ALES’e mi girsem? YDS’ye mi? Peki ya KPSS ne olacak?

Mezuniyet fikri yaklaştıkça biraz korkutucu değil mi? İş bulabilecek miyim? Yüksek lisans mı yapsam? Ya ALES’ten veya YDS’den istediğim puanı alamazsam? KPSS deneyeyim bari? Yok o da olmadı! İş de bulamazsam ne yapacağım? Bu sürece bir kere girdiyseniz çok yanlış bir yoldasınız hemen çıkın ve bu yazıyı sonuna kadar okuyun.

callie-morgan-139317-unsplash

İlk ve en önemli olarak söylemek istiyorum ki fikirlerinizin sizi oradan oraya sürüklemesine izin vermeyin. Bakın şunu hiç anlamıyorum. Nasıl olur da belki de bir ömür boyu yapacağınız mesleği rasgele bir sınav sonucuna göre seçebilecek kadar kendinize haksızlık yapıyorsunuz. Hepiniz ALES’ten de YDS’den de KPSS’den de çok daha değerlisiniz ve bu sınavlar içinizdeki gizli potansiyeli belirleyebilecek sınavlar değil. Herkes yüksek lisans yapsın! Bırak onlar yapsın. Belki senin yolun bambaşka. Neden ALES için günlerini harcayıp istemediğin bir şey için kendini strese sokacaksın.

Öncelikle  gerçekten seni heyecanlandıran ve hiç para almasan bile içinden gelerek yapacağın şeyi keşfet. Bunun nasıl bir gelir kaynağı olabileceğini iyice araştır ve en az 3 yıllık bir plan yap. Sonra da planının peşine düş. Yılmadan azimle çalış!

md-duran-628456-unsplash

Mesela eğitim fakültesinde okuyorsun ve seni en mutlu eden şey insan çocuklarla birlikte olmak. O zaman okuduğun bölüme bakmaksızın çocuklarla fark yaratacak nasıl çalışmalar yapabilirsin buna yoğunlaş. Gerekirse eğitimlere katıl. Çocuklarla çalışarak staj yap. Ceplerini mezuniyet sonrası için beceriler ile doldur. Mutlaka yabancı dilini geliştir. YDS için değil gerçekten geliştirmek istediğin için geliştir. Sonra o İngilizce’yle internete gir ve araştırma yap. Alanındaki yenilikleri takip et. Kitap oku. Film izle. Ağzını açtığında dolu biri olduğun belli olsun. Bunlara rağmen alçak gönüllü ol. İlk etapta özel sektörde istediğin parayı kazanamasan da moralini bozma çünkü acı gerçek minimum ilk 3 yıl sürüneceksin. Bu yüzden de bu 3 yılı paraya değil de kendine yatırım yapmaya odaklanarak geçir. Gerekirse bir süre 3 kuruşa çalış ama bu fedakarlığı bir gün hayal ettiğin yerde olmak için kendine bir yatırım olarak gör. Aksi takdirde fark yaratman imkansız! Etrafına bir baksana her yer üniversite mezunu. Seni özel kılacak ne? Sen hangi özelliğinle özel olmak istiyorsun? Bırak parayı pulu bunlara kafa yor. O umutsuz bakışı da bir kenara bırak. Sen fark yaratabilirsen para zaten ayağına gelecek.

Sevgiler,

Ayça K.

1 Yorum

  1. […] Hayatta ne yapacağını bilememek kadar zor çok az şey var. Öncelikle sizi bu kafası karışık döneminizde sevgiyle kucaklıyorum. Eğer henüz iş hayatına mı atılsam, yüksek lisansa mı başlasam, of KPSS’de şansımı mı denesem kararsızlığındaysanız öncelikle okumanız gereken yazı bu: ALES’e mi girsem? YDS’ye mi? Peki ya KPSS ne olacak? […]

Yorumda Bulun!

Lütfen yorumunu girin!
Lütfen adınızı buraya girin