Yeni Yıl Hedefleri Nasıl Belirlenir?

Yeni yıl hedefleri belirleme zamanı geldi çattı! Yeni bir yılın başlangıcı yeni yıl hedefleri belirleyip onlara ulaşmak için yepyeni bir fırsat. İster büyük değişiklikler istersek de küçük bazı olumlu değişiklikler yapmak istiyor olalım, yeni bir yılın başlangıcı hayatımızda istediğimiz değişimi başlatmak için ideal enerjiye sahip mükemmel bir zamandır.

Hepimiz farkındayız ki büyük planlar yapmak ve büyük kararlar almak çok kolaydır, fakat bütün bu yeni yıl kararlarının birçoğu sadece birkaç hafta içinde başarısızlığa uğrar. Hedeflerimizin kalıcı olduğundan ve yeni yılda onlara ulaşabileceğimizden emin olmak olmak için dikkat etmemiz gereken bazı noktalar vardır.

Hedefleri yazarak belirlemek daha etkilidir.

1. Hedefleri net ve ölçülebilir hale getirin

Yeni yıl hedefleri belirlemenin ve onlara ulaşmanın ilk adımı, mümkün olduğunca net olmaktır. Bu nedenle “Kitap oku” gibi belirsiz bir hedef belirlemek yerine, “Haziran’a kadar 5 kitap oku” gibi net bir hedef belirlemeyi deneyin. Ya da “Tezini bitir” gibi belirsiz bir hedef belirlemek yerine “Haziran’a kadar tezin verilerini analiz et” gibi net bir hedef belirleyin. Net hedefler somut ve tamamlanabilir hedeflerdir. Bunları belirlemek, size yola çıkmadan önce ulaşmak istediğiniz konumla ilgili net bir bilgi verir.

Hedeflerimizi ölçülebilir hale getirmek de önemlidir. Bu, ilerlememizi takip edebilmek için iyi bir yöntemdir. Örneğin, yeni yıl hedefiniz yeni bir beceri edinmekse, ayda 10 saat pratik yapmak gibi bir hedef belirleyebilirsiniz. Bu şekilde, her ay pratik yaptığınız zamanı takip edebilir ve hedefinize ulaşmak için yapmanı gerekenleri bilirsiniz.

Net ve ölçülebilir hedeflere sahip olmak, yeni yılda daha iyi odaklanmanıza ve motive olmanıza yardımcı olacaktır çünkü ne yapmanız gerektiğini net bir şekilde bildiğinizde, ilerleyişinizi takip etmek ve yol boyunca gerekli olduğunda bazı değişiklikler yapmak daha kolay olacaktır.

Büyük ve belirsiz hedefleri, somut küçük adımlara dönüştürün.

2. Hedeflerinizi daha küçük adımlara bölün

Büyük, uzun vadeli bir hedefin peşinde koşmak ve her şeyi mükemmel bir şekilde başarmaya çalışmak bizim için oldukça can sıkıcıdır. Büyük hedefler, duygusal olarak üzerimizde büyük bir yük yaratır ve bu yük bizim hedefe giden yola çıkmamızı engeller. Bunun yerine, hedefleri daha küçük ve daha kolay yönetilebilir adımlara bölmek gerekir. Örneğin, yeni yılda hedefiniz kariyerinizi değiştirmekse, işe yeni kariyerinizle ilgili insanlarla tanışabileceğiniz etkinliklere katılarak başlayabilirsiniz. Bu şekilde, büyük hedef tarafından bunalmış hissetmek yerine her seferinde küçük bir adım atmaya odaklanabilirsiniz.

Hedefleri daha küçük adımlara bölmek kendinizi uzun vadede daha motive hissetmenize de yardımcı olur. Daha küçük bir adım atarak hedefinizle ilgili ilerleme kaydettiğinizde, bir sonraki adımı atacak gücü bulmak çok daha kolay olacaktır. Zaten fazlasıyla yorucu olan yaşam koşulları altında ilerlerken, birden yeni hedefinizle ilgili bütün basamakları çıkmaya çalışıp yorulmak yerine tek seferde tek adım atarak ilerleme kaydetmek çok daha kolaydır.

