Ben Ne Yapmalıyım?

Ben Ne Yapmalıyım?

Sabah kalkınca ve akşam yatarken ilk iş telefonla başkalarının hayatlarına bakıyoruz. Gün içinde istemesek de başkalarının istekleri için maksimum zaman harcıyoruz. Bütün günü gelecekte neler olacak stresiyle geçiriyoruz. Ve günlerimizi birbirine benzer döngüler içinde geçirirken içimizden hep aynı soruyu soruyoruz: Ben ne yapmalıyım?

Zaman çok hızlı geçiyor ve buna rağmen geri getiremeyeceğimiz tek kaynak. Geç kalmak korkutucu, yerinde saymak endişe verici. Bir insanın kendine yapabileceği en büyük kötülük hep aynı yerde durmak, daha ötesi yok. Birçoğumuz yaşamakla var olmak arasındaki farkı düşünmeye bile fırsat bulamıyoruz. Oysa ki insanı gerçekten özgür yapan önemli unsurlardan biri kendi deneyimlerini kendi iradesi seçebilmesi.

Ben Ne Yapmalıyım? Bir Yerden Başlamalısın!

Rutinler, alışkanlıklar ve sistemler hedeflerine giden yolda kestirme bir yol çiziyorsa harikadır. Ancak takılıp kaldığını, bunaldığını ve hayatını boşa geçirdiğini hissediyorsan bir şeyleri değiştirmenin zamanı gelmiştir. Bu durumda bir yerden başlamak istemekte haklısın. Mozart’ın eli hiç piyanoya değmeseydi, Picasso eline fırça almasaydı, Kafka’nın eli kalem tutmasaydı, hayatları oldukça sıradan ve renksiz olabilirdi.

İyi Olmak İçin Önce Kötü Ol

İlk denemede başarılı olan insanların sayısı sandığımızdan çok çok çok daha az. Bir şeylerde iyi olmak için önce o işte kötü olmayı kabul edecek cesarete ve özgüvene ihtiyacımız var. Deneyin, kötü olsun. Yine deneyin, yine kötü olsun. Yeni başladığımız bir işte kötü olmak yıllar sonra geriye bakıp keşke o zaman başlasaymışım demekten iyidir.

Peki Ben Ne Yapmalıyım?

Potansiyelini yani içinde yatan çağrıyı, eğilimi, gücü, tutkuyu bulmak için denemelisin. Nereden başlayacağını bilmiyor musun? Hiç sorun değil! Senin için tam 25 tane yeni fikir. Üstelik istediğin yerden de denemeye başlayabilirsin.

1. Yeni Bir Dilde 10 Cümle Öğren

Yeni bir dil öğrenmeye başlamak büyük bir karar. Biz bugün işe küçük bir adımla başlayalım ve yepyeni bir dilde sadece 10 cümle öğrenelim. İngilizce günümüzde gerekli evet ama belki de senin çağrın İtalyanca, Çince, İsveççe veya Korecededir. 10 cümle sonrası bu yeni dil ile birlikte içinde heyecan duyarsan, o zaman devam edersin.

2. Hiç Dinlemediğin Bir Müzik Türünü Dinle

Her zaman dinlediğin çalma listelerinin dışına çıkmayı hiç denedin mi? Belki Jazz, belki Klasik Müzik, belki de Blues sana iyi gelecek. İhtimallerin sınırsız olduğu bir dünyada belki ileride bir gün şu an hiç dinlemediğin bir müzik türünü dinlemek yepyeni insanlarla tanışmana yol açacak.

3. Günlük Tutmaya Başla

Yazmak kadar büyülü ve terapötik bir eylem daha yok! Günlük tutmak iç dünyanı anlaman için sana yardım edebilecek deneyimlerden biri. Belki günlük tutmayı seversen, Bullet Journal bile deneyebilirsin.

4. Dünya Mutfağından Bir Tarif Dene

Dünya mutfağından hiç denemediğin yemekleri tatmak gibisi yok. Vedat Milor’un bile geniş özgeçmişine rağmen gurmeliği ile öne çıktığı bir dünyada, farklı bir mutfağın senin tutkun olup olmayacağını denemeden bilemeyiz. Üsttelik istersen kendin pişir, istersen de eve sipariş et.

5. Resim Yapmaya Başla

İstersen kara kalem, istersen sulu boya, istersen de akrilik veya yağlı boya ile çalış, resim yapmayı mutlaka denemelisin. İlgi alanın olsun veya olmasın, hem görsel algını hem de el becerini geliştirecek bir hobi olan resmi mutlaka denemelisin.

6. Evdeki Bitkilerle İlgilen

Toprakla uğraşmak stresi alan bir aktivite. Üstelik bitki bakımı da oldukça kıymetli ve popüler bir bilgi. Bu yüzden bu konuda okumak ve çalışmak mutlaka denenmesi gerekenler arasında.

7. Amigurumi Dene

El işi yapmak her devirde popüler olmuş bir aktivite olsa da amigurumilerin son yıllardaki yükselişlerini inkar edemeyiz. Eğer senin de aklındaysa, düz örgü yerine amigurumi yapmaya bir şans verebilirsin.

8. Bir Müzik Aleti Çal

Müziği dinlemek iyi ve güzel, peki ya hiç müzik aleti çalmayı denedin mi? Ukulele, gitar, yan flüt, keman, bateri veya piyano… Yeni bir uğraş arıyorsan, mutlaka denemen gerekenler arasında.

