Üniversite Öğrencileri için CV Hazırlama Rehberi – Bölüm 2

Tekrardan merhaba!

CV hazırlamak konusu sandığımdan da derin bir konu çıktı ve Üniversite Öğrencileri için CV Hazırlama Rehberi – Part 1 oldukça uzun oldu. Eğer henüz okumadıysanız, bir CV’nin olmazsa olmaz bölümleri için önce part 1’i okumanızı tavsiye ederim. Bugün ise CV yani özgeçmiş hazırlamakla ilgili gelelim sizin sorularınıza.

rawpixel-594848-unsplash

 • CV’ye kariyer hedefini yazarken nelere dikkat etmeliyiz?

Öncelikle kariyer hedefi paylaşmak özellikle üniversite öğrencisi veya yeni mezunsanız çok gerekli olan bir şey değil çünkü net bir kariyer hedefi için çok erken bu yüzden de klişe cümleler arkasına sığınmaya gerek yok. Eğer illa kariyer hedefi yazmak istiyorsanız  klişeden kaçın, orijinal ve dikkat çekici bir şeyler yazmaya ve çok spesifik hedefler belirtmeye özen gösterin. Kariyer hedefi aslında kendi hikayenizi anlattığınız ve bu hikayeyle başvurduğunuz pozisyona neden uygun olduğunuzu ispatlamaya çalıştığınız bir bölüm. Bu yüzden eğer “Üniversite yaşamım boyunca edindiğim teorik ve pratik bilgiler ışığında şirketinize/departmanınıza katkıda bulunmak istiyorum.” tarzı bir şey yazacaksanız, lütfen hiç yazmayın. Bu konuda güzel örnekler isterseniz bu yazıya bakmanızı tavsiye ederim. Linkini verdiğim yazıdan hoşuma giden bir örneği de aşağıda paylaşıyorum:

Lise ve Üniversite döneminde teknik konulara olan yüksek ilgimi, yeteneğim olan el becerilerim ile birleştirmek yaşam alanımı atölyeye çevirmeme sebep oldu. İletişime olan merakım, özellikle C ++ yazılım dili ile birlikte kendi tasarladığım devreleri, makina lisanında kodlaya bilme özelliği kazandırdı. Hazırladığım devreleri hayata geçirerek, ses ve ses sistemleri geliştirdim. Kamera kontrol devreleri ile görüntü işleme tekniklerini yazılım olarak birleştirdim ve ses sistemleri ile entegre ederek, yüksek çözünürlükte ses işleme kabiliyetine sahip devreler geliştirdim. Kariyerimin bundan sonraki aşamasında telekomünikasyon sistemlerine yönelik yazılım bilgimi de kullanabileceğim çalışmalara ve profesyonel ürün tasarımına giriş yaparak, piyasaya katma değeri yüksek ürünler hazırlamak istiyorum.” (canbuyukalkan.com‘dan alıntıdır)

allef-vinicius-152932-unsplash

 • CV’de biyometrik fotoğraf kullanmak sorun olur mu?

Bir CV hazırlamak sizin ne kadar özenli olduğunuzun da bir göstergesi. Bu yüzden mezun olmadan önce düzgün bir gömlek ve/ya ceket ile profesyonel görünümlü bir CV fotoğrafı çektirmenizi şiddetle tavsiye ederim. Fotoğrafçıya da bunu CV için kullanacağınızı bu yüzden de usb ile bir kopyasını da almak istediğinizi baştan belirtin çünkü genelde vermek istemiyorlar. Sorunun cevabına gelirsek biyometrik fotoğraf kullanmak dünyanın sonu değil ama özensizlik göstergesi. Zaten bir pozisyona yüzlerce CV geliyor. O halde neden özenli bir fotoğrafla fark yaratmayasınız?

1

 • Üniversite sıralamamızı özgeçmişimize eklemeli miyiz?

