Özgeçmiş Hazırlama Rehberi – 3. Bölüm

CV hazırlama mevzusu sandığımdan daha da derin çıktı. 1. Bölümde bir özgeçmişin olmazsa olmazlarını konuştuk. Bölüm 2’de de sizden özgeçmiş hazırlama hakkında gelen soruları cevapladık. Şimdi Bölüm 3’de hem örnek özgeçmişlere bakacağız hem de bir CV hazırlanırken dikkat edilmesi gereken noktaların üzerinden geçeceğiz.

CV yani özgeçmiş örnekleri benden çok istenen bir şeydi. Bu yüzden sizler için bir CV örneği kendim hazırladım. Bir başka örnek de bu linkte (Türkiye başlığı altında) bulabilirsiniz: https://europass.cedefop.europa.eu/tr/documents/curriculum-vitae/examples

Gelelim özgeçmiş hazırlarken dikkat edilmesi gereken noktalara:

  • İmla kurallarına mutlaka ama mutlaka dikkat edin. Hangi dilde olursa olsun yazım yanlışı olan bir özgeçmiş büyük bir özensizlik göstergesi.
  • Özgeçmiş fotoğrafınızın düzgün olması bir başka önemli konu. Grup fotoğrafları, kişisel fotoğraflar veya düz bir arka plana sahip olmayan fotoğraflar özgeçmişte olmamalı. Hatta siz en iyisi gidin özel bir CV fotoğrafı çektirin.
  • Referansların cep numarasını izin almadan paylaşmamak da dikkat edilmesi gereken konular arasında. Öncelikle özgeçmişinize referans olarak eklemek istediğiniz kişilerin iznini alın. Referansınıza mail mi yoksa telefonla mı referans vermek isteyeceklerini sormanız uygundur. Ben genellikle mail adresini daha doğru buluyorum ama masa başı çalışanlar ofis telefonlarını referans olarak vermeyi uygun görebilirler.
  • Çok büyük yazılar, kalın harfler, oyuncaklı yazı karakterleri de bir özgeçmişte bulunmaması gerekenler arasında. Özgeçmişiniz ne kadar sade ise içeriği o kadar okunaklı olacaktır.
  • Gerçekten sahip olmadığınız bir yeterliliği veya beceriyi özgeçmişinize yazmak da yapılmaması gerekenler arasında. İK uzmanları yalanınızı kolayca yakalayabilir ve bu da aslında kabul edilebileceğiniz bir pozisyona kabul edilmemenize sebep olabilir.
  • Klişe dolu bir CV hazırlamak da kabul şansınızı azaltan etmenler arasında. Özgeçmişinizle fark yaratmalısınız. Eğer herkesle aynı olursanız o zaman özgeçmiş hazırlamanızın ne anlamı var?
  • Son olarak sakın ama sakın internetten bir CV kopyalayıp aynısını göndermeyin. CV size özel bir şey ve sizi yansıtmalı. Tabi ki örneklere bakıp ilham alabilirsiniz ama eğer kendi bilgilerinizi, tarzınızı ve farkınızı yansıtamazsanız o zaman kabul şansınız oldukça azalır. Hem ya başkası da aynısını kopyalayıp gönderirse?

CV hazırlama konusu bu kadar 🙂

Hepinize staj ve iş başvurularınızda başarılar!

Sevgiler,

Ayça

1 Yorum

  1. […] Özgeçmişinizi Yenileyin: Vakit varken geleceğe yatırım yapmanın en güzel yollarından biri özgeçmişini hazırlamak veya hazırsa elden geçirmek. Bu konuda yardıma ihtiyacın var ise ihtiyacın olan yazılar burada: Üniversite Öğrencileri için CV Hazırlama Rehberi – Part 1, Üniversite Öğrencileri için CV Hazırlama Rehberi – Part 2, Üniversite Öğrencileri için CV Hazırlama Rehberi – Part 3 […]

Yorumda Bulun!

Lütfen yorumunu girin!
Lütfen adınızı buraya girin