TOEFL mı IELTS mi YDS mi?

TOEFL mı IELTS mi YDS mi? Her üç sınava da girmiş biri olarak keşke bu sınavlara girmeden önce doğru düzgün birileri akıl verseymiş diyorum. Biliyorsunuz ki kur fiyatları yüksek ve dolayısıyla TOEFL ve IELTS fiyatları da oldukça yüksek. Peki ama YDS işine yarar mı?

Hadi gel hepsini tek tek anlatayım.

TOEFL nedir?

TOEFL Amerikan menşeili bir şirket olan ETS’nin İngilizce yeterlilik sınavıdır ve dünyanın pek çok ülkesinde geçerlidir. Yine de Amerika’daki üniversitelere veya kurumlara dil yeterliliğinizi ispatlayacaksanız öncelikli olarak düşünmeniz gereken sınavdır. Genellikle Amerikan kurumları IELTS’tense TOEFL’a öncelik verir ve bazen bazı kurumlar IELTS’i kabul etmeyebilir.

3.5 saatlik bir sınav olan TOELF’ı kağıt kalemle veya bilgisayarda alabilirsiniz. Genellikle bilgisayar versiyonu en çok kabul gören versiyonudur. TOEFL sınavı 4 bölümden oluşur. Reading, Listening, Speaking ve Writing. Sınavın IELTS’e oranla güzel olan tarafı sınav boyunca bütünleşik bir konu verilmesidir. Yani Reading veya Listening bölümünde gördüğünüz konu hakkında konuşur veya yazarsınız. Konu bütünlüğü sayesinde üretken beceriler olan Speaking ve Writing’de çok zorlanmazsınız. Sınavın bazılarına göre dezavantaj olan bir diğer özelliği ise Speaking bölümünün bilgisayara konuşarak yapılmasıdır.

IELTS nedir?

IELTS İngiliz menşeili olan British Council’in İngilizce yeterlilik sınavıdır ve aynı TOELF gibi dünyanın pek çok ülkesinde geçerlidir. Yine de İngiltere ve Avrupa’daki üniversitelere veya kurumlara dil yeterliliğinizi ispatlayacaksanız öncelikli olarak düşünmeniz gereken sınavdır. Genellikle İngiliz ve Avrupa kurumları TOEFL’dansa  IELTS’e öncelik verir ve bazen bazı kurumlar TOEFL’ı kabul etmeyebilir.

2 saat 45 dakikalık bir sınav olan IELTS, Genel İngilizce ve Akademik İngilizce için olmak üzere iki çeşittir. Eğer çalışmak için yurt dışına gidiyorsanız Genel İngilizce sınavını almanız gerekirken Akademik çalışmalar için gidiyorsanız Akademik İngilizce için olanı almalısınız. IELTS’te sınav uygulayıcı kişiler tarafından yapılır. Listening, Reading ve Writing kısımlarını aynı anda alırsınız. Speaking kısmı ise sınavdan 1 hafta önce veya sonra birebir kişiyle yapılır. Sınav TOEFL gibi bütünleşik değildir. Speaking konusu herhangi bir konu olabilir ve sınavı uygulayan kişi bazı bölümlerde soruyu sorup sadece dakika tutar. Yani “oh ne güzel gerçek bir kişiyle muhabbeti götürürüm ben” mantısı sınav esnasında çok işlemeyebilir.

YDS nedir?

YDS ise Türkiye menşeili ve ÖSYM’nin uyguladığı bir İngilizce yeterlilik sınavıdır. İsmen yeterlilik sınavı olsa da aslında kendisi ölçme değerlendirme kriterlerince bir seviye tespit sınavıdır. Yani YDS sonucunuz size İngilizce yeterliliğinizin ne kadar iyi olduğunu göstermez. Yine de Türkiye sınırları içerisinde üniversiteler iş ve lisans üstü eğitim başvuruları için bu sınavı ister. Eğer hedefiniz Türkiye içinde bir üniversite ise o zaman TOEFL ve IELTS’e para vermek gereksizdir. Zaten bu pahalı sınavların geçerliliği de çok uzun süreli değildir.

Hangisine nasıl çalışmalı?

TOEFL mı IELTS mi YDS mi? Hangisine nasıl çalışmalı?

Eğer İngilizcem gelişsin diyorsanız tavsiye TOEFL ve IELTS üzerine çalışma yapmanız Akademik İngilizcenizi geliştirir. Bu sınavlara girmeden de çalışabilir ve İngilizcenizi geliştirebilirsiniz. Yok benim İngilizce’yle işim olmaz, belge lazım bana diyorsanız o zaman sadece YDS’ye çalışabilirsiniz. Nasıl hazırlanacağınızı detaylı olarak yazdığım yazı ise YDS Hazırlık Kılavuzunda!

Hepinize başarılar,

Ayça

3 YORUMLAR

Yorumda Bulun!

Lütfen yorumunu girin!
Lütfen adınızı buraya girin