top of page
Ara
  • Ayça Karaman

İdeal Özgeçmiş Özellikleri

İdeal bir özgeçmiş nasıl olur? Hiç düşündünüz mü?

Daha önce özgeçmiş hazırlamak ve iş bulmak ile ilgili oldukça fazla yazı yazmıştım. Eğer daha önce okumadıysanız, Özgeçmiş Hazırlama Rehberini okumanızı tavsiye ederim. Bugünkü yazımızda ise hazır özgeçmişinizin üzerinde biraz çalışarak nasıl daha ideal bir özgeçmiş oluşturabileceğinizi konuşacağız. Özgeçmişinizin ideal özelliklerinin olması ve İnsan Kaynakları uzmanları tarafından dikkate alınması için dikkat etmeniz gerekenler:

1. İletişim Bilgilerinizin Doğru Olması

İletişim bilgileriniz doğru mu? Telefon numaranız, yasadığınız semt, şehir okuyan kişiye net bir şekilde görünüyor mu? Özgeçmişinize bakan kişi tek bakışta telefon numaranızı görebiliyor mu? Eğer iletişim bilgileri gibi temel bilgiler bile doğru ve okunaklı değilse, o zaman özgeçmişiniz muhtemelen sizin özensiz bir insan olduğunuz izlenimi yaratacaktır.

2. Eğitim Bilgilerinin Açık Olması

Okulunuz, bölümünüz, başlangıç ve mezuniyet tarihiniz öz geçmişinizde net bir sekilde yazıyor mu? Özgeçmişinize bakan bir kişi, sizin öğrenci mi yoksa mezun mu olduğunuzu tek bakışta anlayabiliyor mu? Unutmayın ideal bir özgeçmiş sahibi hakkında şüpheli bilgi bırakmaz. Bu yüzden özgeçmişinizin net bilgiler verdiğinden emin olun.

3. Öne Çıkanın Siz Olmanız

Tek sayfa hazırlanmış renkli ve bol tablolu çok fazla özgeçmiş formatı var ancak ideal bir özgeçmişte taslak kişinin bilgi ve yeterliliklerinin önüne geçmemeli. Özgeçmişinizde önemli olan sizsiniz ve öne çıkan da siz olmalısınız, sayfanızın rengi veya yazınızın puntosu değil.

4. Kısa ve Okunaklı Olması

Özgeçmişiniz ne kadar okunaklı ve kısa ise o kadar makbul. Aynı başlık altındaki farklı bilgileri farklı fontlarla veya kalın/italik formlarda yaparsanız, daha okunaklı bir özgeçmişiniz olur. Uzunluk konusunda da eğer yeni mezunsanız 1 sayfa, eğer bir süredir iş tecrübesine sahipseniz de 2 sayfada tutmanız en ideali. Özgeçmişinizi okuyan kişi sizin gibi bir çok adayın özgeçmişini okuyorlar. Bu yüzden ne kadar kısa ve okunaklı, o kadar ideal.

5. Başvurulan Pozisyona Uygun Olması

Önceki stajlarınız veya iş deneyiminiz, başvurduğunuz pozisyonun tanımında yazan gerekliliklere uygun mu? Eğer siz, sizin öz geçmişinizi başvurduğunuz pozisyon için inceleseydiniz, acaba kendinizi uygun bir aday olarak görür ve arar mıydınız?

Not: Özgeçmişinizin kenarına QR kodla Linked-in adresinizi verebilirsiniz, gösterişli durur ve pratik çözümler önerebilen yenilikçi biri olduğunuz izlenimizi verir.

İşte bu kadar! Sevgiler, Ayça

Kaynak: https://www.linkedin.com/pulse/10-major-characteristics-resume-bob/ Katkıları için Sn. Merve Kavrukoğlu’na teşekkür ederim.

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page