top of page
Ara
  • Ayça Karaman

Zaman Yönetimi: Pomodoro Tekniği

Pomodoro tekniğini daha önceden mutlaka duymuşsunuzdur. Sevilmeyen işleri hızlıca halletmeye yarayan bu yöntemi gelin daha yakından tanıyalım.


Pomodoro Ne Demek?

Pomodoro, İtalyanca’da domates demek ve bu tekniğin ilham kaynağıysa hani şu annelerimizin yemeği pişirirken kullandıkları domates şeklindeki mutfak zamanlayıcısı. 90’lı yılların başında bir üniversite öğrencisi olan Francesco Cirillo, bu zamanlayıcıyı ders çalışırken çalıştığı süreyi takip etmek için kullanıyor ve Pomodoro tekniği ortaya çıkıyor.

POMODORO, İTALYANCA’DA DOMATES DEMEK VE BU TEKNİĞİN İLHAM KAYNAĞIYSA HANİ ŞU ANNELERİMİZİN YEMEĞİ PİŞİRİRKEN KULLANDIKLARI DOMATES ŞEKLİNDEKİ MUTFAK ZAMANLAYICISI.

Neden Pomodoro Tekniği?


Pomodoro tekniği kısa zaman aralıklarında tek bir işe odaklanmayı gerektirir, bu yüzden zamanı iyi kullanmayı öğretir.


Pomodoro tekniği ile çalışmalarınızın etkili olabilmesi için sosyal medya gibi dikkatinizi dağıtan şeylerden uzak durmanız gerekir, bu da kendinizi kontrol etmeyi öğretir.


Pomodoro tekniği ile üretkenliğiniz ve dikkatiniz artar. Kendinizi daha kolay motive edersiniz.Pomodoro Tekniği Nasıl Uygulanır;?;

Bu tekniği uygulamak için bir zamanlayıcıya ihtiyacınız olacak. Apple Store ve Android Market’te Pomodoro tekniği üzerine birçok uygulama bulunmakta ama eğer telefonunuzu kullanmak istemiyorsanız sıradan bir zamanlayıcı da işinizi görecektir.

Zamanlayıcımız hazır, şimdi ise sıra plan yapmakta. Odaklanmanız gereken işi ve bu işle ilgili yapacaklarınızı 5 dakikalık bir süre içerisinde planlayın. Bunu maddeler halinde yaparsanız, bitirdikçe üstlerini çizmek motivasyonunuzu daha da artıracaktır.

Pomodoro tekniğinde çalışma süresi 25 dakikadır. Her 25 dakikaya 1 pomodoro denir ve 25 dakikalık 1 pomodoro tamamlandığında 5 dakikalık bir mola verirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken sırf bir görevi bitirebilmek için 25 dakikayı uzatmamak veya 5 dakikalık ihtiyaç molasını internete dalıp uzatmamak. Ben alışana kadar uzunca bir süre 5 dakikayı tutturamadım ama 7-10 dakikalık molaları da aşmadım. O yüzden kişisel tavsiyem, eğer 5 dakikayı geçirirseniz “Aman nasılsa geçirdim, biraz daha dinleneyim.” mantığıyla düşünmeyip çok da uzatmadan işin başına geri dönmek.

HER 25 DAKİKAYA 1 POMODORO DENİR VE 25 DAKİKALIK 1 POMODORO TAMAMLANDIĞINDA 5 DAKİKALIK BİR MOLA VERİRSİNİZ.

Peki hiç mi uzun bir mola olmayacak diyorsanız, haklısınız. 4 tane 25 dakikalık pomodoroyu tamamlayınca ki bu molalarla beraber 2 saate denk geliyor, 15-30 dakikalık büyük bir ara veriyorsunuz.

Burada şöyle bir detayı da anlatmazsam olmaz. Bu teknik o kadar etkili ki tez yazarken masa başında fenalık geçiren beni bile motive edebildi. Zaten 25 dakika çok kısa olduğu için hızlı ve odaklanmış bir şekilde çalışma imkanı buldum. Genellikle de 4 pomodoroluk yani 2 saatlik bir çalışmayla günlük planımı halledebildim. Çok fazla ders çalışmam gerektiğinde ise 2 saat sabah, 2 saat akşam olmak üzere 8 pomodoroluk bir çalışma süreci benim için fazlasıyla yeterli oldu.

Umarım Pomodoro tekniğini anlattığım bu yazı yararlı olmuştur. Eklemek istediğiniz bir şey varsa yorum bırakmayı ve yazıyı beğendiyseniz arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın.

Sevgiler, Ayça

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page