Yaz Okulundan Verim Almanın 5 Yolu

Yaz okulu bazıları için zorunluluk bazıları için eğlencelik ama her öğrencinin hayatının bir döneminde mutlaka geçirdiği bir dönem. Eğer hala üniversite bitmeden yaz okulu yapıp yapmamak arasında gidip geliyorsan öncelikle “Yaz Okuluna Kalmalı Mı Kalmamalı Mı?” adlı yazıyı okuman gerekiyor. Eğer yaz okuluna başladıysan da muhteşem bir yaz okulu geçirmek için yapman gerekenler için okumaya devam et 🙂

rawpixel-594848-unsplash.jpg

  • Hedeflerini Belirle: Beni bir süredir takip ediyorsan hedef koymanın öneminden daha önce ne kadar çok bahsettiğimi bilirsin. Hedef belirlemekle ilgili sorunların varsa Hedef Belirleme Rehberi işine yarayacaktır. Tabi bir de Hedef Koyma ile ilgili bu video var. Yaz okulu konusuna geri dönersek aldığın derslerden hangi notu almayı beklediğini, yaz okulu bittiğinde kendine hangi beceriyi veya deneyimi kazandırmış olacağını belirle. Önceliğin ortalamanı yükseltmek mi yoksa dilini geliştirmek mi? Belki de yaz okulu süresince muhteşem bir sinema kültürü kazanmak istiyorsun veya heykel yapmayı öğrenmek. Bunlar kişiden kişiye değişebilecek olsa da sen kendi hedeflerini belirledikten sonra yaz okulunun sana ne kadar katkı sağladığını değerlendirmek daha kolay olacak.
  • Not Tutmaya Önem Ver: Yaz okulu yoğun ama etkili bir dönem. Bir çok kişi tatildeyken sen okuldaysan bunun hakkını vermen gerek. Henüz bilmiyorsan Cornell Metoduna bir göz atmanı tavsiye ederim. Notlarını düzgün tutar ve düzenlersen, yaz okulunda fazla ders çalışmadan ortalamanı yükseltmen mümkün.

priscilla-du-preez-234138-unsplash.jpg

  • Sosyal Hayatını Aksatma: Yaz okuluna kaldın diye hayatın diğer alanlarından sakın vazgeçme. Sürekli ders çalışarak başarılı olsan bile mutlu olamazsın. Bu yüzden sosyal hayatını da dengelemen lazım. Yazın aktif olan kulüplerin etkinlikler, kültür-sanat etkinlikleri veya arkadaşlarla planlar en az ders programın kadar önemli olmalı. Sonuçta yaz okulunu kendimize eziyet etmek için değil kendimizi geliştirmek ve keyif almak için yapmalıyız.
  • Hocalarınla İletişim Kur: Krizi fırsata çevirmek istiyorsan yaz okulunda hocalarla aranı sıcak tutmaya bak. Zaten yaz okulunda daha az öğrenci olur. Bu da senin kendini hocalarına iyi bir şekilde tanıtman, gelecek planlarını anlatman ve tavsiye alman için güzel bir fırsat. Mutlaka değerlendir.

classroom-1699745_1280.jpg

  • Derslere Git: Yaz okulunda rehavete kapılıp dersi ihmal etme. Hem vakit hem nakit isteyen bir şey yaz okulu, bu yüzden hakkı verilmeyecekse hiç yapılmamalı. Yaz okulundan maksimum fayda sağlamak için derslere git. Hem not al hem de sosyalleş. Varsa eksiklerini kapat ve yeni döneme yeni bir başlangıç yap. Böylelikle yaz okulu anlam kazansın.

Umarım hepiniz çok verimli bir yaz okulu geçirirsiniz. Sorularınız olursa da ben hep instagram‘dayım, beklerim 🙂

Sevgiler,

Ayça

Yorumda Bulun!

Lütfen yorumunu girin!
Lütfen adınızı buraya girin