Zaman Yönetimi: Pomodoro Tekniği

Pomodoro blog gorsel 1.jpg

Ders çalışmak hepimizin bayılarak yaptığı bir iş değil, önce bir bunu kabul edelim. Durum böyleyken size ders çalışırken zamanın nasıl geçtiğini anlamayacağınız bir teknikten bahsetmek istiyorum: Pomodoro tekniği.

Pomodoro, İtalyanca’da domates demek ve bu tekniğin ilham kaynağıysa hani şu annelerimizin yemeği pişirirken kullandıkları domates şeklindeki mutfak zamanlayıcısı. 90’lı yılların başında bir üniversite öğrencisi olan Francesco Cirillo, bu zamanlayıcıyı ders çalışırken çalıştığı süreyi takip etmek için kullanıyor ve Pomodoro tekniği ortaya çıkıyor.

Peki ama nedir Pomodoro tekniğini özel yapan?

  • Pomodoro tekniği kısa zaman aralıklarında ders çalışmayı gerektirir, bu yüzden zamanı iyi kullanmayı öğretir.
  • Pomodoro tekniği ile çalışmalarınızın etkili olabilmesi için sosyal medya gibi dikkatinizi dağıtan şeylerden uzak durmanız gerekir, bu da kendinizi kontrol etmeyi öğretir.
  • Pomodoro tekniği ile üretkenliğiniz ve dikkatiniz artar. Kendinizi ders çalışmaya daha kolay motive edersiniz.

Sanırım bu kadar özellik Pomodoro tekniğini sevmek için yeterli, o zaman bir de Pomodoro tekniğinin nasıl uygulandığına birlikte bakalım.

Bu tekniği uygulamak için bir zamanlayıcıya ihtiyacınız olacak. Apple Store ve Android Market’te Pomodoro tekniği üzerine birçok uygulama bulunmakta ama eğer telefonunuzu kullanmak istemiyorsanız sıradan bir zamanlayıcı da işinizi görecektir.

Zamanlayıcımız hazır, şimdi ise sıra plan yapmakta. Çalışmanız gereken dersi ve yapacaklarınızı 5 dakikalık bir süre içerisinde planlayın. Bunu maddeler halinde yaparsanız, bitirdikçe üstlerini çizmek motivasyonunuzu daha da artıracaktır.

Pomodoro görsel tr.jpg

Pomodoro tekniğinde ders çalışma süresi 25 dakikadır. Her 25 dakikaya 1 pomodoro denir ve 25 dakikalık 1 pomodoro tamamlandığında 5 dakikalık bir mola verirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken sırf bir görevi bitirebilmek için 25 dakikayı uzatmamak veya 5 dakikalık ihtiyaç molasını internete dalıp uzatmamak. Ben alışana kadar uzunca bir süre 5 dakikayı tutturamadım ama 7-10 dakikalık molaları da aşmadım. O yüzden kişisel tavsiyem, eğer 5 dakikayı geçirirseniz “Aman nasılsa geçirdim, biraz daha dinleneyim.” mantığıyla düşünmeyip çok da uzatmadan masanın başına geri dönmek.

Peki hiç mi uzun bir mola olmayacak diyorsanız, haklısınız. 4 tane 25 dakikalık pomodoroyu tamamlayınca ki bu molalarla beraber 2 saate denk geliyor, 15-30 dakikalık büyük bir ara veriyorsunuz.

Burada şöyle bir detayı da anlatmazdam olmaz. Bu teknik o kadar etkili ki tez yazarken masa başında fenalık geçiren beni bile motive edebildi. Zaten 25 dakika çok kısa olduğu için hızlı ve odaklanmış bir şekilde çalışma imkanı buldum. Genellikle de 4 pomodoroluk yani 2 saatlik bir çalışmayla günlük planımı halledebildim. Çok fazla ders çalışmam gerektiğinde ise 2 saat sabah, 2 saat akşam olmak üzere 8 pomodoroluk bir çalışma süreci benim için fazlasıyla yeterli oldu.

Umarım Pomodoro tekniğini anlattığım bu yazı yararlı olmuştur. Eklemek istediğiniz bir şey varsa yorum bırakmayı ve yazıyı beğendiyseniz arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın. Konuyla ilgili video için de:

Sevgiler,

Ayça K.

16 YORUMLAR

Yorumda Bulun!

Lütfen yorumunu girin!
Lütfen adınızı buraya girin