Essay Nasıl Yazılır?

Essay türlerini, ielts’i, TOEFL’ı falan bir kenara bırakalım. Essay denilen şey aslında lise öğrencilerine Akademik Yazma Becerileri kazandırmak için ortaya çıkmış kategoriler. Hangi sınava girecek olursanız olun ve hangi amaçla essay yazacak olursanız olun, bu yazıyı sonuna kadar okur ve iyice sindirirseniz işiniz oldukça kolay olacak. Size söz veriyorum.

Hadi başlayalım!

Format

 • Öncelikle bir essayin formatı nasıl olur bunu bilmeye ihtiyacınız var. Bir paragraf “introduction”, 2 veya 3 paragraf “body” ve 1 paragraf da “conclusion” olacak şekilde 4-5 paragraf bütünlüğünü sağlamalısınız.

Introduction

 • “Introduction” yazarken konuyu biraz genelden alıp ana konuya getirmek ideal ve pratik bir yoldur. Girişi yazarken size verilen konuyu onunla ilgili daha büyük bir konuya bağlamak okuyucuya kontrollü bir yazı yazdığımız izlenimini verir. Örneğin “Fashion shows should be cancelled as they promote unrealistic body images.” gibi bir konu verildiğinde bunu ana konu olan “Body Positivity” konusundan başlayarak ele almak konuyu anladığınızı karşı tarafa gösterir.
 • Bunun dışında ne olursa olsun bir “introduction”ın son cümlesini “thesis statement” ile yani essayde ne anlatacağınızı, hangi tarafı tutacağınızı veya hangi ana fikirlerden bahsedeceğinizi ifade eden tez cümlesi ile bitirmek gerekir. Bunu yapmazsanız Akademik Yazma kurallarını bilmediğiniz kabul edilir.

Body Paragraphs

 • Body paragraphs yani ana paragraflarda  her bir paragrafta bir fikir anlatmak gerekir. Tam burada önemli olan aklınıza her geleni yazmaktansa fikirlerinizi anlamlı bir akış içerisinde ifade edebilmenizdir.
 • Her ana paragrafın ilk cümlesi o paragrafın konusunu içermelidir. Bu da yine bir Akademik Yazma kuralıdır ve bunu yapmazsanız yine bu kuralı bilmediğiniz kabul edilir. Örneğin teknolojinin etkileri üzerine bir essay yazıyorsanız bir paragrafınızın ilk cümlesi şu şekilde olmalıdır: “An undesirable effect of technology is poor social skills”. Bu cümle bu paragrafta teknolojinin zayıf sosyal becerilere neden ve nasıl yol açtığını örneklerle anlatacağının göstergesidir.
 • Bir ana paragrafta tıkandığınızda kendinize sormanı gereken iki temel soru vardır: “Neden?” ve “Nasıl?”. Zaten ana paragrafınızın konusunu belirleyip bu iki sorunun birine veya ikisine cevap verirseniz yeteri kadar uzun ve tatmin edici bir paragraf yazabilirsiniz.
 • Ana paragrafınızda örnek verirken örneklerin kişisel değil daha genel olması da essayinizin kalitesini yukarı çekmenize yarayacak bir ipucudur. Örneğin İstanbul trafiğine yönelik çözüm üretmek üzerine yazdığınız bir essayde “Ben trafik probleminden etkilenmemek için daha çok metro kullanıyorum.” demek yerine “Metropollerde yaşayan bir çok kişi trafik probleminden etkilenmemek için daha çok metro kullanmaktadır.” derseniz daha akademik bir dil kullanacağınız için daha etkileyici bir essay yazmış olursunuz.

Conclusion

 • İyi bir conclusion ya ana fikri farklı kelimeler kullanarak tekrar ifade eder ya da ana paragraflardaki fikirleri tek bir cümle ile özetler. Ardından da ya bir yorum yapar, ya bir öneri sunar, ya bir uyarı yapar ya da minik bir slogan ile konuyu vurucu bir şekilde kapatır.

