Kendimi Nasıl Geliştirebilirim?

“Kendimi nasıl geliştirebilirim?”

“Kişisel gelişimime en doğru yatırımı nasıl yapabilirim?”

“Daha iyi versiyonuma nasıl ulaşabilirim?”

Eğer sizin de aklınızda bu sorular dolaşıyorsa, gelişim yolunda ilk adımı atmışsınız demektir. Kendini geliştirmek istemeyene kimse yardımcı olamaz, kendini geliştirme çabasında olan insanı da kimse engelleyemez. Zor olan daha iyiye ulaşabileceğimizi fark etmek ve arayışa geçecek cesareti gösterebilmek. Bunu zaten başarmışsınız, gerisini beraber hallederiz.

Kendimi Nasıl Geliştirebilirim?

Gelişim Bir Yolculuk

Kişisel gelişim bir varış noktasından öte bir yolculuk. Bu yüzden kendinizi geliştirmek konusunda gerçekten kararlıysanız, ne kadar iyi olduğunuza değil öğrenmekten ne kadar keyif aldığınıza odaklanmalısınız.

Bilmenin ve öğrenmenin bir sonu yok. Ne kadar çok şey öğrenirseniz öğrenin, her zaman daha çoğu olacak. Bu yüzden kendinizi henüz bilmedikleriniz yüzünden eksik veya yetersiz hissetmeniz için hiçbir sebebiniz yok. Yeter ki meraklı olun, öğrenmeye açık olun ve en önemlisi de kendinizi geliştirmekten keyif alın.

Kendimi Nasıl Geliştirebilirim?

Kendimizi geliştirme isteğimizin arkasındaki sebebi anlayarak yola çıkmak gerekir. Bu konuda ideal olan daha iyi bir versiyonumuza dönüşmek ve hayatımızı kolaylaştırmak olmalıdır. Kişisel gelişim başkalarıyla bir yarış değil. Diğerlerinden ne kadar iyi olduğumuzun aslında bir önemi yok. Önemli olan ne kadar keyifli, kolay ve üretken bir yaşam sürdüğümüz. 

Eğer sebebinizin tam olarak ne olduğundan emin olamıyorsanız, bir kağıda "Neden kendimi geliştirmek istiyorum?" yazıp aklınıza gelen bütün nedenleri listeleyebilirsiniz. 

“HALİHAZIRDA İYİ OLDUĞUNUZUN ÖTESİNDE BİR ŞEY YAPMAYA ÇALIŞMADIKÇA, ASLA GELİŞEMEZSİNİZ.”

Ralph Waldo Emerson

Kişisel gelişim değerli bir yatırım yöntemidir. Kendinizi hayat yolunda ileriye götürmek için harcadığınız her dakika ve kuruş çok değerlidir. Ve kendinize yaptığınız her yatırım bir şekilde kazanç olarak size mutlaka döner. Peki ama kendinize bu yatırımı nasıl yapabilirsiniz?

Çok Okuyun, Dinleyin ve İzleyin

İnternet üzerinden erişilemeyecek bilgi neredeyse yok. Bilginin bu kadar kolay erişilebildiği bir dönemde sadece kitap okumakla kalmanıza gerek yok. İlginizi çeken konularda bir sürü uzmanın blog yazılarını Google’a yazacağınız birkaç anahtar kelimeyle kolayca bulabilirsiniz. Örneğin; sinema kültürünüzü artırmak istiyorsanız, tek yapmanız gereken Google’a “sinema blog” kelimelerini yazıp enter tuşuna basmak.

Okumak konusunda yeteri kadar vaktiniz olmadığını düşünüyorsanız, sesli kitaplara ve podcastlere de bir şans verebilirsiniz. Özellike trafikte çok vakit geçiriyorsanız, dinlemek kendinizi geliştirmenin en çabasız yöntemi olabilir.

Youtube ve benzeri video platformları da kendini geliştirmek isteyenler için müthiş bir fırsat. Özellikle de otomatik çevirilerin gelişmesiyle pek çok İngilizce videoyu iyi bir çeviri ile izlemek mümkün. Yine tek yapmanız gereken Youtube’un arama bölümüne gidip doğru anahtar kelimeleri yazmak. Başlangıç için size Crash Course, The School of Life, Kurzgesagt ve TED-ed kanallarını öneririm. Tarihten ekonomiye, astronomiden insan davranışına kadar geniş bir alanda bu kanallar sayesinde kendinizi geliştirebilirsiniz.

