10 Günde Daha Pozitif Bir Sen

Mutluluk içten geldiği zaman çok güzel, peki ya içimizden mutlu olmak gelmiyorsa mutsuzluğa razı mı olalım? Tabi ki hayır! Hemen öyle vazgeçmek yok, kendimizi mutlu edecek şeyleri yapıp sonunda çok mutlu olacağız.

Peki ama nasıl?

İlk olarak 10 günlük küçük bir meydan okumayla başlayalım.

Eğer hazırsan sana daha pozitif bir senle tanışman için gün gün yapman gerekenleri anlatacağım.

Hazırsan, okumaya devam et!

Birinci Gün: Gülümse!

İlk günkü görevin içinden gelmese bile bol bol gülümsemek çünkü güzel haber şu ki sen gülümseyince beynin de bir süre sonra otomatik olarak kendini daha mutlu hissediyor. İstersen telefonuna hatırlatma kur, istersen elinin üzerine bir kalemle hatırlatma yaz, istersen de yakın arkadaşından destek al ama gün boyu aklına geldikçe gülümse hatta gülümsedikçe de bu anları say. Bakalım kaç kere içinden gelmese bile hayata karşı gülümseyebileceksin?

İkinci Gün: Açık havada yürüyüş.

Hem açık hava hem de egzersiz yapmanın mutluluk hormonlarını yükselttiği bir gerçek, bu yüzden bugün açık havada en az 20 dakika yürümen gerek. Mümkünse deniz kenarında veya yemyeşil bir alanda kulağına da en sevdiğin ve en neşeli müzikleri çalarak tempolu yürü. Hatta üstüne belki de sıcacık bir duş, hadi ama bununla mutlu hissetmemen imkansız! 😉

Üçüncü Gün: Affet!

Bugün biraz kağıt kalemle çalışma yapacağız. Şimdi eline güzelce malzemelerini al ve seni üzen, kıran, pişmanlık duyduğun, rahatsız eden her şeyi bu kağıda yaz, hem de sansürsüz bir şekilde. Şimdi bu kağıdı paramparça yap ve bütün bu insanları ve pişmanlık duyduğun şeyler için kendini affet. Zaman geri gelmiyor, şimdinin kıymetini bil. Daha iyi hissediyorsun, değil mi?

Dördüncü Gün: Sosyalleş!

Mutsuz oldukça yalnızlaşmak doğal gibi geliyor ama buna bir dur demen gerek. İster ailenle ister arkadaşlarınla istersen de hiç tanımadığın yeni bir grup insanla sosyalleş. Oyun gecesi olur, mini bir dans partisi olur, bir kahvelik buluşma olur. Unutma, bu hayatta yalnız değilsin ve seni üzen her neyse sadece kendi omuzlarında taşımak zorunda değilsin. Paylaş!

Beşinci Gün: Meditasyon Yap

Meditasyon ilk başta gerçekten zor ve itiraf etmem gerekirse uzunca bir süre sabit durmak benim için adeta bir işkence ama bazen sadece huzur istediğim zamanlarda hafif bir müzik açıp nefes egzersizi deniyorum. Beni gerçek anlamda sakinleştiriyor ve kendimi daha pozitif hissediyorum, bu yüzden 5. gün için sana da meditasyonu öneriyorum. Hem yeni bir şey denemek bile mutlu olmak için bir sebep 🙂

Altıncı Gün: Eşyalarını Düzenle

Çoğu zaman etrafımızdaki fazla eşyalar ve karmaşıklıklar da bizi mutsuz hissettiriyor. Zaten mis gibi bir evin ve odanın verdiği o huzur hissini kim sevmez? Bu yüzden bugün hemen odanı istediğin hale getir. Fazla eşyaları ayır, gereksizleri bağışla veya çöpe at, yepyeni çarşaflar ser ve odanı havalandır. Eminim modun bir anda negatiften pozitife çekilecek.

Yedinci Gün: Şükret!

Hayatta hep sahip olmadığımız şeylere odaklanıyoruz ama aslında sadece nefes almak bile büyük bir nimet. Bu yüzden bugün hayatta sahip olduğun için şükretmen gereken ve seni mutlu eden şeylerin bir listesini çıkar. Hatta listeyi sürekli görebileceğin bir yere koy.

Sekizinci Gün: Yardım Et

Bugünkü görev birilerine yardım etmek. Ben nasıl birine yardım edebilirim ki diye düşünme, harekete geç. Birine kapıyı tut, arkadaşına kahve ısmarla, kardeşine onu ne kadar çok sevdiğini söyle, ayırdığın eşyalardan birini ihtiyacı olan birine ver… Nasıl yardım ettiğinin hiç önemi yok, bugün başka birini mutlu etmek için çabala ve en az 3 kişinin gülümsemesini görmeden pes etme. Sana da iyi gelecek 🙂

Dokuzuncu Gün: Geleceği Planla

Bazen şu ana değil de geleceğe odaklanmak da güzeldir. Bundan sonra önündeki 5 yıl için planların ne, daha mutlu olmak için neleri başarmak istiyorsun. Bunu hayal et ve bir kağıda not al. Üstüne de tarih at. Hiç olmazsa 5 yıl sonra yüzünü gülümsetecek bir anın olur.

Onuncu Gün: Hayatı Kutla!

Sen sen olduğun için hayat kutlamaya değer. Hiç kimse olmasa bile sırf bu meydan okumayı başarıyla son güne getirdiğin için ve sırf mutlu olmak için çabaladığından dolayı hayatı kutla! Nasıl mı? Minik bir pasta, güzel bir film, belki de sıcacık bir kahve. Artık sen nasıl istersen.

Tebrikler 10 günün sonuna geldin! Umarım şimdiden kendini çok daha iyi hissediyorsundur.

Sevgiler,

Ayça

 

Yorumda Bulun!

Lütfen yorumunu girin!
Lütfen adınızı buraya girin