İstanbul’da Bulunan Yeşil Alanlar: Üniversite Öğrencilerine Özel Rehber

Geçen haftalarda biri instagram hesabıma şöyle bir yorum bıraktı: “İstanbul’da kendimizi atacak bi’ park göremiyorum ben, trafik de cabası!”. Hem çok haklı bir isyan hem de çok haksız çünkü ne kadar kalabalık olsa da İstanbul’da da hala tadı çıkarılacak yeşil alanlar var. Bu yüzden İstanbul’da yaşayan üniversite öğrencileri için işte bu yaz tadı çıkarılması gereken yeşil alanlar 🙂

Bebek Parkı: Hafta içi ayrı güzel hafta sonu ayrı güzel olan Bebek Parkı’na ulaşım da çok zor değil. Beşiktaş’tan tek otobüsle ulaşılabilen park bir de deniz manzaralı ve insanların birbirlerinden çok kendileriyle meşgul oldukları bir atmosfere sahip.

1292_1_kalici_eserler_turkan_sabanci_bebek_parki_istanbul_02

Fenerbahçe Parkı: Oldukça büyük ve sakin olan bu parka otobüsle ulaşım mümkün. Uzun bir yürüyüş parkuru var ve alanı büyük olduğu için 3-5 arkadaş bir arada piknik yapılabilecek rahatlıkta. Parka giden profil de genç ve kendi halinde olduğu için rahat ve keyifli bir ortamı var.

fenerbahce-parki-2.jpg

Maçka Parkı: Taksim’e olan yakınlığı ile oldukça popüler olan bu park kalabalıklığı sebebiyle aslında benim ilk tercihim değil ama kendini yeşil bir alana atmak isteyenler için bir kitap ve bir örtüyle şehirden hızlı bir kaçış fırsatı ve denemeye değer.

maçka-2

Moda Sahili: Hafta sonu cıvıl cıvıl olan bu sahilde yine herkes kendi halinde takılıyor ve oldukça rahat. Kadıköy Rıhtım’dan yürüme mesafesinde olması iyi çok büyük bir avantaj. En kalabalık halinde bile tadı çıkarılabilecek bir alan olan moda sahilinde ister bir örtüyle yere serilin isterseniz de banklarda denizi izlemenin keyfini çıkarın. Oh mis!

moda.jpg

Caddebostan Sahili: Burası için fazla söze gerek yok. Gerçekten yazın İstanbul’un en keyifli en sevilesi yeşil alanı benim için. Anadolu yakasında oturanlar için ulaşım sorun olmayacaktır. Avrupa yakasındakiler ise Kadıköy’den tek vasıtayla veya Bakırköy’den Bostancı’ya gidip biraz yürüyerek Caddebostan’a ulaşabilir. Mutlaka bol arkadaşlı gidin, tadı en çok öyle çıkıyor.

bakırköy

Bakırköy Botanik Park: Buraya ilk gittiğimde yaşadığım şaşkınlığı unutamıyorum. İstanbul içinde zor bulunan oldukça modern bir park. Metro istasyonuna bitişik bu yüzden ulaşımı kolay, güvenlikli ve keyifli. Çocuklu ailelerin tercih ettiği kısmı olsa da tek başına sakin sakin çimlerin keyfini çıkarabileceğin köşeleri ve mevcut ve denemeye değer.

Bunların dışında Emirgan Korusu, Gülhane Parkı, Yıldız Parkı, Atatürk Arboretum’u da gidilebilecek yerler arasında. Biliyorum İstanbul oldukça kalabalık biliyorum yeşil alan şehrin boyutuna göre oldukça az ama İstanbul yine de güzel bir şehir.

Sevgiler,

Ayça

1 Yorum

Yorumda Bulun!

Lütfen yorumunu girin!
Lütfen adınızı buraya girin