Online Eğitim Alın

Artık bir konuda eğitim almak için başka bir yere gitmeye bile gerek yok. Kendinizi geliştirmek için kolaylıkla online eğitim alabilirsiniz. Özellikle hayatınızı kolaylaştıracak yaşam becerileri kazanmak istiyorsanız, sizleri online eğitim grubuma davet ederim.

Yabancı Bir Dil Öğrenin

Her dil farklı bir kültürü ve farklı bir bakış açısını yansıtır. Hayatta bambaşka fikirleri ve bakış açılarını deneyimlemenin en iyi yolu yabancı bir dil öğrenmektir. Üstelik başlangıç seviyesinde bile olsa dil öğrenme süreci zihni geliştirir ve hayata daha esnek bakmamızı sağlar.

Erken Uyanın

Eğer standart bir öğrencilik veya çalışan hayatı yaşıyorsanız, muhtemelen 9-5 arası oldukça yoğun bir programa sahipsinizdir. Bu yüzden kendinizi geliştirmeye yani yeni şeyler öğrenmeye ve deneyimlemeye vakit ayırabilmek için çaba göstermeniz gerekebilir. Hayata erken başlayıp günün ilk saatini kendimize ayırmak günün geri kalanında daha enerjik olmamıza yardımcı olur. Bu yüzden en azından haftanın birkaç günü standart uyanma saatinizden bir saat daha erken uyanmak kişisel gelişim planlarınıza haftada birkaç saatlik bir zaman sağlar.

Konfor Alanınızın Dışına Çıkın

Güvenli sular hep bildiğimiz sulardır. Yeni ve bilinmeyen sularda yüzmeden gelişimden söz etmek mümkün olmaz. Kendinizi geliştirmek için her zaman yaptığınız şeylerin ve her zaman vakit geçirdiğiniz insanların dışına çıkmanız gerek. En azından ayda birkaç kez hiç yapmadığınız bir şeyi deneyin ve hiç tanımadığınız insanlara merhaba diyin. Farklı tek bir adımın sizi götürebileceği yerleri bilemezsiniz.

Kendinize Meydan Okuyun

Yeni alışkanlıklar kazanmak ve eskileri bırakmak için kendinize meydan okuyun. 30 gün boyunca zinciri kırmadan devam etmek için bir hedef koyun ve hedefe ulaşırsanız kendinize vereceğiniz büyük bir ödül belirleyin. Bu kişisel gelişim sürecinizi oyunlaştırır ve daha eğlenceli bir hale getirir. Hatta size katılabilecek arkadaşlarınız varsa onlarla beraber de yapabilirsiniz.

Tecrübeye Önem Verin

Geldiğimiz noktada tecrübe her şeyden önce geliyor. Yeni bir fikriniz mi var? Hayata geçirip tecrübe edin. Merak ettiğiniz bir şey mi var? Harekete geçip tecrübe edin. Bir konuda eğitim mi alıyorsunuz? Pratik fırsatı bulup tecrübe edin. Yaşamak, deneyimlemek, tecrübe etmek gelişim sürecinde en kıymetli şey. Önünüze tecrübe fırsatı çıktığında sakın kaçırmayın.

Günlük Tutun

Bazen bazı cevaplar içimizde saklıdır ve onları gizli sandıklarından yalnızca yazarak çıkarmak mümkündür. Her gün yazmasanız bile ara sıra farkındalıklarınızı ve kendinize öğütlerinizi içeren notlar almayı alışkanlık haline getirin. Olumlu ve olumsuz deneyimlerinizi kayıt altında tutun. Bu sizin içsel yolculuğunuzun kaydı olacak ve zaman geçtikçe yürüdüğünüz yolları somut bir şekilde görebileceksiniz.

Telefonu Kontrollü Kullanın

Telefonu yalnızca içerik tüketmek için kullanıyorsanız, çok kıymetli vaktinizi boşa harcıyorsunuz demektir. Telefon kullanımının %100 kısıtlanmasını beklemek günümüzde çok gerçekçi değil fakat günün ilk saati ve yatmadan önceki son saati telefondan uzak geçirin. Motivasyonunuzu düşüren ve kendinizi kötü hissettiren uygulamaları silin ve profilleri takipten çıkın. Telefonunuz sizin dikkatinizi nereye odaklayacağınıza karar vermesin. Siz karar verin.

