Günlük Verimlilik Kontrolü

yaşam kalitesini artırma yolları

Zaman çok hızlı akmıyor mu? Yeni yıl hedeflerimizi daha dün konuşurken şurada Mart’a birkaç gün kaldı. Hayat bu kadar hızlı akıp giderken zamanı elimizde tutmanın en etkili yollarından biri yazmak.

Her gün yapamasak da zaman zaman özellikle de haftanın başında şöyle bir oturup günümüzü ve kendimizi değerlendirmek hem motivasyon hem de nerede durduğumuzu algılamak açısından oldukça önemli. Özellikle de hayatta anlamsız şeyler için harcadığımız vakitleri düşünürsek gün sonunda yalnızca kendimiz için 10 dakika harcamayı neden alışkanlık haline getirmiyoruz ki?

Peki ama bunu çok da uzatmadan ve hatta kendimizi sıkmadan bunaltmadan nasıl yapabiliriz?

Hadi detaylıca bakalım!

  • Akşam saatlerinde ama çok da gece olup depresif ruh hali basmadan bütün günü şöyle bir düşünün: “Bugün hayatıma değer katan bir şeyler yaptım mı?” Bu değer katan şey illa ders çalışmak, üretken olmak veya bir şey başarmak olmak zorunda değil. Uzun zamandır kendinizi şımartmaya ve dinlenmeye ihtiyacınız vardır ve hayatınıza bu şekilde bir değer katmışsınızdır. Gayet de olur! 🙂
  • Ertesi günün önceliklerini gözünüzde canlandırın. Bugün nelere vakit ayıramadınız? Neler yarın sabah ilk iş sizi bekliyor? Bunları yaptığınızı ve o anda hissedeceğiniz tatmin duygusunu hayal edin. Gerekirse yazın veya Google Keep gibi bir uygulama ile yapılacaklar listesi haline getirin.
  • Bir günü başarılı geçirdiğinizi ölçecek yeni ve somut hedefler belirleyin. Bu hedeflerin çok da detaylı olmasına gerek yok. Gün içinde 10.000 adım atmak olur, 20 sayfa kitap okumak olur, bir aile bireyi veya arkadaşla geçirilen kaliteli zaman olur, 1 saat İngilizce çalışmak olur. Kısaca olur da olur! Yeter ki bir günü verimli kılacak ölçütleri kendinize göre ve somut/ölçülebilir şekilde belirleyin.
  • Duygularınızı analiz edin. Sürekli mutlu hissetmek tabi ki gerçekçi bir beklenti değil ama genel olarak mutsuzsanız bu da iyi bir şey değil. Bu yüzden gün içinde durun ve kendinize şu soruları sorun:
    • Şu an nasıl hissediyorum?
    • Neden böyle hissediyorum?
    • Daha iyi hissetmek için hayattan ve kendimden ne bekliyorum?

Hayat akıp giderken daha fazla anda kalmak ve daha detaylı bir şekilde analiz yapmak isterseniz o zaman sizin için hazırladığım günlük verimlilik kontrolü formunu indirip çıktısını alarak doldurabilirsiniz.

Daha verimli ve mutlu bir hayat sürmeniz dileğiyle,

Ayça K.

Günlük Verimlilik Kontrolü.jpg

 

7 YORUMLAR

Yorumda Bulun!

Lütfen yorumunu girin!
Lütfen adınızı buraya girin