Örneğin, hedefiniz tez yazmaksa, bunu günde 100 kelime yazmak veya iki ayda literatür taramasını tamamlamak gibi daha küçük hedeflere bölebilirsiniz. Bu şekilde, kendinizi fazla bunaltmadan ilerleme kaydettiğinizi görebilirsiniz.

Sonuca değil sürece odaklanarak plan yapın. İdeal sürecinizi tasarlayın!

3. Yeni yıl hedefleri için bir eylem planı oluşturun

Hedefleri belirledikten ve küçük adımlara böldükten sonra, bir eylem planı hazırlamanın zamanı geldi. Eylem planı, hedeflerimize ulaşmak için her hafta belirli bir zaman ayırmayı ve doğru yolda kalmamıza yardımcı olmak için günlük rutinimizde değişiklikler yapmayı içerebilir. Planımız ne kadar ayrıntılı olursa, hedeflerimize ulaşmak da o kadar kolay olur.

Örneğin, amacınız daha fit olmaksa, eylem planınız bir spor salonuna katılmak, kişisel antrenör tutmak veya sağlıklı bir yemek planı oluşturmak gibi adımları içerebilir. Amacınız kariyer değişikliğiyle, eylem planınız network oluşturma, eğitim alma veya yeni iş fırsatları arama gibi adımları içerebilir. Hedefleriniz ne olursa olsun, adım adım takip edebileceğiniz net bir eylem planına sahip olmak, hedefinize ulaşmak için çıktığınız yolda devam etmenize yardımcı olur.

İyi bir eylem planı, hedeflerinize yaklaşmak için atabileceğiniz bütün adımları içermelidir. Örneğin, daha fit olmayı hedefliyorsanız, eylem planınız hem egzersiz hem de beslenme düzeninizi iyileştirmek için hafta boyunca ne kadar saat ayıracağınızı, rutininize hangi küçük adımları ekleyeceğinizi ve bu yolda ilerlerken hangi dikkat dağıtıcılardan uzak duracağınızı içermelidir. Üstelik hedefe giden yoldan şaştığınız durumlarda, kendinizi suçlamak yerine nasıl yeniden yola geri döneceğinizi kararlaştırmak da gerekir. Böylece iradenizin yenik düştüğü durumlarda kendinizi kötü hissetmek yerine yeniden ayağa kalkıp yola devam edebilirsiniz.

4. İlerlemenizi takip edin

Yeni yıl hedefleri belirlediniz. Şimdi o hedeflere ulaşmanın anahtarlarından biri, yol boyunca devam edecek gücü ve motivasyonu bulabilmektir. Bunu yapmanın en kolay yolu, ilerlemenizi takip etmektir. İlerlemenizi takip etmek için bir günlük tutabilir, bir planlayıcı kullanabilir veya bir takip çizelgesi kullanabilirsiniz. Küçük ama istikrarlı adımlar attığınızı görmek, devam etmek için harika bir motivasyon kaynağı olacaktır.

İlerlemenizi takip etmek, karşılaştığınız engelleri veya zorlukları anlamanıza da yardımcı olacaktır. İlerlemenizi takip etmek için en iyi yöntem yıl boyu yazarak not alacağınız bir planlayıcı edinmektir. Bunun için henüz edinmediyseniz, tasarladığım Kişisel Gelişim Ajandasını mutlaka edinin.

Sizi neyin zorladığını tespit edebilirseniz, daha kolay üstesinden gelebilirsiniz. Örneğin, para biriktirmeye çalışıyorsanız ve sürekli olarak dışarıda yemek yediğiniz için bütçenizin zorlandığını fark ederseniz, dışarıda yemek yemeyi azaltmak için bir alternatif bir plan yapabilir veya çevrenizdeki insanlardan bu konuda destek isteyebilirsiniz.

Kişisel Gelişim Ajandası iç tasarımı

5. Esnek olun

Son olarak, esnek olmaya ve hedeflerinizde gerektiğinde değişiklik yapmaya hazır olun. Hayat koşulları çoğu zaman tahmin edilemez. Bu yüzden hedeflerinizin yoldayken değişebileceği ihtimalini kabul etmeniz önemli. İlerleme kaydetmekte sorun yaşadığınızı fark ederseniz, hedeflerinizi veya eylem planınızı değiştirmekte bir sakınca yoktur. Unutmayın, zor zamanlarda kendimize karşı nazik olmak ve özşefkatle yaklaşmak da önemlidir.

