İngilizce Bir Mülakata Nasıl Hazırlanılır?

İngilizce mülakatlar mutlaka bir noktada karşı karşıya geldiğimiz bir koşul. Bazı kurumlarda yurt dışı program mülakatları, lisans üstü eğitim mülakatları veya iş mülakatları İngilizce olabiliyor. Eğer mülakat için biraz desteğe ihtiyacınız varsa ama özel ders almak için bütçeniz yeterli değilse bu yazı tam ihtiyacınız olan yazı.

İngilizce bir mülakattan başarılı olmak için mutlaka çok iyi bir seviyede olmak zorunda mıyım?

Bu alanda lisans üstü eğitimini tamamlamış biri olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki İngilizce seviyeniz ne olursa olsun başarılı bir mülakat geçirme şansınız var. Tabi ki İngilizceniz ne kadar iyiyse dilbilgisi ve kelime bilginiz o kadar iyi olacak ama İngilizcenizin kağıt üzerinde iyi olması ile mülakat performansınız arasında paralel bir ilişki yok. Zaten “anlıyorum ama konuşamıyorum” diyen insanlar olmasının sebebi de bu. Sizin ihtiyacınız mülakata öncesinden hazırlanmak.

Peki İngilizce bir mülakata nasıl hazırlanmalıyım?

Öncelikle mülakatınız ne için yapılacaksa ona yönelik sorulara ihtiyacınız olacak. Tam bu noktada biraz Google kullanma becerilerine ihtiyacınız var. Örneğin bir iş mülakatına gireceksiniz. O zaman “popular job interview questions” diye en popüler iş mülakatı sorularına erişebilirsiniz. Alternatif olarak “academic interview questions”, “thesis defense questions”, “internship interview questions”, “project interview questions” gibi aramalar da yapabilirsiniz.

Soruları bulduktan sonra alt alta sıralayın ve hatta ilgili popüler cevapları da okuyup çalışın. Bu kadarı zaten kendi kendinize yapabileceğiniz bir şey.

Bu noktadan sonra biraz yardıma ihtiyacınız olacak. Önünüzde ise iki tane seçeceğiniz var.

1. İngilizce bilen birisinden yardım almak

Eğer İngilizce bilen birisi varsa şanslısınız. Her gün bu kişi ile hedef soruları ve cevaplar aynı mülakattaymış gibi çalışabilirsiniz. Bunun tek dezavantajı sizi çalıştıran kişi eğer bir İngilizce öğretmeni değilse geribildirim alma şansınız olmaz ama pratik pratiktir ve mülakat becerileriniz bir-iki aylık bir süreçte bile hedefe yönelik çalıştığınız için rahatlıkla gelişir.

2. Online İngilizce dersi uygulaması kullanmak

Özel ders dediğimizin saati oldukça pahalı ama eğer bütçeniz kısıtlıysa artık teknolojinin nimetlerinden yararlanabilirsiniz. Özellikle Cambly’nin indirim kodlarını takip ederseniz sadece 1-2 özel ders fiyatına 1-2 ay boyunca haftada 3 gün pratik yapabilirsiniz. Yapmanız gereken ise Cambly kullanmak.

Zaten her yerde gördüğünüz için aşinasınızdır ama bu alanda bilgisi olan biri olarak biraz uygulamayı kurcaladım. Sistem olarak kullanıcı adına çok mantıklı çünkü Cambly zaten sürekli ücretsiz ders hediye eden ve kampanya yapan bir uygulama. Sorularınız belliyse hemen bir hoca seçip mülakat pratiği denemesi bile yapabilirsiniz. Hoca zaten sizi bu noktada yönlendirecektir. Üstelik hoşunuza gitmezse deneme dersinin sonrasında ayıp mı olur acaba derdiniz yok. İşin güzel yanı ise uygulama kayıt yaptığı için video kayıtlarınızı izleyerek ilerlemenizi takip edebilme imkanınız var ki bu dil eğitiminde oldukça tavsiye edilen bir metottur. Böyle bir uygulama ile kısıtlı bütçe ile hedefe yönelik çalışma işini hızlıca halledebilirsiniz.

Ücretsiz ders ve indirimli fiyat meselesini nasıl yapacağım?

İşin bu kısmı içinse hemen paket satın almayın. Öncelikle şuraya tıklayarak daha önce Cambly’e üyelik yapmadığınız bir mail adresiyle yeni bir üyelik başlatın. Öncelikle 15 dakikalık ücretsiz deneme dersini sonuna kadar deneyin. Daha sonra ise biraz bekleyin. Birkaç gün içerisinde Cambly size %50 civarı bir kampanya fırsatı sunacak. Böylelikle aylık 100 TL gibi bir ücrete paket satın alabileceksiniz. Güne böldüğünüzde neredeyse bir kahve parasına denk geliyor zaten. Oldukça mantıklı, değil mi?

Hadi bakalım şimdi siz mülakatlardan değil mülakatlar sizden korksun.

Bol şans!

Ayça

Yorumda Bulun!

Lütfen yorumunu girin!
Lütfen adınızı buraya girin