Öğrenciyken Para Kazandırabilecek Beceriler

My Post-2

Günümüzde pek çok üniversite öğrencisi serbest olarak çalışıp para kazanıyor. Peki ama hangi beceriler üzerinden öğrenciyken bile para kazanılabilir?

Yabancı diliniz varsa veya ana dil hakimiyetiniz yüksekse bunu çeviri ve editing işi olarak paraya çevirebilirsiniz.

Spor geçmişiniz varsa – mesela tenisçiyseniz veya yüzücüyseniz – spor okullarında, kreşlerde, çocuklar için yaz okullarında hocalık yapabilir ve/ya özel ders verebilirsiniz.

Grafik tasarım biliyorsanız, web sitesi tasarlamak konusunda bilginiz varsa, video editleyebiliyorsanız veya kodlama biliyorsanız freelance işler sayesinde para kazanmayı deneyebilirsiniz.

Dikiş dikebiliyor, örgü örebiliyor, resim yapabiliyor veya el işi konusunda başarılıysanız atölyelerde eğitmenlik yapabilir, çocuklar için atölyeler düzenleyebilir veya ürettiklerinizi internette satabilirsiniz.

Yemek yapmak konusunda iddialıysanız, çevrenizdeki kahvecilere kek ve kurabiye yapıp satabilirsiniz. Öncelikle denemeleri için bir şeyler götürüp bunları beğenirlerse düzenli olarak yapabileceğinizi söyleyerek bir gelir kapısı elde edebilirsiniz.

Fotoğraf ve video çekme konusunda iyiyseniz veya ilgiliyseniz, bu alanda da çalışıp iyi meblağlar kazanabilirsiniz.

Hayvanlarla aranız iyiyse kedi ve köpek sahiplerine yardımcı olarak da para kazanabilirsiniz. Sahipleri seyahatteyken kedilerle ilgilenebilir, köpekleri gezdirip oynatarak para kazanabilirsiniz.

Tadilat ve tamirat işinden anlıyorsanız da bu becerinizi paraya çevirebilirsiniz. Özellikle bilgisayar tamiratı, virüs temizleme, format atma işleri kolaylıkla yapabileceğiniz işlerken eğer daha büyük çaplı tadilatlar da elinizden geliyorsa bunu da bir düşünebilirsiniz.

Müzik aleti çalabiliyorsanız veya mixing yapabiliyorsanız, müzik yapılan mekanlarda, partilerde veya stüdyolarda müzisyen veya dj olarak çalışabilirsiniz. Bunun dışında yine özel veya grup dersi olarak müzik aleti çalmayı öğretebilirsiniz.

Eğer henüz bu becerilerden hiçbirine sahip değilseniz ilerisi için ilginizi çeken bir alanda kendinizi geliştirmenizi şiddetle tavsiye ederim.

Sevgiler,

Ayça

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=My_YsZ10RGE&w=560&h=315]

1 Yorum

Yorumda Bulun!

Lütfen yorumunu girin!
Lütfen adınızı buraya girin