Herkesin İzlemesi Gereken 25 Belgesel

Instagram üzerinden ben sordum siz de cevapladınız ve üniversite öğrencilerinin mutlaka izlemesi gereken belgeseller listesi sizden en sık gelen cevaplardan oluştu. Eğlenceli ve öğretici yapımlardan oluşan ve en sık önerilen 25 belgesel listesi:

The Great Hack

2019 yapımı belgesel türünde bir film olan the Great Hack, bir veri şirketinin ve sosyal medyanın karanlık yüzünü ve toplanan verilerin hangi amaçlar uğruna kullanıldığını anlatıyor.

Bebekler

1 Sezon ve 6 bölümden oluşan Netflix‘ten izleyebileceğiniz Bebekler belgeseli bebeklerin ilk yıllarında yaşamı nasıl keşfettiklerinin hikayesini anlatıyor.

İtiraf Kasetleri

Suç dünyası ve psikoloji ile ilgili olanların hoşlanacağı türde bir belgesel serisi olan İtiraf Kasetleri gerçek suçları ve ilgili davaları konu alıyor. 2017 yapımı 2 sezonluk seriyi Netflix üzerinden izlemeniz mümkün.

Explained

30 bölümlük genel kültür artırıcı bir belgesel olan Explained popüler kültüre dair çeşitli konuları açıklayacak şekilde inceliyor. 2018 yapımı olan bu seriyi yine Netflix üzerinden izlemek mümkün.

The Mind Explained

1 sezon ve 5 bölümden oluşan bu belgesel hafızadan rüyalara zihnimizin nasıl işlediğini anlatıyor. Yaklaşık 20 dakikalık bölümlerden oluşan seriyi yine Netflix üzerinden izlemek mümkün.

Gezegenimiz

8 bölümlük iç ısıtan bir belgesel olan Gezegenimiz, 2019 yapımı bir Netflix serisi. Anlatısı ve görselliği ile insanı büyüleyen serinin her bir bölümü yaklaşık 50 dk. sürüyor.

Doğal Olmayan Seçilim

4 bölümlük bu mini Netflix belgeseli biyolojimizi hackleme ve gen düzenleme konusunu işliyor. Genlerin nasıl değiştirilip doğal olmayan bir seçilim yaratacağı ile ilgili belgeselin her bir bölümü ortalama 60 dk. sürüyor.

Tüfek, Mikrop ve Çelik

1997 basımı Pulitzer ödüllü aynı isimli kitaptan uyarlanan seri, insanlığın 13.000 yıldan fazla süren yolculuğunu anlatıyor. Her biri yaklaşık 60 dk. süren 3 bölümden oluşan bu genel kültür artırıcı seriyi Youtube üzerinden izlemek mümkün.

Tuz, Yağ, Asit, Isı

Tuz, Yağ, Asit, Isı aynı isimli ödüllü bir kitabın belgeselleştirilmiş serisi. 2018 yapımı olan ve 4 bölümden oluşan seriyi gastronomi ile ilgilenenler beğenecektir. Mükemmel yemeğin 4 temel unsurunu anlatan bu seriyi Netflix üzerinden izlemeniz mümkün.

Cosmos: Bir Uzay Serüveni

2014 yapımı bu 13 bölümlük seri, bilimsel anlamda önemli belgesellerden biri. Doğanın kanunlarını ve uzay-zaman konularını işleyen belgesele telif haklarına dikkat ederek belgesel paylaşan ve Cosmos belgeselini arşivinde bulunduran bir site üzerinden ulaşmak mümkün.

That Sugar

Şekerli bir diyetin insan sağlığı üzerindeki negatif etkilerini bir deney üzerinden anlatan bu belgesel 2014 yapımı bir film. Youtube üzerinden ulaşabileceğiniz bu film yaklaşık 2 saatlık bir süreye sahip.

Modern Dünyanın Dahileri

2016 yapımı belgesel modern dünyanın 3 dahisi Mark, Nietzche ve Freud’un eserlerine şekil veren dönemleri inceliyor. Her biri yaklaşık 59 dakika süren 3 bölümlük seriyi Netflix üzerinden izlemek mümkün.

Ben Devri

Ben Devri 2002 yapımı 4 bölümlük bir belgesel serisi. Her biri yaklaşık 60 dk. süren seri Freud’un psikanaliz çalışmalarının kapitalist düzende hükümetler ve şirketler için nasıl belirleyici bir rol oynadığını anlatıyor. Seriyi alt yazılı olarak Youtube üzerinden izlemek mümkün.

