Term Paper (Akademik Yazılı Ödev) Nasıl Yazılır?

Öncelikle nedir bu term paper ve neden istenir onu bir konuşalım. Term paper, dönem içinde öğrenciden büyük bir not karşılığı yazılması istenen ve akademik yazılı ödevdir. Term paper yani akademik yazılı ödev, sınavla fazla değerlendirilmeyecek içeriği olan her derste öğrenciden istenebilir. Genellikle dönem sonunda final sınavı yerine geçerek ortalama üzerinde belirleyici bir rol oynar. Peki ama term paper yani akademik yazılı ödev nasıl yazılır?

Öncelikle term paper essay değildir yani öyle 1-2 saatte yazarım diyorsanız, ortaya çıkacak ödev muhtemelen çok düşük kaliteli olacaktır. Bu yüzden iyi bir planlamayla uzunca bir süreye yayarak yazmanızı tavsiye ederim. Eğer temel akademik yazım konularında biraz daha detaylı bilgiye ihtiyacınız varsa bu yazıya devam etmeden önce “Akademik Makale Nasıl Yazılır?” konusunda bilgi sahibi olmanızı öneririm.

Term Paper Konunuzu Seçin

Bir akademik yazılı ödev verildiği zaman konu bazen hoca tarafından seçilir bazen de sizin seçmeniz istenir. Eğer sizin seçmeniz gerekiyorsa ilginizi çeken bir konuda yazmanız performansınız üzerinde olumlu anlamda etkilidir. Güncel ve ilgi alanınıza uygun konular bulabilmek için konu seçimini son dakikaya bırakmadan dönem boyunca kullandığınız kaynakları taramanız ve bu kaynaklardan size en uygun olanınızı seçmeniz işinizi kolaylaştıracaktır.

Seçtiğiniz Konuyu Araştırın

Bunun için eduroam ağına bağlanmanız önemli çünkü birçok veritabanı eduroam ağından bağlanmadığınız zaman makaleler için sizden ücret talep ediyor. Konunuzu araştırırken doğrudan Google Akademik, Researchgate, Academia.edu, Jstor veya Semantic Scholar da kullanabilirsiniz. Öncelikle işinize yarayacak birkaç anahtar kelime ile güncel 3-5 makale indirip okumanızı tavsiye ederim. Akademik makale nasıl okunur yazımdaki yöntemi uygularsanız zamandan tasarruf edersiniz diye düşünüyorum. Makaleleri bitirdikten sonra da arkasındaki referanslar bölümüne bakarsanız, konuyla ilgili güzel makalelere ulaşabilirsiniz. Zaten güncel ve ilgili makale bulmanın en kolay yolu da budur 🙂

Bir Şablon Hazırlayın

Şablon hazırlamak akademik düşünce biçiminin ABC’si gibidir. İster essay yazın, ister sunum hazırlayın, ister term paper yazın, isterseniz de tez yazın! İyi bir şablon hazırlamadan işler sizin için biraz daha yavaş olacaktır. Eğer şablon nasıl hazırlanır öğrenmek isterseniz AA Garanti Ödev Hazırlama Yöntemi videosunu izleyebilirsiniz.

Örnek Şablon

  • Başlık Sayfası: Paperın başlığı, ad-soyad, öğrenci numarası, dersin adı, dersin kodu, hocanın adı ve tarih
  • Özet: Ödevde ele alacağınız ve cevaplayacağınız soruları da içeren ödevin kısa bir özeti
  • Literatür Taraması: Konuyla alakalı metodolojiler, prosedürler, önceden yapılmış uygulamalar ve görüşlerin belirli bir mantık çerçevesindeki derlemi
  • Sonuçlar: Konuyla ilgili sorularınızın cevaplarının literatürden örneklerle desteklenerek anlatılması
  • Referanslar: Kullandığınız kaynaklar

Ödevinizi Yazın

Şablonunuza bağlı bir şekilde term paperınızı yazın. Yazdığınız her paragrafın bir ana fikri, amacı ve argümanı mutlaka olsun. Literatürü paylaşırken bile sadece anlamlı olan şeyleri paylaşmaya dikkat edin. Unutmayın ki bu ödevi hazırlamanızın bir amacı var o da akademik olarak bir argüman üretip bunu destekleyen akademik bir yazı yazabilmek. O yüzden neden yazdığınızı bilmediğiniz şeyi sadece kelime sayısını artırsın diye lütfen yazmayın.

Düzeltme ve Son Kontrolleri Yapın

Gözden kaçan hatalar, dilbilgisi hataları, formattaki yanlışlıklar ödevinizi özensiz gösterir. Lütfen ödevi teslim etmeden önce biraz ara verip tekrar okuyun. Son kontrolleri de yaptıktan sonra öğrenci numaranızı da ekleyerek teslim edin.

İşte bu kadar başardınız!

Ayça K.

Yorumda Bulun!

Lütfen yorumunu girin!
Lütfen adınızı buraya girin