Her ayın ilk günü veya ilk haftası yeni yıl hedefleri için yılın başında yaptığınız çalışmaya zaman ayırmak iyi bir fikirdir. Örneğin, Haziran ayına kadar 5 kitap okumak için bir hedef belirlediyseniz, ancak iyi bir ilerleme kaydettiğinizi ve Nisan ayına kadar hedefinize ulaşma yolunda olduğunuzu fark ederseniz, daha fazla okumak için neden yeni bir hedef belirlemeyesiniz? 🙂 Benzer bir şekilde, Nisan ayına kadar sadece 1 kitap okuduğunuzu fark ederseniz, okuma saatinizi veya okuma listenizi değiştirebilir ve hatta sesli kitap dinleyerek hedefinize ulaşmak için eylem planınızda bazı değişiklikler yapabilirsiniz.

Bütün bunlara ek olarak, pozitif bir düşünce yapısına sahip olmanız da hedeflerinizi gerçekleştirme potansiyelinizi artıracaktır. Zorluklar karşısında pozitif kalmanız ve herhangi bir aksilikle karşılaştığınızda modunuzu düşürken yerine kaydettiğiniz ilerlemeye odaklanmanız önemlidir. Hedefleriniz için çalışırken pozitif kalmak için dikkat etmeniz gerekenler:

  • Etrafınızda pozitif insanlar olmasına dikkat edin: Pozitif kalmanın en kolay yolu, etrafınızda sizi cesaretlendirecek ve motive edecek pozitif insanların bulunmasıdır. Benzer düşünen kişilerden oluşan bir gruba veya topluluğa katılmak, bir danışman veya mentör bulmak veya sadece hedefleriniz konusunda sizi destekleyecek bir arkadaş veya aile üyesi bulmak başarılı sonuçlar elde etme şansınızı artırır.
  • Kaydettiğiniz ilerlemeye odaklanın: Pozitif kalmanın bir başka yolu da herhangi bir aksilik veya başarısızlık üzerinde durmak yerine kaydettiğiniz ilerlemeye odaklanmaktır. Kabul edelim. Hayat zor, ilerlemek zor. Bütün bu zorluklar içinde iniş ve çıkışların olması doğaldır, anca büyük resme odaklanmak ve yürümeye devam etmek önemlidir.
  • Yardım istemekten çekinmeyin: İhtiyacınız olduğunda yardım istemekten çekinmeyin. Hedeflerinizi belirlemek, bir eylem planı oluşturmak veya motivasyonunuzu korumak için yardıma ihtiyacınız olursa, başarılı olmanıza yardımcı olacak AKOA Online Eğitim Grubu kaynaklar ve topluluklar mevcut. İhtiyacınız olduğunda destek almaktan korkmayıni. Biraz destek hedeflerinize ulaşmanız konusunda büyük fark yaratabilir.

Bu ipuçlarını takip ederek, yeni yıl hedefleri belirleme ve bu hedefleri gerçekleştirme yolunda daha emin adımlarla ilerleyebilirsiniz. Hedeflerinizi tasarlarken net olmayı, hedeflerinizi yönetilebilir ve ölçülebilir adımlara ayırmayı, kendi yaşam koşullarınıza uygun bir eylem planı oluşturmayı, ilerlemenizi mutlaka yazarak takip etmeyi ve hayat akıp giderken hedefleriniz açısından esnek olmayı unutmayın. Biraz planlama ve kararlılıkla, bu yılı şimdiye kadarki en iyi yıl haline getirebilirsiniz!

Bu yazıyı sevdiyseniz, Hayatınızı Değiştirebilecek 10 Yeni Yıl Hedefi ve Yeni Yıla Girmeden Yıllık Değerlendirme yazılarını da okumalısınız!

Şimdiden harika bir yeni yıl dilerim.

Ortaklık / Reklam

Yorumda Bulun!

Lütfen yorumunu girin!
Lütfen adınızı buraya girin