Not Ortalaması Ne Kadar Önemli?

jonathan-daniels-659953-unsplash

Bana en sık sorulan şey not ortalamasının ne kadar önemli olduğu. Aslında bu sorunun bir tane doğru cevabı olmasa da ben kafanızdakileri cevaplamak için bugün bu soruyu detaylıca ele alıyorum.

Bir Diplomam Olsun Yeterciler

Üniversiteye başlayan bir grup öğrenci sadece diplomayı alıp iş hayatına atılmak istiyorlar. Bu grup bazen acaba yüksek lisans yapar mıyım şüphesine de düşse bir kere kabul etmek lazım ki bu şüphe anlamlı değil. Akademi ve akademik bilgi benim kıymet verdiğim bir bilgi türü. Aynı şekilde üniversite diplomasını da bir ölçüde önemsiyorum ama akademik hayat herkese göre değil ve diploma alıp okuldan kaçıp gitmek isteyen öğrenciler için not ortalaması da önemli değil. Böyle hissedenlere tavsiyem üniversiteden mezun olmadan farklı disiplinlerden ve ilgilerini çeken bölümlerden ders almaları ve not kaygısı gütmeksizin üniversiteden maksimum fayda sağlamaya çalışmaları. Mesela tarih okuyan bir öğrenciye bilgisayar öğretmenliğinden veya güzel sanatlardan ders almalarını tavsiye ederim. Belki bu süreçte web dizaynı öğrenip ileride para kazanırlar 😉

Akademik Hayat Fena Değil Gibiciler

Bu grup için bence ortalama belirleyici çünkü ortalaması çok düşük biri için akademik hayat uygun değil. Yani lisans düzeyi dersten 3.00 üstü ortalama yapamayan bir öğrenci muhtemelen lisans üstü hayatta kabul görse bile bunalacaktır. Bu grupta olup da 3.00 üzeri ortalama yapanlara tavsiyemse akademik hayatı ciddi ciddi düşünmeleri ve ortalamayı mümkün mertebe yüksek tutmaları.

İş Hayatında Not Ortalamam İşe Yarar Mıcılar

İş hayatında not ortalaması, onur ödülleri, mezuniyet ödülleri pek bir işe yaramaz. Öğrenciyken size iyi staj getirebilir belki iyi ortalamanın böyle bir artısı var ama mezun olduğunuzda bakacakları şeyler bir diplomanızın olup olmadığı, yabancı dil bilip bilmediğiniz ve tecrübenizin olup olmadığı. Bu yüzden sınıfta kalmadığınız sürece 3.00 için ortalama kasmaktansa yabancı dilinizi geliştirmenizi ve staj/iş tecrübesi edinmenizi tavsiye ederim. Hatta mümkünse çalışmak istediğiniz alanda sertifika programı bile tamamlamanız işe alımda daha belirleyici bir etken olabilir.

Sözün özü not ortalaması ne istediğinize bağlı olarak işe hem yarar hem de yaramaz. Size tavsiyem her ihtimale karşı psikolojik bir sınır olan 3.00’ı tutturmanız. Benim tutturmaya imkanım yok diyorsanız da o zaman hayatta ayakta kalmak için başka beceriler edinmeye bakın. Ne de olsa her şey diploma demek değil, öyle değil mi? 😉

Sevgiler,

Ayça

Yorumda Bulun!

Lütfen yorumunu girin!
Lütfen adınızı buraya girin