Hayatınızı Değiştirebilecek 10 Yeni Yıl Hedefi

Yeni yıl hedefi deyince aklınıza hep aynı şeyler mi geliyor? Evet, her yeni yılda kendimizi daha iyiye yönlendirmek için yeni yıl hedefi koyuyoruz. Hem daha iyi bir insan olmak hem de daha iyi bir hayat yaşamak istiyoruz ve bu en doğal hakkımız. Hedeflerini daha ileriye taşımak için biraz ilhama ihtiyacı olanlar bu yazı tam da sizin için.

Daha Çok Şey Öğrenmek

İnternet çağında her yerde ücretsiz ve online eğitim varken bu yıl daha çok öğrenme hedefi koymak gerektiğini düşünüyorum. İster yeni bir beceri geliştirin isterseniz de bilgi sahibi olmadığınız bir alanda uzmanlaşın. Bu işte sınır yok ama daha çok şey öğrenmek mutlaka listemizde net ve belirlenmiş sınırlarıyla yerini almalı.

Sağlığa Dikkat Etmek

Hayatta her şeyin başı sağlık ve işte tam da bu yüzden sağlığımızı önceliklendirmek bu yılın hedefleri arasında olmalı. İyi uyumak, vicdan azabı çekmeden dinlenmek, bedenimize ihtiyacı olduğu şeyleri sağlamak ve öz şefkat göstermek 2020 hedeflerinin ilk sıralarında olmalı.

İyi Bir Dinleyici Olmak

İletişimde başarılı olmanın altın kuralı sanıldığı gibi iyi bir konuşmacı olmak değil iyi bir dinleyici olmaktır. Bu yıl daha çok dinleyin, daha çok göz teması kurun ve dinlediğiniz insanların ruhunun derinliklerinde sakladıkları duyguları onları yargılamadan anlamaya çalışın. İlişkilerinizdeki kalitenin artışı sizi mutlaka şaşırtacak.

Üretken Olmak

Dünyayı üretken insanlar kurtaracak. Bunu hissedebiliyorum. Siz de bu yıl başkalarının onayını beklemeden sadece kendinizi ifade etmek amacıyla bir şeyler üretin. Sevdiğiniz, ilgi duyduğunuz veya başarılı olduğunuz bir alanda somut bir şeyler ortaya koyabilmenin duygusal tatminini deneyimleyin.

Kişisel Sınırları Çizmek

Duygusal, zihinsel ve fiziksel sağlığımızı korumak adına ihtiyaçlarımızı belirleyip dile getirebilmeyi önceliklendirmek için yeni bir yılının başını seçmek çok iyi bir fikir. Yeni yılda kendimizi olduğumuz gibi kabul edip kendi ihtiyaçlarımızı önceliklendirmenin yaşam enerjinizi artıracağını da düşünüyorum.

Geçmişi Geride Bırakmak

Her ne oldu ise oldu ve tam da öyle olması gerektiği için oldu. Geçmişin size hissettirdiklerini sonuna kadar hissedin, kabullenin, dersinizi alın ver geride bırakın. Pırıl pırıl bir yeni yıl sizi beklerken eskilerden kalma yüklerle devam etmek gerçekten sizce de gereksiz değil mi?

Zamanı Yönetmeyi Öğrenmek

Zaman, elimizde geri alamayacağımız tek kaynak iken onu iyi yönetebilmeyi bu yıl mutlaka öğrenmek gerektiğini düşünüyorum. Gerektiğinde çalışın, gerektiğinde de tembellik edin ama onu da zamanında ve anlamlı bir şekilde yapın. Nasıl mı? Tabi ki etkili zaman yönetimi stratejileri kullanarak.

Keyifli Arkadaşlıklar Kurmak

İnsan sosyal bir varlık ve bu yüzden de keyifli arkadaşlıklar insanlar için temel bir ihtiyaç. Bunu kabul edip 2020’yi bu ihtiyacımızı gidermek üzerine yaşamak, önümüzdeki yıl gelip de geriye baktığımızda kendimize teşekkür etmemizi sağlayan bir şey olacak.

Olumlu Düşünmek

Olumlu düşünmenin insan hayatı üzerindeki olumlu etkisi defalarca psikoloji bilimi tarafından ispatlanmışken bunu hayatımızın bir parçası yapmamız gerekmez mi? Negatif düşünceleri zihnimizden uzaklaştırmak ve yerini pozitif düşüncelere bırakmak, önce davranışlarımıza sonra alışkanlıklarımıza sonra da enerjimize yansıyacak ve önümüzde yeni yollar açacak. Bu yüzden bir süre olumlu düşünme çalışmaları yapmak mutlaka ama mutlaka hayatınıza yeni bir boyut katacak.

Nazik ve Tutarlı Olmak

Hayatta ve insan ilişkilerinde başarılı olmak istiyorsanız, bu yıl mutlaka bir hedef haline getirip üzerinde çalışmanız gereken şey nazik ve tutarlı olmak. Duygusal dalgalanmalarla yaşamayan, hayatta kendine ait ve sağlam değerleri olan ve bu değerleri nezaketle koruyabilen insanlar kesinlikle ortalamanın üzerindeki insanlar. Bu yüzden bu yıl bunu hayatınızın bir parçası haline getirmeniz gerektiğini düşünüyorum.

Hepimize çok mutlu ve keyifli bir yeni yıl diliyorum.

Sizleri çok seviyorum.

Sevgiler,

A.

1 Yorum

Yorumda Bulun!

Lütfen yorumunu girin!
Lütfen adınızı buraya girin