Üniversite Bitmeden Önce Mutlaka Yapılması Gerekenler

Benim tam 10 yıllık bir üniversite hayatım oldu (hazırlık + lisans + lisans üstü). Geriye baktığım zaman bu kadar uzun süreli bir üniversite hayatına sahip olmaktan dolayı pişman mıyım, bilmiyorum. Ama üniversite hayatını geçtiğimiz yıl sonlandırmış biri olarak, pişman olmamak için üniversite bitmeden önce yapılması gerekenleri sana anlatmama izin ver.

  1. Yabancı dil öğren: İster İngilizce’ni geliştir, ister İspanyolca’nı ama mutlaka bir yabancı dil öğren. Mezuniyet sonrası hem daha az vaktin olacak hem de en güzel iş tekliflerini yabancı dili sular seller gibi konuşanlar kapacak. Bu konuda biraz yardıma ihtiyacın varsa, daha önce İngilizce öğrenmeyi kolaylaştıran uygulamaları ve İngilizce öğrenmek için illa yurt dışına mı gerek yazılarımda gerekli her şeyi detaylıca anlattım. Yetmedi, bir de İngilizce öğrenmekle ilgili hiçbir yerde duyamayacağın gerçekleri videomda anlattım.
  2. İnsan biriktir: Üniversite sonrası hayatında karşına sınavdan aldığın yüksek notlar veya hocalardan aldığın aferinler değil, üniversite yıllarında biriktirdiğin insanlar çıkacak. İster parti parti gez, bir sürü insanla tanış, ister de kulüplerden ve etkinliklerden çıkma, istersen de staj yap veya part time çalış. Bunun bir doğrusu yok ama tanıdığın insanları derinlemesine tanır ve dostluklar kazanırsan, hem daha kolay iş bulabilir hem de daha kolay bir mezuniyet sonrası hayatı elde edebilirsin.

community-feet-friends-53958.jpg3. Seyahat et: Döviz alıp başını yürüdü ama yine de yurt dışına en kolay gitme zamanı öğrencilik dönemi. Değişim programı olur, konferans olur veya sosyal bir etkinlik olur fark etmez, birkaç yurt dışı şehri gör. Hatta daha önce hiç gitmediğin yurt içi şehirlerini de gör. Her yıl 1-2 yeni yer keşfet ki anıların biriksin.

adult-book-business-297755.jpg4. Bir şey üret: Üretmek zor ve oldukça da kişisel. Yine de üniversiteden mezun olduktan sonra aldığım diploma kendime oturup 2 ayda ördüğüm yün kazak kadar mutlu etmedi beni. Akademik başarılar, diplomalar, belgeler vs. aslında sanal mutluluklar. Bu mutluluklara kapılıp bir şeyler üretmenin mutluluğunu tatmadan mezun olma. Örgü ör, tablolar yap, kitap yaz veya seni mutlu eden başka bir şey bul ama belirli bir süre sonunda elinde somut, görüp dokunabileceğin bir şeyler üret ve bunu alışkanlık haline getir.

blur-candle-close-up-1624995. İş dünyasını öğren: Gerçek hayatı yaşamadan, patronundan azar yemeden, fazla mesaiye kalmadan, arka planda dönen çirkin işlere şahit olmadan öğrenemezsin. 3 kuruş bile kazansan önemseme ve gerçek bir tecrübe edinmek ve üniversite sonrasına güçlü başlamak için kendine bir iş bul ve en az 8-10 ay bu işte çalış. Bakalım sevecek misin? 🙂

apple-class-conference-7102.jpg

Bu 5 madde benim biraz tesadüfen ve bolca da göz yaşıyla öğrendiğim şeyler. Kimse bana zamanında bunları anlatmadı. Keşke birileri anlatsaydı ama ben sen keşke demeyesin diye sana anlattım. Sen de bir arkadaşınla paylaş ki o da faydalansın, olur mu? Bu arada yardıma ihtiyacın olursa ben hep instagram‘dayım, bir merhaba dersen çok sevinirim.

Sevgiler,

Ayça

Yorumda Bulun!

Lütfen yorumunu girin!
Lütfen adınızı buraya girin