Eğer bölümünüz ile sıralamanız arasında bir ilişki varsa (Ör: Türk Dili ve Edebiyatı okuyup editörlüğü başvuran biri Sözel alanında dereceye sahipse) veya henüz hiç stajınız yoksa (mesela 1. ve 2. sınıflar) ekleyebilir ama CV dolmaya başladıkça veya mezun olunca çıkarın gitsin. Mezun olunca varsa yerine mezuniyet derecesini eklersiniz.

 • Gittiğimiz bütün kursları CV’ye eklemeli miyiz? Mesela diksiyon kursunu?

Hayır. Diksiyon kursunu ancak diksiyon eğitiminin katkısı olabileceğini düşündüğümüz bir pozisyona başvuruyorsanız (bknz. öğretmenlik, seslendirme işleri, sunuculuk) ekleyin. Zaten günün sonunda mesele ne yazdığınız değil ne kadar ilişkilendirerek yazdığınız olacak.

sticker-mule-197268-unsplash

 • Aldığımız sertifikalar gerçekten işimize yarayacak mı?

Hem evet hem de hayır. Sertifikalar ne kadar dolu bir eğitim aldığınız ve bu sertifikaların başvuracağınız pozisyonla ne kadar ilişkili olduğuna bağlı olarak değerli veya değersizdir. Tavsiyem gerçekten anlamlı eğitimleri ve seminerleri tercih etmeniz. CV’ye yazarken de sertifikayı, tarihini ve eğitimin/seminerin içeriğini yazmanız.

 • Katıldığımız her etkinliği CV’ye yazmak sorun olur mu?

Evet olur. Salt yer kaplasın diye bir şeyler yazmak yerine hiç yazmayın. E o zaman yazacak hiçbir şeyim yok diyorsanız da çok geç kalmadan kendinize yatırım yapın. Nasıl mı? İşte böyle: Üniversite Bitmeden Kendine Yatırım Yapmanın 5 Yolu

zachary-staines-181102-unsplash

 • CV hazırlanırken “az çoktur” deniliyor. Çoğu sertifikanın içi boş. Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?

Dolu insanların CV’leri genelde daha sade ve gerçekten daha fazlası var ama seçilerek hazırlanmış izlenimi veriyor. Bence de “az çoktur”. İçi boş sertifikaya vakit harcamayın lütfen.

 • Coursera/Edx gibi online platformlardan edindiğimiz becerileri sertifika edinmemişsek CV’mize nasıl ekleriz? 

Önceki sorularda da belirttiğim gibi sertifika her şey demek değildir. Ayrıca online platformlar dünyada oldukça popüler ve eğer bu platformlardan gerçekten beceri edinebilirsiniz. Bildiğim kadarıyla Coursera para ödemeden sertifika vermiyor, ancak eğitimi tamamladığınıza dair online bir yazı paylaşıyor. Bunun ekran görüntüsünü aynı bir sertifika gibi saklayabilirsiniz. CV’nize de tamamladığınız eğitimi, eğitimin içeriğini ve kaç saatlik bir eğitim olduğunu ve eğitimi tamamladığınız tarihi yazabilirsiniz. Mesela:

Algoritmalar ve Java Programlama (Coursera.org, Haziran, 2018)

Princeton Üniversite tarafından oluşturulmuş 6 haftalık bu online modül algoritmalar ve veri yapıları hakkında orta düzeydeki programlamacılar için Java uygulamalarını kapsamaktadır.

Siz bunu özgeçmişinize bu şekilde yazdıktan sonra zaten İK uzmanı bir noktada size bu eğitim hakkında soru soracaktır. Siz de kendinize geliştirmek için bu dersi tamamladığınızı ve öğrendiklerinizi anlatabilirsiniz. Eğer kendinize güveniyorsanız mülakat sırasında konuyu buraya getirip de kendinizi geliştirmeyi seven ne kadar da tatlı bir aday olduğunuzu anlatabilirsiniz. 🙂

desk-girl-hair-6384

 • Yurtdışına CV gönderirken nelere dikkat etmek gerekiyor? (Üniversiteler, özel kurumlar vb.)

