İngilizce Derslere Nasıl Adapte Olunur?

Hazırlık öyle ya da böyle geçildi. Başladık derslere ama o da ne İngilizce anlatılan dersleri pek de iyi anlayamıyoruz? Senaryo çok tanıdık, öyle değil mi? Maalesef en iyi eğitim kurumlarımızda bile verilen İngilizce eğitim 1 yıllık olduğu ve aslında 1 yılda dil eğitiminde mucize yaratmak imkansıza yakın olduğu için ilk yıl bir sürü öğrenci İngilizce dersler yüzünden mağdur oluyor. O zaman bu işin çözümü ne? 

İngilizce derslere nasıl adapte olunur?

İngilizcem 1. sınıfa başladığımda gayet iyi olmasına rağmen bütün kitapları elimde sözlükle okuyordum çünkü üniversitedeki İngilizce daha karmaşık bir tür olan Akademik İngilizce. Bölümdeki terminolojiyi ve metodolojiyi öğrenene kadar bütün kavramlar size Çince gibi gelecek. Bunun sebebi İngilizce dersler değil adaptasyon süreci.

Bu durumu engellemek için okumaları özellikle ilk dönem dersten önce yapın ve anlamadığınız konuyu Google’a yazıp Wikipedia’dan veya benzeri sitelerden iyice anlayana kadar okuyun. Bunu yapmamızın sebebi akademik bir konuyu akademik olmayan kaynaklardan okuyup dil bariyerini ekarte etmek çünkü dersleri anlamamanızın bir sebebi Akademik İngilizce ise diğer bir sebebi de konuya olan yabancılığınız.

Peki bu durumla nasıl başa çıkacaksınız?

Dersten önce ve dersten sonra konuyla ilgili not çıkarın. Not çıkarmak konunun üzerinde düşünmenizi gerektireceği için ne kadar çok not çıkarırsanız o kadar çok konuyu anlamanız kolaylaşacak. Zaten bölüm dersleri bir zincir gibi birbirine bağlıdır. Bir dersin 101 kodlusunu anlamazsanız 102 kodlusu da zor olacaktır. Bu yüzden siz iyisi mi işi baştan sıkı tutun ki o dersin bir sonrakini aldığınızda aynı notları kullanabilin. Not çıkarmak için ipuçları ise Not Alma Teknikleri Rehberinde.

Alanınızla ilgili Youtube’dan videolar izlemek de dinleme becerilerinizi geliştireceği için derste hocayı anlamanızı da kolaylaştıracaktır. Zaten özellikle dinleme becerilerinde bir eşik var. İlk başta her hocanın aksanı, konuşma tarzı ve eğitimi farklı olduğu için 2-3 hafta Çince dinliyor gibi hissetmeniz normal. Bu 2-3 haftalık süreci hızlandırmanın en kolay yolu bence internetten o konuyla ilgili videoları izleyip kucağımızı derslere alıştırmak.

Akademik dil İngilizce olduğu ve İngilizce yapısı itibariyle sistematik bir dil olduğu için İngilizce ödevlerin mantığını iyi çözmeniz gerekir. Aslında İngilizce dersler ve ödevler için işin mantığı en basit anlatımıyla: beyin fırtınası, bilgi sentezleme ve organize bir şekilde yazma şeklindedir. Bunu da biraz pratikle halletmeniz mümkün.

Çok sevgiler,

Ayça K.

1 Yorum

Yorumda Bulun!

Lütfen yorumunu girin!
Lütfen adınızı buraya girin