteriniz vardı?
  • Çevremizdeki insanlarla ilişkileriniz nasıldı?
  • Sizi en çok sevindiren ve üzen olaylar nelerdi?
  • Çocukken boş vakitlerinizi nasıl geçirirdiniz?
  • Çocukluk hayalleriniz nelerdi?

2. Günlük Tutmak

Kim olduğumuzu anlamın bir yöntemi bir süre kendimizi gözlemlemek. Bunu yapmanın en etkili yollarından biri ise günlük tutmak. Bir süre kadar (3-6 ay) günlük tutup yaşadığımız olayları, bunlara verdiğimiz tepkileri ve hissettiklerimizi kayıt altına almak davranış şemalarımızı anlamak ve kendimizi tanımak adına somut bir veri oluşturur.

3. Öz Değerlerimizi Bulmak

Değerlerimizi yani bizim için değerli olan şeyleri anlamak özellikle kritik anlarda karar vermemize yardımcı olur. Öz değerlerimizi bulmanın en etkili yollarından bir tanesi sizin için değerli olan şeyleri bir kağıda listelemektir. Bunun dışında insan ilişkilerinizin nedenlerini de sorgulamak öz değerlerinizi ve dolayısıyla kendinizi tanımanızı sağlar.

  • Sevdiğiniz insanları hangi özelliklerinden dolayı seviyorsunuz?
  • Eskiden sevdiğiniz ama şimdi sevmediğiniz insanları düşünün. Bu insanları neden artık sevmiyorsunuz?
  • Saygı duyduğunuz insanlara hangi özelliklerinden dolayı saygı duyuyorsunuz?
  • Eskiden saygı duyduğunuz ama şimdi duymadığınız insanları düşünün. Bu insanlara neden artık saygı duymuyorsunuz?

4. Kişilik Testi Çözmek

Bilimsel verilerin güvenilirliğini ölçmek zordur. Bu yüzden de pek çok kişilik testi bireysel bazı özellikleri göz ardı edebilir. Yine de kendimizi tanımak adına Carl Jung’un kişilik tipleri kuramını baz alan testler kendimizi daha iyi tanımamız konusunda bize ışık tutabilir. Bu konuda Türkçesi mevcut olan MBTI testine erişebilirsiniz. Ayrıca Enneagram sonuçlarınızı öğrenebilirsiniz. Sonuçları bana da yazmayı unutmayın tabi ki 🙂

5. Yakın Çevremize Danışmak

Bazen kendimizi dışarıdan göremesek de sevdiğimiz ve güvendiğimiz insanlara danışarak bireysel farkındalıklarımızı artırabiliriz. Bu noktada en işe yarar yöntem yakın çevrenizdeki 10 kişiye (anne, baba, kardeş, akraba, arkadaş, öğretmen vs.) danışmaktır. Bu kişilerden sizi tanımlayan 3 tane sıfat seçmelerini ve bunu sizinle paylaşmalarını isteyin. Tabi ki sizi tanımlamayan veya bireysel bakış açısı içeren sıfatlar da duyacaksınız ama esas olay en çok tekrarlanan sıfatlara bir göz atmakta. Bakalım yakın çevrenizdeki 10 kişinin sizi en çok tanımlayan sıfatları neler olacak?

İşte kendini tanımak isteyenler için etkili 5 yöntem bu kadar!

Sevgiler,

Ayça

Kendini tanımanın 5 etkili yöntemi

1 Yorum

Yorumda Bulun!

Lütfen yorumunu girin!
Lütfen adınızı buraya girin