İyi Bir Essay Yazmak İçin İpuçları

Buraya kadar anlatılanlar zaten biliyorum bana iyi bir essay yazmak için uzman ipuçları lazım diyenleri de unutmadım. Ortalama ve altı bir essayi ortalama üstüne çekmek istiyorsanız yapmanız gerekenler şunlar:

 • Size verilen konu içeriğini ve yardımcı fikirleri asla olduğu gibi essayinize geçirmeyin. Bunun yerine eş anlamlı kelimeler veya farklı grammar yapıları kullanarak kendi cümlelerinizle yazın. Örneğin size verilen konu “Should fashion shows be cancelled?” ise siz thesis statement olarak “In my opinion, fashion shows should be cancelled.” yazmayın. Bunun yerine “It is for the benefit of many if fashion shows are cancelled.”  veya “Shows with zero-size models ought to be cancelled.” gibi aynı fikri içeren ama kendinize ait cümleler yazın.
 • Konuyu anlatırken siyah-beyaz net ifadeler kullanmak yerine gri alanlara değinin. Klişelerden uzak durun ve bahsetmek istediğiniz konuyu detaylandırın. Örneğin “Traffic is one of the biggest problems in the world.” gibi jenerik bir cümle kurmak yerine “Since the increase of personal car usage, traffic has been a serious problem in over populated cities” şeklinde detaylandırın çünkü trafik her yerde büyük bir problem değil ve her zaman da büyük bir problem olmadı. Bu noktada klişeleşmiş cümleler yerine trafiğin ciddi bir problem olduğu yerlerin aşırı nüfuslu yerler olduğunu söylemek size eleştirel düşünme becerilerinizi gösterebildiğiniz için artı puan kazandıracaktır.
 • Kelime haznenizi konulara göre geliştirin. Örneğin “people” kelimesinin şehirde “citizen”, doğa ile ilgili bir konuda “environmentalist”, eğitim ile ilgili bir konuda “educator” kelimelerine karşılık geldiğini bilirseniz bu bilgi essayinize kalite katar. Bu noktada aklınıza direkt kelime gelmezse de bir adjective clause ile “people” kelimesini detaylandırmak aynı işe yarayacaktır. Örneğin “environmentalist” aklınıza gelmiyorsa “people who fight for the benefit of the environment” aynı etkiyi yapacaktır.
 • Fikirlerinizi birbirine iyi bağlayın. Eğer bir ana paragrafa baktığınızda bütün cümleler arasında bağlantı göremiyorsanız veya bir cümleyi bile öylesine yazdıysanız bu essayinizi sandığınızın aksine zayıflatacaktır. Az ama öz yazın. Bir paragrafı adjective clauselar, noun clauselar veya adverb clauselar ile boğup hiçbir şey anlatmamak yerine özne + yüklem + nesne basitliğinde tutun ama yeter ki cümleleri fikir açısından birbirine bağlaçlarla anlamlı bir şekilde bağlayın. “For example” diyip yazdığınız şey örnek olmazsa “so” diyip sonuç yazmıyorsanız puan kaybedersiniz unutmayın.
 • Fikirlerinizi detaylandıracak zarflar öğrenin ve bunu bir önceki maddede anlattığım basit cümlelerinize gerektiği şekilde ekleyin. Örneğin “Traffic in İstanbul adversely affects the live of 16 million citizens.” yazarsanız “adversely” gibi bir sıfat sadece özne + yüklem + nesne basitliğindeki bir cümleyi anlamca zenginleştirecektir.

Hepsi bu kadar! Bu ipuçlarından sonra kötü essay yazmanız imkansız.

Hadi bakalım göreyim sizi 🙂

Ayça

Essay nasıl yazılır?

1 Yorum

 1. Hocam bize hazirlik ta firstly,in my opinion vs diye öğrettiler siz iyi olmaz demissiniz yazınızda niye oyle öğretildi ve ben çok zorlanirdim yazı yazarken bir konu hakkında türkçe bile yazma yeteneğim yok o yuzden belkide

  Samsung Galaxy akıllı telefonumdan gönderildi.

Yorumda Bulun!