Sıra Dışı Bir Kaya

10 bölümlük National Geographic yapımı olan bu belgesel serisi dünyamızın hikayesini anlatıyor. Ünlü yönetmen Darren Aronofsky imzası taşıyan yapıma gizlilik ilkelerini gözeterek belgesel paylaşımı yapan siteden ulaşmak mümkün.

İnsan

İnsanlığın portresini çizen 2015 yapımı belgesel yaklaşık 2 saat sürüyor. Youtube üzerinden izleyebileceğiniz belgesel dünyanın dört bir yanından insan hikayelerine odaklanıyor.

Terra

2015 yapımı belgesel 1 saat 37 dk. boyunca insanlığın diğer canlılarla ilişkisine odaklanıyor. Netflix üzerinden izleyebileceğiniz seri görselliği ile dikkat çekiyor.

Plastik Okyanus

Okyanusların plastik atıklarla dolu olduğu dünyamızda bunun kitlesel etkilerini araştıran belgesel 1 saat 40 dakikalık bir yapım. Netflix üzerinden izleyebileceğiniz belgesel 2016 yapımı.

Mutluluk Şehri

Kongo’da cinsel şiddete uğrayan kadınların benliklerini kazanma ve iyileşme sürecini anlatan 2018 yapımı bu belgeseli Netflix üzerinden izlemeniz mümkün.

Gerçek Bedel

2015 yapımı bu belgesel moda endüstrisinin insanlara ve gezegenimize olan etkisini irdeliyor. Belgeseli internet üzerinden paylaşan platformlar mevcut ancak Netflix, Youtube veya diğer belgesel paylaşan yasal platformlar üzerinden ülkemizden erişim ne yazık ki mümkün değil.

Şişir Beni

2004 yapımı bu belgesel fast food endüstrisinin ve özellikle McDonalds tüketmenin insan bedenine olan etkilerini anlatıyor. Yaklaşık 1 saat 30 dk süren yapımı Youtube üzerinden izlemek mümkün.

Food Inc

ABD’de çiftlik üretiminden endüstriye gelen besin üretim sektörünün sağlıksız durumunu anlatan belgesel yaklaşık 1 saat 30 dk. sürüyor. 2008 yapımı belgesele Dailymotion adlı video paylaşım sitesi üzerinden izleyebilirsiniz.

Cooked

2016 yapımı ve 4 bölümden oluşan bu belgesel serisi ünlü yemek yazarı Michael Pollan’ın pişirme teknikleri ile ilgili incelemelerini içeriyor. Her biri yaklaşık 1 saat süren bölümleri Netflix üzerinden izlemek mümkün.

Şifa

2017 yapımı bu belgesel, insan sağlığı ve iyileşme sürecini spiritüel ve bilimsel açılardan inceliyor. Yaklaşık 1 saat 30 dk. süren bu yapımı Netflix üzerinden izlemek mümkün.

The Game Changers

2018 yapımı belgesel, bir sporcunun insan beslenmesinde en ideal ve sağlıklı yolu arayışını anlatıyor. Yaklaşık 1 saat 30 dk. süren belgeseli Netflix üzerinden izleyebilirsiniz.

Minimalizm

2016 yapımı bu belgesel, eşyaların mutluluk getirdiğini varsayan görüşü reddeden kişilerin hikayeleri ile minimalizm akımını anlatıyor. Daha azın aslında daha iyi olduğunu gösteren bu 1 saatlik belgeseli Netflix üzerinden izlemeniz mümkün.

Hem genel kültürünüzü artırmanızı sağlayan hem de hayata bakış açınızı değiştirecek 25 belgesellik liste bu şekilde. Eğer listeye eklemek istediğiniz belgeseller varsa aşağıya adı ve konusuyla beraber yorum olarak bırakırsanız bu arşive harika bir katkı sağlamış olursunuz.

Keyifli seyirler,

Ayça

Not: Yazıda geçen linklerin yasal sorumluluğu paylaşım yapan sitelere aittir. Paylaşılan belgeseller yasal sorumluluk belirten siteler üzerinden linklenmiştir. Belgesellerin yasal platformlar üzerinden izlenmesi tavsiye edilir. Herhangi bir linkte yasal olmayan bir paylaşım olmaması halinde sorumluluk videoyu paylaşan siteye aittir ve bu paylaşımı yapan site ile iletişime geçilmelidir.

Eğer bu liste hoşunuza gittiyse, üniversite öğrencilerinin mutlaka izlemesi gereken filmler listesine de göz atmayı unutmayın.

1 Yorum

Yorumda Bulun!

Lütfen yorumunu girin!
Lütfen adınızı buraya girin