Bilimsel Akademik Bir Makale Nasıl Okunur?

Akademik dünyanın karanlık sırlarından biri hızlı ve anlayarak nasıl bilimsel makale okunacağıdır. Çoğu öğrenci akademik makaleleri okumanın çok zor olduğundan ve çok zaman aldığından bahseder. Bu işi çözenler adeta sırrı kimse ile paylaşmaz ve siz bir gece sadece bir (1) makaleyi zor anlarken diğerlerinin aynı gecede en az on (10) makaleyi nasıl anladığına şaşar durursunuz. Hadi yine iyisiniz çünkü bugün size akademik makalelerin nasıl okunması gerektiğini anlatıyorum 🙂

Başlık ve Özet

Makalenin başlığını ve özet kısmını iyice anlayana kadar okuyun. Eğer bir makale işinize yarayacaksa %90 özetinden bunu anlamanız mümkün. Eğer özeti sizin ihtiyacınıza cevap verir gibi duruyorsa, bir sonraki adıma geçebiliriz.

Stratejik Okuma

Bütün makaleyi hızlıca tarayarak stratejik bir şekilde okuyun. Bu stratejik okumayı sırasında ise şunları makalede karşınıza çıkış sırasıyla okumanız gerekiyor:

  • 1. Makalenin ilk paragrafı
  • 2. Bütün ara başlıklar
  • 3. Bütün paragrafların ilk cümleleri
  • 4. Bütün bölümlerin ilk paragrafları
  • 5. Giriş ve sonuç bölümlerinin ilk ve son paragrafları

Bu stratejik okuma size bütün makale hakkında genel bir bilgi vereceği için hem çok fazla vakit kaybetmeden makalenin gerçekten işinize yarayıp yaramadığını anlayabileceksiniz hem de makaleyi daha sonra detaylı okumanız gerektiğinde konuya aşina olduğunuz için daha hızlı ilerleyebileceksiniz.

Metodoloji

Metodoloji bölümünü makalenin gerekli olduğuna karar verirseniz en son okuyun ve zihninizin matematiksel işlemler ve sayılar arasında kaybolmasına izin vermeyin çünkü çoğu zaman o sayıların çoğu makaleden ihtiyacınız olan bilgiyle çok alakalı değildir. Zaten verileri ve sayıları anlamanız gerekiyorsa daha sonra detaylı olarak bu kısma vakit harcayabilirsiniz.

Bilimsel akademik makaleyi tek seferde tümüyle anlayacağınız yanılgısına kapılmayın. Zaten benzer makaleler birbirine atıfta bulunacağı ve açıklamalar yapacağı için bir süre sonra makaleler ve o makalelerin yazarlarına kadar öğreneceksiniz. Yalnız bu öğrenme sürecinin zamanla olacağını kabul etmeniz gerekir.

Referanslar

Referanslara göz atmayı unutmayın çünkü çoğu zaman elinize geçen makale size istediğinizi vermese de literatürdeki ilişkili makalelere referans verir ve sizi Google Akademik başında geçireceğiniz anlamsız zaman kaybından kurtarır.

İşte o hızlı makale okurlarının sırrı bu işte! Aslında kimse bilimsel akademik makaleleri baştan sonra roman veya gazete okur gibi okumuyor. Zaten bunu yapmaya kalksalar muhtemelen başka hiçbir şeye vakit ayıramazlar. Bu yüzden iyice hızlanıp ustalaşana kadar bol bol makale indirip anlattığım yöntemi pratik etmenizi tavsiye ederim. Eğer makale okumayı anladım, peki nasıl yazacağım diyorsanız Akademik Makale Nasıl Yazılır? yazıma bakmayı unutmayın.

Sevgiler,

Ayça K.

Akademik makale nasıl okunur?
Bilimsel Akademik Bir Makale Nasıl Okunur?

 

3 YORUMLAR

Yorumda Bulun!

Lütfen yorumunu girin!
Lütfen adınızı buraya girin