Uykuya dalmayı kolaylaştıran ipuçları

uykuyu kolaylaştıran ipuçları

Uyku problemleri artık daha da yaygın ve çoğumuz gecenin en az bir kısmında yatağın içinde dönüp duruyoruz. Bazen düşünceler düşünceleri kovalıyor uyuyamıyoruz bazen de vücudumuz bir türlü istenilen gevşemeye ulaşamıyor. Sonra bir bakıyoruz saat 3 sonra 4 ve bazen de 5.Bu durumla karşı karşıya kalınca da yatakta debelenip durmaktansa uykuya dalmanı kolaylaştıracak pek çok yöntem var.

  • Öncelikle vücudunda fiziksel bir gerginlik hissediyorsan veya huzursuz bacak sendromu yaşıyorsan ılık bir duş almak kaslarını rahatlatacak.
  • Eğer ılık duşa rağmen fiziksel bir gerginlik hissediyorsan o zaman vücudunu ve kaslarını biraz esnetmen gerekecek. Fikir almak için Youtube’dan uyku öncesi yoga videolarına bir göz atmanı tavsiye ederim.
  • Eğer 20-30 dakika geçmiş ve hala uykuya dalamamışsan en iyisi yataktan kalkıp uykunu getirecek bir şeyler yapmak. Kitap okumak, rahatlatıcı müzik dinlemek, meditasyon yapmak, o gün seni mutlu eden şeyleri bir deftere kaydetmek ve bitki çayı içmek işe yarayabilir.
  • Yataktan kalkmaya karar verdiysen keskin ışıklardan kaçınmaya dikkat etmek gerek. Mümkünse cep telefonuna bakma hatta televizyonu bile açma.
  • Düşüncelere boğulduysan ve bu yüzden uyuyamıyorsan, kendini suçlama ve sabırsızlanma. Uyku düzenini oturmak biraz zaman alabilir, bu yüzden kendini düşüncelere boğulmuş bulunca sadece nefesine odaklan ve her nefes verişin seni uykuya biraz daha yaklaştırdığını hayal et.
  • Şu tekniği dene: Dilini damağına yerleştirip yavaşça 4’e kadar sayarak nefes al, nefesini 5-6 saniye kadar tut, yine 4’e kadar sayarak yavaşça nefes ver. Bunu her gece yatağa yatınca 4 defa tekrarla böylelikle vücuduna daha çok oksijen girecek ve uykuya dalman kolaylaşacak.

Uykuya dalmak tamam, bir de nasıl daha kolay erken kalkabileceğini merak ediyorsan, bu videom tam sana göre:

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=KT6eZqKbifk&w=560&h=315]

Şimdiden iyi uykular!

Ayça K.

7 YORUMLAR

Yorumda Bulun!

Lütfen yorumunu girin!
Lütfen adınızı buraya girin