top of page
Ara
  • Ayça Karaman

Hızlı ve Etkili Not Alma Teknikleri

Hoca konuşup dururken neyin notunu alıp neyin notunu almayacağınız konusunda kafanız mı karışıyor?

Derste harikulade notlar alsanız bile bir süre notlarınızı kaybediyor musunuz?

Sınavlara çalışırken aldığınız notlardan hiçbir şey anlamıyor musunuz?


Tamam sakin çünkü bugün hepsini halledeceğiz!

Hızlı ve etkili not alma tekniklerine dair her şey bu yazıda. Öncelikle not alma yöntemleri konusunda biraz bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Bu yüzden size mutlaka okumanız ve kendi not alma yönteminizi keşfetmeniz için iki yazı bırakıyorum.


  1. Etkili not almak için: Cornell Metodu

  2. Hızlı not almak için: Hızlı Not Alma Teknikleri

Not alma yöntemimi belirledim. Peki şimdi ne olacak?


Etkili not almak için kendi not alma yönteminizi belirlemeniz işe yarar ancak işi tümüyle halletmez. Sınav zamanı geldiğinde notlarınızın daha değerli ve daha zaman kazandırıcı olması için derse hazırlıklı gitmeniz gerekir. Bu yüzden derse girmeden önce mutlaka 10-15 dakikanızı dersin konusuna göz gezdirmeye ayırın ki beyninizin ilgili kısmı aktive olsun.


Anlamadığınız şeyleri ayrı bir yere not alın. Eğer dersi dinlerken anlamadığınız bir şey varsa bunu daha sonra araştırmak, kitaptan okumak ve hocanıza sormak için ayrıca not alın ve altında biraz boşluk bırakın. Daha sonra ise gerekli bilgiyi edinip notlarınıza ek yapın.


Notlarınız işinize yaradıkları kadar anlamlılar. Bu yüzden not almak kadar onları anlamlı bir şekilde organize etmek de gerekli. Tavsiyem haftada en az 1 günü o haftanın notlarını yeniden düzenlemek, eksik bilgiler varsa tamamlamak ve gerekirse temize çekmek için ayırın. Böylelikle sınav dönemi geldiğinde işiniz oldukça kolay olacak.


Notlarınızı elinizden geldiğince görselleştirin ve birbirleri ile ilişkilendirin. İster not alırken isterseniz de notlarınızın üzerinden geçerken notlarınızı bir başkasına anlatır gibi ilişkili ve görsel bir şekilde düzenleyin.


Notlarınızı düzenlemeniz bittikten sonra her bölüm için 1-2 soru ekleyin. Notlarınızın o bölümü hangi soruya cevap oluyorsa o soruyu notların başına veya yanına yazarak ekleyin.Bütün bunlar çok vakit almaz mı?

Aslında hayır! Notların bir amacı olmazsa not almak için geçirilen zaman kayıptır ama etkili bir şekilde yazılmış ve düzenlenmiş notlar sınav zamanı oldukça vakit kazandırır. Üstelik not almamızın amacının sınavlara çalışırken işimizi kolaylaştırması olduğunu düşünürsek dönem içerisindeki birazcık fazla çaba sınav döneminde bize zaman kazandırır. Bu yüzden eğer amacınız çok çalışmak değil de akıllı bir şekilde çalışmaksa tavsiyem dönem içerisinde notlarınıza az biraz daha özen göstermenizdir.

Hızlı ve etkili not alma teknikleri ile hepinize AA dolu bir dönem dilerim. Sevgiler, Ayça

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page