Gönderdiğiniz ülkenin dilinde ve imla hatasız olmasına. Bir de ülkenin dilinde örnek CV’lere bakmak gerek çünkü mesela Amerika Birleşik Devletleri ayrımcılık olabilir sebebiyle fotoğraflı CV kabul etmez.

 • Bir CV İngilizce mi olmalı yoksa Türkçe mi?

Türk bir firmaysa Türkçe. Yabancı bir firmayla İngilizce. Yurt dışıysa yine %90 İngilizce. Yine de hangi dilde olursa olsun ASLA dilbilgisi hatası olmasın. Kontrol edin ve ettirin.

 • CV’mi nereden hazırlayacağım? Word yeterli mi yoksa başka bir program mı kullanmalıyım?

Word ile hazırlayabilirsiniz. Format için CV örnek formatlarını internetten indirip üzerinde düzenleme yapabilirsiniz ama göndermeden önce mutlaka pdf formatında kaydedip pdf olarak mail gönderin. Göndermeden önce de pdf’e çevirine format kaymış mı bir kontrol edin.

alexis-brown-82988-unsplash

 • Hobiler kısmı gerçekten gerekli mi? Ayrıca o kısma ne yazacağımı hiç bilmiyorum.

Yani hem evet hem de hayır. Endüstri mühendisliği okuyan bir arkadaşım tam zamanlı balerindi ve sahne aldığı bir müzik grubu vardı. Böylesi tabi ki yazsın çünkü tutkuyla yaptığınız şeyler veya yarı/tam profesyonel ilgileriniz sizin ne kadar azimli, çok yönlü ve hayat dolu olduğunuzu gösterir. Eğer henüz elle tutulur bir hobiniz veya tutkunuz yoksa o zaman hemen şu yazı: Üniversitede Hobi Edinmenin 5 Önemli Faydası veya bu yazı: Her İlgi Alanına Göre Bütçe Dostu Hobiler O da mı olmadı, o zaman bu video: Hobi Edinme Rehberi

Şimdilik bir hobiniz yoksa yazmayın, hatta zaten direkt hobi olarak yazmayın ilgi alanı olarak yazın. Eğitim alanındaysanız ilgi alanınız bilişsel psikoloji olsun mesela. Bu alanda bol bol okuyun. Mühendisseniz mesela enerji sistemlerini araştırın ve CV’nize bunu yazın. Sizi arkadaşlarınızdan bir adım öne alabilecek konularda kendinizi geliştirin ki ileride CV’nize yazabilirin ve mülakatta fark yaratabilin.

Bu arada hobileriniz de olsun. Lütfen! 🙂

jonathan-hoxmark-615858-unsplash

 • CV’ye katılım belgesi aldığımız eğitim ve seminerler yazılır mı?

Eğer alanınızla veya başvuracağınız pozisyonla ilgiliyse yazılır.

 • Üniversite öğrencileri ve yeni mezunlar CV’lerine profesyonel olmayan part-time işleri yazmalılar mı? (Örn: part-time satış danışmanlığı)

Turizm alanında okuyorsanız part-time garsonluk yaptığınızı yazabilirsiniz ama Edebiyat okuyorsanız yazmayın. Ek iş olarak yaptığınız çevirileri eğer editör olacaksanız yazın ama mühendisseniz yazmayın. Pazarlama pozisyonuna başvuruyorsanız part-time satış elemanlığını yazabilirsiniz ama Tarih bölümündeyseniz ilgisi yok. Bilmem anlatabildim mi? 😉

apple-class-conference-7102

 • Bir CV maksimum kaç sayfa olabilir?

Üniversite öğrencisi için maksimum 2, yeni mezun için maksimum 3. Daha fazlasını anlatmak istiyorsanız her şeyi Linkedin’e koyup profilinizin linkini paylaşabilirsiniz.

 • Örnek bir CV paylaşmanız mümkün mü?

Bunu mutlaka paylaşacağım ama daha sonra çünkü bu yazı yine çok uzun oldu. 🙁

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Sevgiler,

Ayça

1 Yorum

Yorumda Bulun!