Pratik İngilizce Öğrenme Rehberi

Uzun bir aradan sonra çok faydalı bir yazı ile geri geldim! Artık hepinizin kursa gitmekten sıkıldığı, İngilizce’yi bir türlü anlayıp konuşamadığı ve altı ay gibi kısa bir sürede en azından günlük hayatını idame ettirecek kadar ilerleme kaydetmeyi çok istediğini biliyorum. Belki biliyorsunuz benim uzmanlık alanım İngilizce dil eğitimi ve uzun zamandır da çeşitli kurumlarda ve alanlarda İngilizce öğrettim. Bugün ise size hiçbir kitapta bulamayacağınız ve belki de hiçbir eğitim kurumunda anlatmayacakları bir yöntem paylaşacağım.

İngilizce öğrenme işinde ciddi olanlar mutlaka şu yazıma da bir baksın: İngilizce öğrenmeyi kolaylaştıran uygulamalar ve websiteleri

Çoğunuzun üniversite öğrencisi olduğunu bildiğim için kaynaklarınızı en verimli şekilde kullanabileceğiniz, tamamen tecrübelerime dayanarak gözlemlediğim, zaman ve paradan tasarruf ettiren ve ortalama 6 ay – 1 sene içerisinde konuşturan yöntemi mantığıyla birlikte anlatacağım.