Alçakgönüllü Olun

Öğrenmek, gelişmek ve değişmek istiyorsanız alçakgönüllü olmaya ihtiyacınız var. Deneyimli insanların vakti gerçekten kıymetlidir ve size gerçekten bir şey öğretebilecek insanlar genellikle sadece öğrenmeye istekli ve alçakgönüllü insanlara öğretirler. Bu yüzden sizden bilgili ve deneyimli insanların vaktine, tecrübesine ve emeğine saygı duyun. Bu davranış özellikle günümüzde doğru kişilerin dikkatini kolayca çekebilmenizi sağlar.

Rol Model Edinin

Önünüzde takip etmekten ve örnek almaktan hoşlandığınız bir rol modeliniz mutlaka olsun. İnsan gözlemleyerek de çok şeyler öğrenebilen bir varlık. Bu yüzden dikkatiniz akıllı, başarılı ve mutlu insanlarda olsun. Onların varlığından öğrenecek çok şeyiniz var.

Risk Alın

Küçük küçük riskler almaktan çekinmeyin. Size kredi çekip sıfırdan bir iş kurun demeyeceğim fakat küçük girişimlerde bulunmayı, bir şeyler üretip ortaya çıkarmayı ve yanlış yapmayı deneyin. Emin olun bu küçük riskler size çoğu sertifika programından daha çok şey öğretecek.

Bedeninize İyi Bakın

Bedeninizin dinç ve enerjik, zihninizin açık ve ruhunuzun kuşlar gibi hafif olabilmesi için iyi gıdaya, iyi uykuya ve yeteri kadar dinlenmeye ihtiyacı var. Hayat koşulları ne kadar zorlu olursa olsun bedeninizin sınırlarını hastalık aşamasına kadar zorlamayın. Siz iyi olmazsanız, gelişim mümkün olmaz. Bu yüzden kendinize gerçekten iyi bakmak için çaba göstermeniz gerektiği gerçeğini kabullenin.

Zihninizi Eğitin

Zihninize hükmetmek için çaba göstermezseniz, bir süre sonra dalgalı bir denizdeki kayık gibi savrulup gidecektir. Zihni eğitmenin ve odaklamanın iki iyi yolu var. Birincisi Pomodoro Tekniği kullanarak derinlemesine odaklanarak çalışmaya zihni alıştırmak. İkincisi ise meditasyon ile zihni sadece nefes alıp verişimize odaklamak. Unutmayın ki zihin de kas gibidir. Çalıştıkça güçlenir. Bu yüzden bu uyaran çılgınlığının içerisinde onu istediğiniz yere odaklamak konusunda eğitirseniz, günümüzde pek çok kişinin sahip olmadığı bir disipline sahip olursunuz. Disiplin ise hem kişisel gelişiminizi kolaylaştırır hem de başarılı olmanızı sağlar.

Yeni İnsanlarla Tanışın

Her insan bambaşka bir dünya ve hep aynı insanlarla bir arada olarak gelişim göstermek ne yazık ki biraz zor. Farklı yaşam tarzı ve bakış açısına sahip insanlarla tanışmak, onların fikirlerini ve hikayelerini eleştirmeden dinlemek çok öğretici. Eğer 5 tane dar görüşlü arkadaşınız varsa, 6. kişi siz olursunuz. Yeni insanlarla tanışmak için cesur olun ve samimi bir çaba gösterin. Kısa sürede ne kadar yol alacağınıza inanamazsınız.

Doğru Yolda Olduğumu Nasıl Anlarım?

Hayat bir yolculuk ve yürümeye devam ettiğimiz sürece nerede durduğumuzun bir önemi yok. Adım atmaya yani gelişmek için gayret etmeye devam ediyorsanız doğru yoldasınızdır. Hayattaki deneyimlerimizi %100 kontrol etmemiz mümkün değil. Bırakın hayat karşınıza yeni deneyimler ve yeni insanlar çıkarsın. Bakarsınız gerçekten ihtiyacınız olanlar da zaten o deneyim ve insanlardır 🙂

Hala aklınızda kendimi nasıl geliştirebilirim sorusu yanmaya devam ediyorsa, ihtiyacınız olan tek şey ilk adımı atıp o yola çıkmak. Bir yerden başladıktan sonrası her zaman gelir.

Yolunuz açık olsun!

A.

Yorumda Bulun!

Lütfen yorumunu girin!
Lütfen adınızı buraya girin