İngilizce öğrenmek için illa yurt dışına mı çıkmak gerek?

1

Hayatının son 8 yılında bir şekilde farklı kurumlarda İngilizce eğitimi veren biri olarak öğrencilerimden en çok duyduğum soru bu olabilir: “Hocam, İngilizce öğrenmek için illa yurt dışına mı çıkmak gerek?”

Lafı fazla uzatmadan cevabımı vereyim: HAYIR!

Yıllardır dersleri İngilizce anlatıyorum, İngilizce yeterliliğimi pek çok sınav alarak belgeledim, bazı günler Türkçe’den çok İngilizce konuşuyorum ve bu konuda hiçbir sıkıntı yaşamıyorum ama ben İngilizce’yi yurt dışında öğrenmedim. Yurt dışına seyahate, eğitime veya konferansa gittiğim de oldu, hatta daha önce Amerika’nın küçük bir yerinde Latin Amerika kökenli öğrencilere staj sayılabilecek bir program kapsamında bir hafta kadar İngilizce ders de anlattım ama bu tecrübelerin hiçbiri 3 aydan uzun sürmedi. Eğer ben İngilizce’yi Türkiye sınırları içinde öğrenebildiysem herkes öğrenebilir.

Peki o zaman neden böyle yaygın bir düşünce var?

Çünkü dil eğitimi de bir sektör ve Amerika, İngiltere ve Malta gibi ülkeler bu sektör üzerinden para kazanmak için reklam yapıyorlar. Evet, yurt dışına giderek de İngilizce öğrenebilir veya İngilizce’nizi geliştirebilirsiniz. Bu reklamların yalan veya yanlış olduğunu iddia edemem ama eğer Türkiye içinde iyi bir çalışma göstermiyor ve ilerleme kaydedemiyorsanız, yurt dışında size bunun hapını kimse vermeyecek ve birden mucizevi şekilde İngilizce konuşmaya başlamayacaksınız. Acı ama gerçek.

İyi ama sokakta oranın insanlarıyla konuşurum en azından, mecbur kalıp öğrenirim ne olacak?

Bu kulağa iyi bir fikir gibi geliyor ama bununla ilgili de şöyle bir durum var. İnsanlarla rahat iletişime geçmek dil öğrenmekten bağımsız bir şey. Eğer Türkiye’de insanlarla konuşmak istiyorsan zaten üniversitelerde Erasmus öğrencileri veya pek çok konuşma kulüpleri mevcut. Bunun dışında bulunduğunuz şehrin turistik mekanlarından tutun da internetteki İngilizce forumlara kadar İngilizce kullanabileceğiniz alan var ve eğer sen bu imkanları Türkiye içindeyken değerlendiremiyorsan yurt dışındaki herhangi biri zaten seninle İngilizce konuşmak için yanıp tutuşmuyor. Ayrıca yurt dışına gittiğin zaman da bol Türk’ün olduğu bir yere düşüp yine bol bol Türkçe konuşacağın bir ortamda kalman da yüksek bir ihtimal.

Peki o zaman nasıl İngilizce öğreneceğim?

Bu konuyu aşağıdaki videoda detaylı olarak anlatıyorum ama öncelikle bu yazıdan anlaman gereken bir kaç şey var.

Öncelikle İngilizce öğrenmeyi etkileyen birden çok faktör var. Bunlar arasında yaş, dil öğrenmeye olan yatkınlık, motivasyon, doğru yöntemi bulmak, günde kaç saat İngilizce’yi kullandığın ilk aklıma gelenler. Yani mesela genel olarak erken yaşta İngilizce öğrenmeye başlamak daha hızlı öğrenmeyi sağlar, bu doğru ama bu durum senin 25 yaşında öğrenmeye başlayıp da harika bir gelişme göstermene engel değil.

Bunun dışında, özellikle günümüz teknolojisinde İngilizce öğrenmek için hangi ülkenin sınırlarında olduğunun çok önemi yok. Dinlemek istersen İngilizce şarkılar ve podcaster var, izlemek istersen diziler ve youtube kanalları var, okumak ve yazmak istersen İngilizce forumlar ve bloglar var ve hatta konuşmak istersen de internet üzerinden bulabileceğin insanlar ve bunu sağlayan uygulamalar var. Uygulama demişken de bu haftanın ikinci yazısına mutlaka bir göz at, çünkü İngilizce’ni geliştirebilmen için kullanabileceğin uygulamaları anlatacağım.

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=z3kzHLQngk0&w=560&h=315]

Şimdilik bu kadar,

Sevgiler,

Ayça

1 Yorum

  1. […] İngilizce öğrenmenin gerekliliği artık tartışılmıyor bile çünkü internetin dili bile %99 oranında İngilizce. Bu yüzden en azından orta-iyi düzeyde İngilizce öğrenmek şart. Bu konuda henüz okumayan varsa ilgili yazılar: İngilizce öğrenmeyi kolaylaştıran uygulamalar ve websiteleri ve İngilizce öğrenmek için illa yurt dışına mı çıkmak gerek? […]

Yorumda Bulun!