  • Önce grammar işini kendiniz halledin: Bu yöntemin teorik hiçbir alt yapısı yok ama şu da bir gerçek ki İngilizce grammar oldukça kolay. Özellikle Türk eğitim sistemine alışkınsanız 2-3 ay gibi sıkı çalışma ile İngilizce’nin tüm grammar konularını halledebilirsiniz. Özellikle tavsiyem: Essential Grammar in Use Hem bölümler tek sayfalık, hem alıştırmaları sade, hem de açıklamalarına dönüp dönüp bakması kolay. Peki neden önce grammar halletelim hocam? İngilizce kurslarının yerleştirme sınavları grammar bilgisini baz alır. İster beginner olun isterseniz de intermediate bir kursun size vereceği eğitim yöntemi ortalama olarak aynı olacaktır. Her ünitede bir tema işlenecek, belli kelimeler öğretilecek ve bir grammar konusu öğretilecek. Eğer grammar kısmını kendiniz sıkı bir çalışma ile hallederseniz aslında beginner sınıfından başlayıp sindire sindire işleyeceğiniz konuları bypass edecek ve birkaç kur üstten pratiğe başlama imkanı bulacaksınız. Evet belki kelime ve pratik eksiğiniz olacak, hatta muhtemelen bir-iki kur üstten başlamak sizi ilk etapta zorlayacak ama merak etmeyin yeteri kadar azimliyseniz zaten bu farkı yine evde düzenli çalışarak kapatabilirsiniz. Ben üniversite öğrencisiyken İspanyolca’dan kur atlamak için bunu yapmıştım ve ciddi anlamda işe yaramıştı. O yüzden kursa başlama planlarınız varsa öncesinde bir deneyin derim.
  • Konuşma pratiği yapacak yerler bulun: En iyi kurs bile haftada belli saatte kadar ders işler ve sık sık özgüveninizi geliştirecek konuşma pratiği yapmazsanız körelirsiniz. Fark etmişsinizdir artık İngilizce konuşma kulüpleri ve İngilizce kafeleri sıklaşmaya başladı. İster kursa gidin isterseniz de evde çalışıyor olun mutlaka düzenli olarak konuşma pratiği yapabileceğiniz bir yere gidin. Şehrinizde hiç mi yok? O zaman kolları sıvama zamanı 3-5 arkadaşı bir araya toplayın ve hatta kampüse de 1-2 ilan asıp yabancı öğrencileri tavlayın, alın size kendinize özel konuşma kulübü. Hem böylelikle isterseniz bir konu belirleyip birlikte konuşabilirsiniz, isterseniz İngilizce bir film izleyip üzerine sohbet edebilirsiniz veya sadece sohbet edebilirsiniz. Üstelik hangi seviyede olduğunuzun bir önemi de yok, önemli olan biraz kulak aşinalığı biraz da özgüven kazanmak. Konuşma kulübüne düzenli katıldığınızda kısa sürede nasıl ilerlediğinize inanamayacaksınız.
  • İngilizce ile yaşayın: Bakın İngilizce öğrenmek istiyorsanız bunu istemeniz gerek. Yoksa en pahalı kursa da gitseniz kimse beyninize İngilizce konuşma becerisini bir çip ile entegre etmeyecek. Dil öğrenmek de bisiklete binmek, gitar çalmayı öğrenmek gibi bir beceri. O yüzden İngilizce şarkılar dinleyin ve sözlerinin anlamına bakın, İngilizce alt yazılı İngilizce diziler ve filmler izleyin, İngilizce youtuberları takip edin, İngilizce websiteleri okuyun, Instagram’dan İngilizce öğrenmek üzerine sayfaları takip edin, arkadaşlarınızla sadece İngilizce yazıştığınız bir WhatsApp grubunuz olsun, İngilizce konuşan arkadaşlar edinin, bölgenizdeki turistik yerlere gidip turistler ile konuşun, İngilizce forumlarda yazışın, İngilizce online oyunlar oynayın, telefonunuzu İngilizce olarak kullanın, İngilizce blog yazın, Youtube’dan okuduğunuz bölümle ilgili İngilizce dersler izleyin, İngilizce kelime defteri yazın, İngilizce kelime oyunları oynayın, İngilizce podcast dinleyin. Bu işin bir sınırı yok. 24 saatin en az 5-6 saatini İngilizce duyarak, izleyerek, yazışarak veya konuşarak geçirin.
  • Kursa gidin: Formal eğitim hedefiniz varsa mutlaka iyi bir İngilizce kursuna gidin. Kendi kendinize oldukça iyi bir seviye getirebilirsiniz elbet ama bir noktada işin uzmanlarından İngilizce’nize ufak dokunuşlar almak iyi olacaktır. Yine de kursa %100 bağlı kalmayın. Derslere dolu dolu gidin. Sorularla gidin. Ödevlerinizi yaparak gidin. En önemlisi de egonuzu bir kenara bırakarak gidin. Eğer öğrenmeye açık ve alçak gönüllülükle bir adım atarsanız muhtemelen kurstan alacağınız dönüş çok daha iyi olacaktır. Hangi kursa gidelim dediğinizi de duyar gibiyim. Öncelikle YDS kursuna gitmeyin çünkü YDS kursu sadece çoktan seçmeli bir test olan YDS’ye yöneliktir. Daha detaylı bilgi için: TOEFL mı IELTS mi YDS mi? Eğer İngilizceniz o kadar da iyi değilse Genel İngilizce Kursu diye adlandırdığımız ağırlıklı olarak günlük hayata yönelik bir kursa gitmeniz gerekecektir. Eğer belli bir seviyede İngilizceniz var ise doğrudan ielts/toefl kurslarına da kayıt olabilirsiniz çünkü bu kurslar yoğundur. Belli seviyenin üzerinde öğrenci kabul eder ve ielts/toefl yeterliliği iyi bir yeterlilik düzeyi olduğu için size kısa vadede okuma, dinleme, yazma ve konuşma anlamında kazanımı daha çok olur.

Peki bu işin sıfır düzeyinden en hızlı ilerleyişi nasıl olur? Kişiden kişiye göre değişse de ortalama 1 yıl diye düşünürsek yapılabilecek en iyi plan bir üniversite öğrencisi için şöyledir diyebilirim:

  • 2-3 ay sıkı sıkıya düzenli grammar çalışma + eş zamanlı olarak konuşma kulüpleri + İngilizce ile yaşama düzeni
  • 3-4 ay Genel İngilizce Kursu + eş zamanlı olarak konuşma kulüpleri + İngilizce ile yaşama düzeni
  • 3-4 ay IELTS veya TOEFL Kursu + eş zamanlı olarak konuşma kulüpleri + İngilizce ile yaşama düzeni

Yurt dışı kurslarını merak edenler için ayrıca bir yazı yazacağım ama o zamana kadar fikrimi merak edenler şu yazıya tık tık: İngilizce öğrenmek için illa yurt dışına mı çıkmak gerek?

Sevgiler,

Ayça

1 Yorum

Yorumda Bulun!