Term Paper Nasıl Yazılır?

helloquence-51716-unsplash

Öncelikle nedir bu term paper ve neden istenir onu bir konuşalım. Term paperı, dönem içinde öğrenciden büyük bir not karşılı yazılması istenen ve akademik bilgi içeren her türlü ödev olarak tanımlayabiliriz. Başka bir deyişle, sınavla fazla değerlendirilmeyecek içeriği olan her derste sizden en az bir tane term paper yazmanız istenir.

Peki ama term paper nasıl yazılır?

Öncelikle term paper essay değildir yani öyle 1-2 saatte yazarım diyorsanız muhtemelen çok düşük kaliteli bir şey ortaya çıkaracaksınızdır. Bu yüzden iyi bir planlamayla uzunca bir süreye yayarak yazmanızı tavsiye ederim.

Konunuzu Seçin

Konu bazen hoca tarafından seçilir bazen de sizin seçmeniz istenir. Eğer sizin seçmeniz gerekiyorsa ilginizi çeken bir konuda yazmanızı tavsiye ederim çünkü çok araştırma yapacaksınız ve sıkılmamanız için ilginizi çeken bir şeyin üzerine araştırma yapmanız iyi olur.

Konunuzu Araştırın

Bunun için eduroam ağına bağlanmanız gerekiyor çünkü birçok veritabanı makaleleri eduroam ağından bağlanmıyorsanız sizden ücret talep ediyor. Konunuzu araştırırken doğrudan Google Akademik kullanabilirsiniz. İşinize yarayacak birkaç anahtar kelime ile güncel 3-5 makale indirip okumanızı tavsiye ederim. Akademik makale nasıl okunur yazımdaki yöntemi uygularsanız zamandan tasarruf edersiniz diye düşünüyorum. Makaleleri bitirdikten sonra arkasındaki referanslar bölümünden konuyla ilgili güzel makalelere ulaşabilirsiniz.

Bir Şablon Hazırlayın

Şablon hazırlamak akademik düşünce biçiminin ABC’si gibidir. İster essay yazın, ister sunum hazırlayın, ister term paper yazın, isterseniz de tez yazın! İyi bir şablon hazırlamadan işler sizin için biraz daha yavaş olacaktır.

Örnek Şablon:

  • Başlık Sayfası: Paperın başlığı, ad-soyad, öğrenci numarası, dersin adı, dersin kodu, hocanın adı ve tarih
  • Özet: Ödevde ele alacağınız ve cevaplayacağınız soruları da içeren ödevin kısa bir özeti
  • Literatür Taraması: Konuyla alakalı metodolojiler, prosedürler, önceden yapılmış uygulamalar ve görüşlerin belirli bir mantık çerçevesindeki derlemi
  • Sonuçlar: Konuyla ilgili sorularınızın cevaplarının literatürden örneklerle desteklenerek anlatılması
  • Referanslar: Kullandığınız kaynaklar

Term Paperınızı Yazın

Şablona bağlı bir şekilde term paperınızı yazın. Yazdığınız her paragrafın bir ana fikri, amacı ve argümanı olsun. Literatürü paylaşırken bile anlamlı olan şeyleri paylaşın. Unutmayın ki bu ödevi hazırlamanızın bir amacı var o da akademik olarak bir argüman üretip bunu destekleyen akademik bir yazı yazabilmek. O yüzden neden yazdığınızı bilmediğiniz şeyi sadece kelime sayısını artırsın diye lütfen yazmayın.

Düzeltme ve Son Kontrolleri Yapın

Gözden kaçan hatalar, dilbilgisi hataları, formattaki yanlışlıklar ödevinizi özensiz gösterir. Lütfen ödevi teslim etmeden önce biraz ara verip tekrar okuyun. Son kontrolleri de yaptıktan sonra teslim edin.

İşte bu kadar başardınız!

Ayça K.

Yorumda Bulun!