Daha Çok Kitap Nasıl Okunur?

Norveç’te yapılan bir araştırmada basılı kitap okuyanların anlama oranı ile dijital ekrandan okuyanların anlama oranını karşılaştırmışlar. Araştırmanın sonucuna göre basılı kitaptan okuyanların anlama oranı dijital ekrandan okuyanların anlama oranından fazla çıkmış. Dünya dijitalleşse de basılı kitapların öğrenmemize katkısı hala dijital rakiplerinin ilerisinde. Bu yüzden de bugün sizlere daha çok kitap okumanızı sağlayacak ipuçları ile geldim.

1. Alışkanlık zinciri oluşturun.

Bir alışkanlığın oturma süresi kişiden kişiye değişse de alışkanlık oturana kadar zincir metodu kullanmak işe yarar. Yapmanız gereken günün sizin için uygun bir zamanında mutlaka 10 dakika okuyun ve bunu başardığınız her gün için ajandanıza veya takviminize bir işaret koyun. Eğer zinciri bir gün bozarsanız da ertesi gün hiç bozmamış gibi devam edin.

2. Sevdiğiniz konu, kitap ve yazarlarla başlayın.

Sevmediğimiz şeyleri yapmaya karşı iştahımız doğal olarak daha düşük oluyor. Bu yüzden herkesin okuduğu popüler kitaplar yerine size keyif veren konu, kitap ve yazarları tercih edin.

3. Telefonu rahatsız etme moduna alın.

Kitap okuma aktivitesini en çok bölecek şey telefonunuza gelen bir bildirim olacak. Bu yüzden kitabı elinize aldığınız süre boyunca telefonunuzu rahatsız etme veya sessiz moduna almanız okuduğunuz şeyden daha fazla keyif almanıza sebep olacak.

4. Bir kitap kulübüne katılın.

Kitap okurken asosyal olmak zorunda değilsiniz. Eminim çevrenizde katılabileceğiniz bir kitap kulübü vardır. Yoksa bile kendi kitap kulübünüzü oluşturabilirsiniz. İhtiyacınız olan bir kitap seçmek ve size katılmak isteyen 3-5 kişi bulmak. Böylelikle her ay bir kitap seçip okuyup kulüpteki insanlarla üzerine konuşabilirsiniz. Bence harika bir motivasyon!

5. Kendinize meydan okuyun.

Bir işi oyunlaştırmaya bayılıyorum. Daha çok kitap okumak için bir tür veya yazar üzerinden liste oluşturup kendinize meydan okuyabilirsiniz. Üstelik her kitabın bitişini küçük bir ödülle kutlamak da keyifli olmaz mı?

6. Okuma zamanınızı planlayın.

Gün içinde çok fazla uyarana maruz kalıyoruz ve stres oluyoruz. Bu yüzden okuma zamanını dinlenme ve stresten arınma seansı olarak düşünüp planlamak okumaya olan bağlılığınızı artıracak bir strateji. Kendinize okuma köşesi ayarlamak ve okuma zamanını özelleştirecek ritüellere başvurmak bu eylemden alacağınız keyfi artıracağı için daha çok okumanız konusunda sizi teşvik edecek.

7. Okumayı önceliklendirin.

Eğer yukarıda bahsettiğim yöntemlerin hiçbiri sizi heyecanlandırmadıysa bunun heyecanlandıracağına eminim. Sabah derse veya işe başlamadan önce ilk olarak 10 sayfa kitap okuyun. Evdeyseniz kahvaltı ederken okuyun. Dışarıya çıkacaksanız da yanınıza taşınabilir bir boyutta kitap alın ve toplu taşımada veya kantinde 10 sayfayı okumayı tamamlayıp günün öyle geri kalanına öyle devam edin.

8. Daha çok kitap okumayı isteyin.

Siz gerçekten isterseniz her şey olur. 5 sayfanın veya 5 dakikanın biri kıymeti çok. Ben bu yıl daha çok kitap okumayı başaracağınıza inanıyorum. Yeter ki daha çok kitap okumayı isteyin ve bunun için çaba gösterin.

Bol okumayı bir ömür dilerim.

Sevgiler,

Ayça

Bu yazı hoşuna gittiyse mutlaka bunları da okumalısın:

Hızlı Kitap Okuma

Her Üniversitelinin Okuması Gereken Kitaplar

Kaynak: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0883035512001127

Daha çok kitap nasıl okunur?

2 YORUMLAR

  1. Okumak konulu yazınızı beğeniyle okudum.
    Okumak kültür ve uygarlığın ırmak olup benliğimizin denize dökülmesi, düşünce ve duygularımızı geliştirmesi, gönlümüzü şiirleştirmesidir.
    Dost Selamlar.

Yorumda Bulun!

Lütfen yorumunu girin!
Lütfen adınızı buraya girin