Alışkanlık Kazanma Yolları

Alışkanlık kazanmaktan bahsedince akla gelen ilk kural 21 gün kuralı oluyor. Öyle ya her yerde alışkanlık kazanmak isteyenlere o alışkanlığı tam 21 gün tekrar etmeleri öğüt veriliyor. 21 gün kuralı çoğu alışkanlıkta etkili olsa da sihirli bir formül değil ne yazık ki. Zaten öyle olsa 21 günde piyasada hiç sigara tiryakisi kalmazdı.

thought-catalog-575829-unsplash.jpg

Aslında alışkanlık kazanmak bir disiplin işi, bu sebeple de yaşamımızda yer edinmek için aynı davranışı tekrar etmemiz gerekiyor. Peki o zaman disiplini sağlayıp da nasıl alışkanlık kazanırız?

Öncelikle ilk ihtiyacımız bir alışkanlığı kazanmak için kararlı olmak. Diyelim ki haftada 3 gün spora gitmeyi hayatımıza katmak istiyoruz, bunu kararlı bir şekilde takip edebileceğimiz bir uygulamaya veya alışkanlık tablosuna ihtiyacımız var. Ayrıca telefona hatırlatıcı kurmak veya takvime etkinlik olarak eklemek de alışkanlık kazanmamıza yardımcı olacaktır.

why-you-need-to-use-a-habit-tracker-in-your-planner-free-printable-habit-tracker-how-to-plan-your-day-more-efficiently-bullet-journal-spread-setup-bujo-planning-min-1024x768.jpg

Sonrasında ise alışkanlık kazanma sürecinde hata yapmanın normal olduğunu kabullenmek. Tabi ki spora gidemediğimiz gün de olacak veya koşturmaktan spora gitmeye vaktimizin kalmadığı gün de. Önemli olan o gün düzen bozuldu diye pes etmemek ve yine devam etmek.

İlk 10 gün

İster yeni bir alışkanlık kazanmak olsun isterse de kötü bir alışkanlıktan kurtulmak olsun ilk 10 gün her zaman çok zor gelecek. Genelde insanların motivasyonunu ilk 10 günde kaybederler bu yüzden eğer hayatına çeki düzen vermeye kararlıysan mutlaka ilk 10 günü başarıyla geçirmeye bak! 10 günün sonunda ise kendini ödüllendirmeyi sakın ihmal etme.

ivan-jevtic-268707-unsplash.jpg

İkinci 10 gün

İkinci 10 gün işler biraz daha zorlaşacak. Eski hayat düzeni ve konfor alanı seni zorlasa da bu zorlu süreci atlatabilirsen işin büyük kısmı bitmiş oluyor. İkinci 10 günü de atlattığına göre yeni bir ödülü hak ettin!

Son 10 gün

21 günü aştıktan sonrası kolaylaşacak ama bu iş bu kadarla sınırlı değil. Alışkanlığı iyice oturtana kadar pes etmek yok. Eğer 30 günü başarıyla tamamlarsan bir daha seni kimse durduramaz!

Bu arada başka konularda yine yardıma ihtiyacın olursa ben hep instagram‘dayım, bir merhaba dersen çok sevinirim.

Sevgiler,

Ayça

2 YORUMLAR

Yorumda Bulun!

Lütfen yorumunu girin!
Lütfen adınızı buraya girin