Arkadaşlık Problemleri ve Çözümleri

İstediğin kadar iyi ol, istediğin kadar arkadaş edin, söz konusu insan ilişkileri olunca problem çıkmasını engellemek mümkün değil çünkü aslında insanların başka insanları kontrol edebilmesi mümkün değil. Bu durumda da haliyle arkadaşlar arası problemlerin ortaya çıkması kaçınılmaz oluyor.

asdrubal-luna-485688-unsplash.jpg

PROBLEM 1: Arkadaşım bana karşı çok saygısız davranıyor, beni dinlemiyor veya düşüncelerime önem vermiyor.

ÇÖZÜM: Öncelikle kendi davranışlarını incelemeni tavsiye ederim. Eğer bu durumla sık karşılaşıyorsan, arkadaşınla iletişiminiz sırasında belki farkında olmadan onu incitecek bir şeyler söylemiş veya onu dinlememiş olabilirsin. Unutma ki insan ilişkileri saygı ve emek ister, sen başkalarına önem vermezsen onlar da sana önem vermeyecektir. Eğer sen arkadaşına karşı nazik ve saygılı davrandığına eminsen, bu durumda arkadaşınla açıkça konuşmanı tavsiye ederim. Seni rahatsız eden ne ve neden bu durumdan rahatsız oluyorsun, önce bunu net bir şekilde tespit etmeni ve bunu sesini yükseltmeden açıklamanı tavsiye ederim. Eğer konuşmana rağmen arkadaşın bu şekilde devam ederse arkadaşlığını net ve kibar bir şekilde sonlandırman en iyisi olacaktır.

rawpixel-com-296618-unsplash.jpg

PROBLEM 2: Arkadaşımla farklı şeylerden hoşlanıyoruz, bu da sıklıkla sorun oluyor.

ÇÖZÜM: Açıkçası arkadaşlıkları başlatanlar genellikle ortak ilgi alanlarıdır, eğer farklı ilgi alanlarınız varsa birbirinize karşı toleranslı olmanızı ve ilgi alanlarınızı paylaşmanızı tavsiye ederim. Hatta birbirinizle vakit geçirmekten hoşlanıyorsanız yepyeni ortak ilgi alanı bile bulabilirsiniz. Eğer sen sürekli müzikten bahsetmek istiyorsan ama arkadaşın asla müziğe tahammül edemiyor ve bundan dolayı sorunlar çıkarıyorsa, o zaman kötü bir haberim var siz zaten değilmişsiniz.

pablo-varela-311608-unsplash.jpg

PROBLEM 3: Arkadaşım sürekli olumsuz bir tavır içerisinde ve benim de motivasyonumu düşürüyor.

ÇÖZÜM: Bütün insanların hayata bakış açısı farklıdır ve sen aynı köpeğe bakarken onun ne kadar harika olduğunu düşünürken arkadaşın onun korkunç bir varlık olduğunu düşünebilir. Burada ayırt edilmesi gereken nokta arkadaşının kötü bir dönem geçirdiği için mi olumsuz bir tavır içerisinde olduğu yoksa seninleyken mi sürekli olumsuzluk yaydığı. Eğer arkadaşın herkesle gülüp söylerken seninle sürekli mutsuzluklarını paylaşıyorsa bence bu konuda iyi bir konuşma yapmanız gerekiyor çünkü arkadaşlık bence sadece birbirinizi sevdiğiniz ve desteklediğiniz bir ilişki biçimi olmalı ve iki taraf da bu ilişkiden güzel bir şeyler almalı. Eğer durum bu değilse başkaları için kendini yıpratmamanı ve yeni arkadaşlar bulmanı tavsiye ederim.

nicole-harrington-482000-unsplash.jpg

PROBLEM 4: Arkadaşımla maddi problemler yaşıyoruz. Borç alıyor ama ödemiyor, pahalı yerlere gidiyor ve bütçemi sarsıyor.

ÇÖZÜM: Maddi problemler arkadaşlıklarda aşılması kolay problemlerden. Bu yüzden öncelikle arkadaşına onu sevdiğini ama bütçeni dengelemen gerektiğini bu yüzden maddi anlamda seni sıkıntıya sokmaması gerektiğini açıkça söylemelisin. Eğer kötü bir niyeti yoksa zaten seni anlayışla karşılayacaktır ama eğer fazlasıyla sana tepki verirse bu durumda arkadaşlığınızı hızlıca bir gözden geçirmeni tavsiye ederim.

Umarım bu yazı yararlı olmuştur,

Daha fazlası içinse bu haftanın videosu:

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=qo7slEGxM7U&w=560&h=315]

Sevgiler,

Ayça

1 Yorum

Yorumda Bulun!

Lütfen yorumunu girin!
Lütfen adınızı buraya girin