Keyifle Dinleyeceğiniz Podcast Önerileri

Keyifle dinleyeceğiniz podcast önerileri arıyorsanız, doğru yerdesiniz! Son yıllarda podcast sözcüğünü her yerde duymaya ve görmeye başladık. Peki nedir bu podcast? Nereden ve nasıl dinlenir? En keyifli podcast yayınları hangileridir? Gelin podcast konusunda ihtiyacınız olan tüm bilgileri birlikte ele alalım.

Podcast Nedir?

Eğer daha önce hiç duymadıysanız, podcastin ne demek olduğunu bilmemeniz çok normal. En temel tanımıyla podcast’i sesli blog veya dinleyerek yararlanabileceğiniz içerik olarak düşünebilirsiniz. Podcastlerin birçoğu radyo yayını tadında, canlı olarak kaydedilen ve istenilen zamanda akıllı bir cihaz aracılığıyla dinlenebilen içerikler.

Nasıl Podcast Dinleyebilirim?

Podcast dinlemek için ihtiyacınız olan tek şey akıllı bir cihaz. Yani cep telefonunuz, tabletiniz ve hatta bilgisayarınız ile podcast dinlemeniz mümkün. Nasıl ki bir blog yazısı okumak için bir web sitesini ziyaret etmeniz gerekiyorsa, bir podcast bölümünü dinlemek için de yine ziyaret etmeniz gereken bazı site ve uygulamalar var.

Kolaylıkla podcast dinleyebileceğiniz en popüler uygulamalar Google Podcasts, (Apple) Podcasts ve Spotify. Bunların dışında Castbox, Podbay ve Soundcloud gibi platformlar aracılığıyla yayınlara erişmek de mümkün. Benim favorim Spotify ve Google Podcasts. Spotify için ücretli ve ücretsiz iki seçeneğiniz var. Bölüm aralarında reklam dinlemekle ilgili bir probleminiz yoksa premium kullanmadan podcast bölümlerine erişmeniz mümkün. Google Podcasts ise tamamen ücretsiz. İkisinin de hem mobil uygulaması hem de web sitesi mevcut. Mobil uygulama kullanmanın en büyük avantajı ise internet bağlantınız olan bir noktada bölümleri uygulama üzerinden telefonunuza indirip daha sonra internetinizden harcamadan dinleyebilmeniz.

Keyifle Dinleyeceğiniz Podcast Önerileri

Ortamlarda Satılacak Bilgi

Ortalama 20-30 dakikalık bölümlere sahip eğlenceli ve öğretici konulardan oluşan bir yayın.

Ufak Bir Giriş

10 dakikanın altında bölümlere sahip büyük konuları gerçekten özet bilgiler ile anlatan bir yayın.

The Daily Stoic

Farklı uzunlukta bölümlere sahip Stoa felsefesini günlük yaşama uygulamayı anlatan bir yayın. Kolay sayılabilir bir İngilizce ile anlatıyor. Kişisel gelişime kafa yoran ve İngilizcesini geliştirmek isteyenler için ideal.

Think Like An Economist

Ortalama 20 dakikalık bölümlere sahip ekonominin günlük hayata uyarlanışı üzerine pratik bilgiler anlatan bir yayın. İleri seviye İngilizcesi olanlar için ideal.

Zihnimin Kıvrımları

Serdal Kuzuloğlu’nun öğretici bilgiler paylaştığı 1 saatin üzerinde bölümlere sahip kaliteli bir yayın.

Bu Mu Yani?

Kariyer, beyaz yakalı sorunları ve günümüz sancılarına değinen 40-50 dakikalık bölümlere sahip eğlenceli bir yayın.

Stuff You Should Know

Ortalama 1 saate yakın bölümleri olan, eğlenceli ve öğretici bilgilerle dolu bilmeniz gereken her şeyleri anlatan bir yayın. Ortalama bir İngilizce seviyesine sahip herkes için uygun.

Barış Özcan ile 111 Hz

30 dakikadan kısa bölümlere sahip ilginç konular üzerine Barış Özcan’ın sesinden keyifli bir yayın.

Fularsız Entellik

30 dakikadan kısa bölümlere sahip ilginç, entelektüel ve keyifli konularda dolu bir yayın.

Nasıl Olunur?

Ortalama 1 saatlik bölümlerden oluşan Nilay Örnek’in mesleğin ustalarıyla yaptığı sohbetleri içeren yayın.

Kendine İyi Davran

Ünlü Psikolog Beyhan Budak’ın Youtube videolarının ses kayıtlarından oluşan ve bireysel keşif yolculuğuna çıkaran bir yayın.

Merdiven Altı Terapi

Deniz Dülgeroğlu’nun hayat, kişisel meseleler ve ruh sağlığı üzerine samimi hikayeler anlattığı ortalama 30 dakikalık bölümlerden oluşan bir yayın.

Keyfimin Kahyaları

Yasemin Yapanar ve Tolga Erman’nın günlük hayatta yaşadığımız sorunlar ve içinden çıkamadığımız ortak meselelere değindiği ortalama 20 dakikalık bölümlerden oluşan bir yayın.

Neden Podcast Dinlemeliyim?

Trafikte vakit geçirirken, evde yalnız otururken, yürüyüş yaparken keyifli bir şeyler dinlemek, üstelik farklı bilgiler ve fikirler öğrenmek, bunları yaparken de eğlenmek isteyen herkes için podcast yayınları ideal. Boşa geçen zamanı dinleyerek değerlendirmek isteyenlerin mutlaka ilgi alanlarına göre bir podcast yayını denemelerini tavsiye ederim. Özellikle sesli kitap ve radyo programları dinlemeyi sevenler podcast içeriklerinden kesinlikle keyif alacaklardır.

Keyifle dinleyeceğiniz podcast önerileri işe bu kadar! Sizin favori podcast yayınlarınız hangileri? En sevdiğiniz yayıncılar kimler? Ve ilk defa podcast dinleyecek biri sizce ilk kimi dinlemeli? Tavsiyelerinizi yorumlara bırakın 🙂

İyi dinlemeler,

A.

Yorumda Bulun!

Lütfen yorumunu girin!
Lütfen adınızı buraya girin