Başarılı Olmak İçin Yapmanız Gereken 4 Şey

Daha önce hiç Angela Duckworth ismini duymuş muydunuz? Duymadıysanız sizi bu özel isimle mutlaka tanıştırmam gerek. Harvard mezunu ve Pensilvanya Üniversitesinde halen psikoloji profesörü olarak çalışmakta olan Angela Duckworth, bireysel farklılıklar ve başarı arasındaki ilişkiyi farklı bağlamlarda araştırmış bir bilim insanı. Nasıl başarılı olurum sorusunu kendinize soruyorsanız mutlaka tanımanız gereken biri. Yaptığı çeşitli çalışmalarda Duckworth, bazı insanların nasıl ve neden diğerlerinden daha başarılı olduğunu sorgulamış ve tek bir sonuca ulaşmıştır: “Grit”

Peki nedir bu “grit”?

Duckworth’ün tanımına göre “grit” ödül veya övgü kaygısı olmaksızın tutkuyla ve azimle uzun vadeli hedeflerin ilerleme gücü. Bu tanımda tabi ki iki anahtar kelime var: tutku ve azim. Duckworth’e göre başarılı insanlar da zorluklarla ve engellerle karşılaşıyorlar. Ancak başarılı insanlar diğerlerinden farklı olarak bu zorluk ve engellerle yılmadan hedeflerinin peşinde ilerlemeye devam ediyorlar. Eğer buraya kadar olan bilgiler ilginizi çektiyse size mutlaka Angela Duckworth’ün TED Talk’unu izlemenizi öneririm. Hem anlattıkları hem de anlatımı oldukça keyifli.

Tutkulu olsam azimli olamıyorum. Azimli olsam tutku duymuyorum. Nasıl başarılı olurum?

Bunlar herkesin zaman zaman yolunu bulana kadar yaşadığı sancılar. Bu yüzden moral bozmaya gerek yok. Şanslıyız ki “grit” yani tutku ve azim ile ilerleme özelliği göz rengimiz veya boyumuz gibi sadece doğuştan sahip olacağımız bir özellik değil. Tabi tam bu noktada hepinize hatırlatmam gerekir ki başarıya giden kısa bir yol yok, sadece sosyal medyada görünen başarı hikayelerinin anlatılmayan arka planları var. Hem zaten başkaları yapabiliyorsa biz neden yapamayalım? 🙂

Yapmam gerekenlere hazırım!

Başarı için tutkuyla ve azimle ilerleyebilmek zekadan daha önemli. Tutku ve azimle ilerleyebilme gücünü artırmak için ise yapılması gereken 4 şey var.

  • Amacını Bulmak: Yaptığımız şeyleri büyük bir amaç uğruna yapmak onları tutkuyla yapma gücümüzü artırıyor. Bu yüzden hedefiniz ne olursa olsun önünüzde büyük bir hedef olur ve adımlarınızı ona ulaşmak için atarsanız, içinizdeki tutkulu ilerleyiş o kadar uzun soluklu olur. Sınavlara geleceğinizi inşa etmek için çalışmak veya yabancı dili hayallerinizi gerçekleştirmek için öğrenmek ona bir amaç katar. Siz başarılı olmak istediğiniz konuya sizi tutkuyla bağlayacak amacınızı buldunuz mu?
  • Pratik Yapmak: Başarılı olmak istediğiniz konuyu veya alanı iyice öğrenmek için pratik yapmak ve tecrübe kazanmak gerekir. Başarısız olsanız bile vazgeçmeden denemeye devam etmek sizi başarıya daha çok yaklaştırır. Hem şöyle düşünün. Edison ampülü icat edene kadar 999 deneme yapmış. 990. denemenin ardından o kadar denedim zaten olmuyor diye vazgeçseydi bugün ampülü icat etmiş olabilir miydi?
  • Umutlu Olmak: Başarısızlık zaman zaman kaçınılmaz ama başarılı olmak için umutlu olmamız şart. Başarıya giden yolda hatalar da başarısızlıklar da bıkkınlıklar da olacak. Bütün bu olumsuzlukları sürecin bir parçası olarak kabul edin ve umutsuzluğa kapıldığınızda bunların aslında başarıya ulaşana kadarki süreçte öğrenmeniz için gerekli olduğunu kendinize anımsatın.
  • Zaman Vermek: Başarılı olmak istiyorsanız öğrenmeniz, denemeniz, yanılmanız ve sonra tekrar başlamanız için kendinize zaman vermeniz gerek. İnsanlar değişir, durumlar değişir. Bazen her şey yolunda bile olsa tek ihtiyacımız olan şartların olgunlaşması ve zamanının gelmesidir. Bu yüzden de “Neden hemen olmuyor?” diye isyan bayrağı çekmek yerine biraz sabırlı ve azimli olmak gerekir.

Şimdi size soruyorum: Sizde başarılı olmak için yapmanız gereken bu dört şeyden kaçını yapabilme gücü ve cesareti var?

Hepinize çok başarılı bir hayat diliyorum.

Sevgiler,

Ayça

Başarılı olmak için yapılması gerekenler

Yorumda Bulun!

Lütfen yorumunu girin!
Lütfen adınızı buraya girin