Harçsız Öğrenci Pasaportu Nasıl Alınır?

brandon-lopez-405368-unsplash

Öğrencilik hayatının en güzel nimetlerinden biri öğrenci pasaportudur herhalde. Zamanında benim de aldığım bu pasaportun nasıl alınacağını ve işin püf noktalarını anlatıyorum. Toplaşın! 😉

Pasaport ücretleri nelerdir?

Pasaport alırken iki tane ücret vardır. Biri defter ücreti biri de pasaport harcı. Defter ücreti 2018 itibariyle 108 TL harç ücreti ise en az 6 aylık pasaport için 137 TL, 1 yıl içinse 200 TL. Üniversite öğrencilerinin ise yurt dışına çıktıkları zaman harç ücretinden muaf olma hakları var. Şimdi burada yaş önemli bir kriter. Eğer 25 yaşın altında ve üniversite öğrencisiyseniz, öğrenci belgenizle pasaporta başvurduğunuzda öğrenim süreniz boyunca veya 25 yaşınıza kadar kullanabileceğiniz bordo pasaportu harç ücreti ödemeden alabiliyorsunuz. Burada eskisi gibi yurt dışına eğitim amacıyla çıkma koşulu yok. Eğer 25 yaşın üstündeyseniz o zaman da yurt dışına eğitim veya spor, gezi,  kültürel bir faaliyet için gidecekseniz o zaman yine harç ödemeden bordo pasaport alma hakkınız var.

Peki bordo pasaportu nasıl alabilirim?

Eğer 25 yaşın altındaysanız başvuru sırasında pasaport belgeleri ile birlikte öğrenci belgesi ibraz etmeniz gerekiyor. Geri kalan prosedür ise nüfus müdürlüğünden hallediliyor.

Hazır böyle bir imkanınız varken pasaportunuzu alıp kenara koymanızda fayda var. Daha fazla bilgiyi öğrenci işlerinden ve fakülte sekreterliklerinden alabilirsiniz. Euro ne kadar pahalı olursa olsun üniversite bitmeden ne yapıp ne edip kısa süreli de olsa bir yurt dışı tecrübesi yaşamanızı tavsiye ederim. Belki bu pasaport da ilk adımı olur. Ne dersiniz?

Sevgiler,

Ayça

Yorumda Bulun!

Lütfen yorumunu girin!
Lütfen adınızı buraya girin