Ortalama Bir İnsan Olmanın Üzerine Çıkmak

Gün içerisinde bir sürü insan ile karşılaşıyorsunuzdur. Kimileri sizi çok etkilemese de kimileri ilginizi çeker. Onlarda farklı bir şey olduğunu bilirsiniz. Her gün gördüğünüz ortalama insan değillerdir. Peki ama siz bu etkileyici insanlardan biri nasıl olabilirsiniz? Hadi bugün biraz bundan bahsedelim.

Kural 1: Hayatta Durduğunuz Yeri Sahiplenin

Geçmişinizi değiştiremezsiniz. Belki içinde bulunduğunuz durumun gerçeklerini de hemen değiştiremeyebilirsiniz ama bu hayatta durduğunuz yeri sahiplenmenize engel değil. Belki istediğiniz kadar zayıf değilsiniz, belki de istediğiniz kadar zengin değil. Hatta istediğiniz hayatı yaşamak için de belki zamanınız var ama siz sizsiniz. Kendi değer yargılarınız var ve bu değer yargılarını sahiplenerek ilerlerseniz de hayatta durduğunuz yeri değiştirebilecek gücünüz. Kişiliğinizi, duruşunuzu, varlığınızı, hayallerinizi, imkanlarınızı ve imkansızlıklarınızı sahiplenin.

Kural 2: Duygularınızı Sahiplenin

Duygularınızı saklayabilirsiniz ve bastırabilirsiniz ama bu sizi ortalama bir insan yapar. Oysa siz farklısınız. İnsan olmanın gereği olan duyguları sahiplenirsiniz. Üzgünseniz, hayal kırıklığına uğramışsanız veya heyecanlıysanız bunun sizi daha zayıf veya savunmasız yapmayacağını bilirsiniz. Duygularınızı doğru ve sağlıklı bir şekilde tanımlarsınız. Öte yandan da hayatınıza esas yön verenin duygularınız olmadığını bilecek kadar olgunsunuz.

Kural 3: Kararlarınızı Sahiplenin

Hayatta en az saygı gören insanlar tutarsız insanlardır. Eğer bir gün öyle bir gün böyleyseniz bunun sizin hayattaki güvenilirliğinize olan etkisini incelemeniz gerekir. Tabi ki hoşunuza gitmeyen konularda fikir değiştirebilirsiniz ama bu bir alışkanlık haline geldiyse ve asla sabit bir değer yargısı ile özdeşleşmiyorsanız o zaman başkalarının kararlarınıza saygı duymasını nasıl bekleyebilirsiniz?

Kural 4: İsteklerinizi Sahiplenin

Hayatta istediğiniz şeylerin tam olarak bir yanlışı yok. Önemli olan ne istediğinizi net bir şekilde belirlemeniz ve bunu inanarak dile getirmeniz. İçinize bir bakın. Ne istiyorsunuz? Nasıl bir hayat kurma arzunuz var? Ve bunu yüksek sesle ve özgüven ile dile getirin. siz kendi isteklerinizi sahiplenirseniz başkaları da sizin istekleriniz için bir adım atma fikrini sahiplenir.

Kural 5: Ağzınızdan Çıkanları Sahiplenin

Ne söylediğinizden çok nasıl söylediğinizin önemli olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Bu yüzden ağzınızdan çıkanların önemini bilin ve her söylediğinizi sahiplenin. Sahiplenmeyeceğiniz şeyleri de bir anlık öfke veya zayıflık ile dışa vurmayın. Nazik, anlayışlı ve dürüst bir şekilde konuşun. Bu size çok fazla şey katacak.

Sevgiler,

A.

1 Yorum

Yorumda Bulun!

Lütfen yorumunu girin!
Lütfen adınızı buraya girin