Zaman Yönetimi: Kurbağayı Ye Tekniği

Amerikalı ünlü yazar Mark Twain’in şöyle bir sözü var: “Eğer işiniz kurbağa yemekse, en iyisi kurbağayı sabah ilk iş olarak yemektir ve eğer işiniz iki kurbağa yemekse, en iyisi büyük olanı ilk yemektir.” Mark Twain’in bu sözünü ilham alan kurbağa yeme tekniği üşenmenin ve ertelemenin önüne geçen oldukça etkili bir zaman yönetimi tekniği.

Nasıl Yani?

İşin mantığı tam olarak şöyle. Gün içerisinde yapmak zorunda olduğunuz ve en zahmetli, en sevmediğiniz, en uzun sürecek işi listenizde en öncelikli hale getirip ilk olarak tamamlıyorsunuz. Böylelikle de günün geri kalanına daha kolay veya daha hoşlandığınız işler kalıyor.

Ya Çok Fazla Zahmetli ve Sevmediğim İşim Varsa?

O zaman ihtiyacınız olan adını eski bir Amerikan Başkanı olan Dwight D. Eisenhower’dan alan Eisenhower Matris’ini kullanmak. İşlerinizi öncelik sırasına koymak konusunda kafanız karıştığında kullanabileceğiniz matris şöyle:

Eisenhower matrixi zaman yönetimi

Yukarıdaki şablonda da görebileceğiniz gibi önemli ve acil işler büyük kurbağa. Birden fazla önemli ve acil bir iş varsa da en zahmetlisi ve en sevilmeyeni en büyük kurbağa dolayısıyla da ilk yemeniz gereken kurbağa.

Sabah kalkar kalkmaz işe veya derse başladığınız zaman en büyük ve yutması en zor kurbağadan başlarsanız günün geri kalanı sizi başka hiçbir şey sizin gözünüzü korkutamayacak. Motivasyon için harika bir teknik.

O zaman artık ne yapacağınızı biliyorsunuz.

Kurbağalar mideye, verimlilikler arşa!

Sevgiler,

Ayça

Kaynaklar: The Decision Book: Fifty Models for Strategic Thinking (Krogerus, M & Tschappeler, R)

Yorumda Bulun!

Lütfen yorumunu girin!
Lütfen adınızı buraya girin