Üniversite Öğrencileri için Yaz Bitmeden Yapılması Gerekenler Listesi

Yaz tatili biraz çabayla unutulmaz anılara dönüşebilecek bir potansiyele sahipken tembellikle yitip giden bir zamana da dönüşebilir. Çok para harcamadan yazı daha dolu dolu yapabilmek için bir liste çıkarmak ve bu listeye göre ilerlemek en iyisi. Böylelikle hem Eylül geldiğinde pişmanlık minimuma iner hem de geriye dönüp baktığında dolu bir yaz geçirdiğin için tatmin duygun artar.

Peki öğrenciyim, param da yok, keyfim de az diyorsan nasıl bir liste hazırlayabilirsin. İşte sana ilham verecek bir liste benden gelsin. Bu liste ben üniversite öğrencisi olsaydım bu yaz neler yapardım listesi, keyifli okumalar!

 • Haftada bir günü evde kişisel bakım günü ilan et! Keyifli bir müzik, evdeki malzemelerle cilt bakımı, ılık bir duş, soğuk bir içecek, hatta bir de keyifli bir film. Dönem içinde koşturmaktan bakımsız kalan ellere biraz özen mesela veya uzun zamandır ihmal ettiğin saçlarına bir maske. Hepsini bir günde veya her hafta biri, tercih senin.

kris-atomic-73937-unsplash.jpg

 • Arkadaşlarla açık hava sineması veya bulunduğun şehirde yapılan ücretsiz etkinliklerden en az birine katılmak. Biraz internet araştırmasıyla ücretsiz ve keyifli etkinlikle bulmak hiç de zor değil. En olmadı, arkadaşlarla balkonda, açık havada veya parklarda güzel bir kahvaltı. Yanına da bol bol gırgır şamata.
 • Arkadaşlarla, kardeşlerle veya kuzenlerle oyun partisi! İster satranç, ister tavla, ister pis yedili, istersen de taboo. Hem yazlıkçılık havasına sokar hem de bir deste kağıt ve biraz çekirdekle seni oldukça mutlu yapar.

michal-parzuchowski-224092-unsplash.jpg

 • Okuma listesi çıkarıp yaz bitmeden en az 10 kitap bitirmek.
 • Film listesi çıkarıp yaz bitmeden en az 10 film izlemek.
 • Yaz bitmeden şehir tiyatrolarından en az 1 oyun izlemek veya bir konsere gitmek. Mesela İstanbul’da açık hava yaz oyunları başlamış, haberin var mı? Hatta Zorlu PSM’de de ücretsiz bir sürü etkinlik varmış.
 • Gelecekteki mesleğini yapan en az bir kişiyle oturup derinlemesine sohbet et.
 • Lise arkadaşlarınla buluş, ayrı kaldığınız zamanların hikayelerini dinle.
 • Gelecek yılın planını düşün, kurgula, hayal et ve yaz. Bakalım 2019 yazında kaçının yanına çarpı atabileceksin?

lonely-planet-643024-unsplash.jpg

alexis-brown-82988-unsplash.jpg

 • Şehrinde turist ol. Bütün gezilecek yerleri gez dolaş. Görmediğin müze, dinlemediğin hikaye kalmasın. Rotanı da kendin araştır, planla ve çiz. Muhtemelen tek ihtiyacın bir müze kart olacak. Öğrenciler için kartın 1 yıllık bedeli ise sadece 20 TL.
 • Dönem başlayınca hazırlayabileceğin pratik ve lezzetli en az 3 tarifte ustalaş. Öyle ki gözün kapalı hazırlayabilecek durumda ol.
 • Alışkanlıklarına meydan oku. 21 gün şekersiz beslenmeyi dene veya 21 gün her gün 10.000 adım at. 21 gün mutluluk güncesi tut istersen. Tamamen senin ihtiyacına ve yaratıcılığına kalmış. Yardım istersen yine Alışkanlıklardan Yaşam Stiline ve bu Alışkanlık Kazanma Yolları yazılarıma göz atabilirsin. Bir de Üniversitede Başarıya Götüren 5 Alışkanlık videom epey işine yarar.

lisboa-ind-519843-unsplash.jpg

 • Şehirdeki bütün yeşil alanların tadını çıkar. Bir kahveyle, bir dondurmayla, bir arkadaşla veya bir kitapla. İstanbul’da nereden bulayım ben yeşil alan diyorsan da İstanbul’da Bulunan Yeşil Alanlar Rehberi senin için!
 • Hayatı yavaşlat. Tatil senin hakkın. Bütün yıl çok çalıştın ve dinlenmeyi hak ettin. Bu yüzden biraz dur. Yediğin yemeğin, dinlediğin müziğin, yağmurun, güneşin, temiz havanın, sağlığının tadını çıkar. Hissederek yaşamayı dene ve sakın acele etme.

Umarım çok keyifli bir yaz geçirirsin ve 2018 Eylül’e daha pozitif, daha donanımlı, daha kültürlü, daha eğlenceli bir versiyonunla merhaba dersin. Unutma zaman sahip olduğumun en kıymetli şeyler arasında ve onu anlamlı kılmak ise tamamen senin elinde.

Sevgiler,

Ayça

1 Yorum

Yorumda Bulun!

Lütfen yorumunu girin!
Lütfen adınızı buraya girin