9. Okumadığın Türde Bir Kitap Oku

Hep aynı türde kitapları okumaktan sıkılmadın mı? Ufkunu genişletecek ve sana yeni bakış açıları katacak olan yepyeni türde kitaplar. Roman mı okuyorsun? Felsefeyi dene. Kişisel gelişim mi seviyorsun? Popüler bilimi oku. Benim güncel kitap listem için ise buraya tıklayabilirsin.

10. Hiç İzlemediğin Bir Klasiği İzle

Sinefil değilsek hepimizin adını sıkça duyduğu ama asla izlemediği bir film vardır. Seninki hangisi? İşte şimdi aklına gelen o filmi izlemenin tam zamanı.

11. Özgeçmişini Güncelle

Yenilik illa hobiler ve ilgi alanları ile olmaz, kariyer ile de olur. En son ne zaman Linkedin hesabını güncelledin? Peki ya ne zaman özgeçmişini daha ilgi çekici bir hale getirdin? Hiç mi? Belki de bugün tam sırası.

12. Uzun Zamandır Merak Ettiğin Bir Konuyu Araştır

Hep ertelediğin o konu hakkında biraz araştırma yapmanın zamanı artık geldi. Merak ettiklerini erteleyerek yeni bir yol açamazsın. Kütüphaneler, kitapçılar ve internet. Bu devirde yeni bir şey öğrenme fırsatı sınırsız.

13. Şiir veya Hikaye Yaz

Daha önce hiç denemediysen ne olmuş? Hep okumakla olmaz, biraz da yazmayı dene. Hoşuna giderse bir edebiyat kulübüne katıl. Kim bilir belki de önüne ne fırsatlar, kimler çıkar?

14. Dans Etmeyi Dene

Öyle müziği açıp dans etmekten bahsetmiyorum. Bir dans türü seç ve Youtube’a yaz. O kadar çok dans dersi var ki inanamazsın. Biraz hareket et, biraz öğren ve biraz da eğlen.

15. Bir Youtube Kanalı Aç

Cesaretini ve özgüvenini topla ve bir Youtube kanalı aç. İhtiyacın olan çok fazla şey yok. Bir telefon kamerası, biraz ışık ve sevimli bir dekor. İçerik hazırla, videolarını çek ve editle. Süreçte çok fazla şey öğreneceksin.

16. Çevreye Duyarlı Yaşa

Minimalizmi öğren, karbon ayak izini azalt ve geridönüşüme katkıda bulun. İklim krizine dur diyip çevreye karşı sorumlu davranmak için mükemmel olmana gerek yok. Bu konuda neler yapabileceğini öğrenip uygulamak çok basit. Metal pipet, cam su şişesi, kahve termosu ve bez torba kullanarak doğaya verebileceğin zararı azaltabilirsin.

17. Hayvanlar İçin Bir Şey Yap

Sokak hayvanları için elinden geleni denemeye ne dersin? Soğukta barınmaları için ev yapabilir ve sokağındaki hayvanları besleyebilirsin. Üstelik bu konuda çalışan topluluklara katılıp yeni insanlarla tanışabilirsin.

18. Sosyal Medya Detoksu Yap

Biraz sosyal medyadan uzaklaşmaya ihtiyacın olabilir. Sürekli marka öven, renkli ve müzikli ekrandan biraz uzaklaşıp kafanı dinlemek güzel bir başlangıç olabilir. Hem dışarıdaki sesler susunca içindeki sesi duyman da daha kolay olacaktır.

19. Pasif Gelir Elde Et

Kısa sürede pasif gelir elde etmek istiyorsan, şimdiden başlamalısın. Bu konuda okuman gereken kaynak kitaplar listesi burada. Oku, düşün, projelendir ve yola çık. Birkaç yıl sonra bana teşekkür edersin.

20. Online Ders Al

Ve endişelerini bir kenara bırakıp geleceğine yatırım yap. Henüz yolunu bulmana yardım edecek eğitimlerimi tamamlamadıysan, online eğitim grubuna mutlaka katılmalısın. Üstelik bütün modüller birbirini tamamlayacak ve sana yeni yollar açacak kıymetli bilgiler içeriyor. Bu fırsat yalnızca bu projeyle karşına çıkar, sakın kaçırma.

Hiç Bir Fikir Seni Neşelendirmedi Mi?

O zaman mutlaka Psikonet Yayınlarının İyi Hissetmek ve Hayatı Yeniden Keşfedin adlı kitaplarını okumalısın. Bu kitap sana yeni bir şeyler denemek için bir yerlerden başlama gücü verecek ve hayata karşı yeniden iyi hissetmeni sağlayacak.

Unutma çıktığın yol için değil, çıkmadığın yol için pişman olursun.

Yola çıkıp yeni bir şeyler deneyecek cesaretinin olması dileğiyle,

A.

*Affiliate links / Ortaklık Linkleri

3 YORUMLAR

  1. Bu yazı tam da ihtiyacim olan bir zamanda, yeni baslangicimin bir tren oncesindeyken, ne yapacağımi nasıl yapacağımı bilmediğim üç ay geçirdikten sonra karşıma çıktı. Ihtiyacım vardı. Kaleminize, emeğinize sağlık.

  2. Gerçekten emeğinize sağlık, yolumu kaybettiğimi düşündüğüm bir dönemde karşıma bu yazının çıkması unuttuğum bazı hayallerimi hatırlattı bana. “Bir şeylerde iyi olmak için önce o işte kötü olmayı kabul edecek cesarete ve özgüvene ihtiyacımız var.” cümlesini aklımdan hiç çıkarmamak dileğiyle.. Teşekkürler.

Yorumda Bulun!

Lütfen yorumunu girin!
Lütfen adınızı buraya girin