top of page
Ara
  • Ayça Karaman

Yaşam Kalitesi, Maslow’un İhtiyaçlar Hiyerarşisi ve Üniversite Yaşamı

Upuzun zamandır kafamı yorduğum ve üstüne upuzun sohbetler ettiğim bir konu olan yaşam kalitesinden artık size de bahsetmek istiyorum. Instagram üzerinden oldukça fazla mesaj alıyorum ve fark ediyorum ki aslında pek çok soru ve sorunun temelinde öğrencilerin yaşam kalitesine önem vermemesi yatıyor. O zaman hadi biraz bu kavramdan ve üniversite yaşamında elimizde olan imkanlarla yaşam kalitesini nasıl artırabileceğimizden bahsedelim.

YAŞAM KALİTESİ DEMEK ALDIĞIMIZ HER NEFESİ NE KADAR KALİTELİ DEĞERLENDİREBİLDİĞİMİZ DEMEK.

Yaşam kalitesi demek aldığımız her nefesi ne kadar kaliteli değerlendirebildiğimiz demek. Ne kadar sağlıklıysak, ne kadar emniyet içindeysek, ne kadar sağlıklı arkadaşlıklarımız varsa, ne kadar yaptığımız işler içimize huzur sağlıyorsa aslında o kadar kaliteli bir yaşam yaşıyoruz demektir. Bunu daha iyi anlamak içinse Maslow’un Hiyerarşisinden bahsetmek gerekiyor.Maslow’un İhtiyaçlar Hiyerarşisini mutlaka daha önce bir yerlerde duymuşsunuzdur. Aslında her insanın belirli bir hiyerarşiye dayanan bir takım ihtiyaçları var. Yani karnımız açken veya ciddi problemlerimiz varken derslere yoğunlaşamıyor olmamız aslında bu hiyerarşide alttaki bir basamak tamamen tamamlanmadan bir üst basamaya geçemiyor olmamız ile ilgili. Fizyolojik, güvenlik ve sevgi ihtiyaçları karşılanmadan, başarılı olmak bizi motive edemiyor. Neden? Çünkü henüz o aşamada değiliz. E peki o zaman ne yapacağız?

FİZYOLOJİK, GÜVENLİK VE SEVGİ İHTİYAÇLARI KARŞILANMADAN, BAŞARILI OLMAK BİZİ MOTİVE EDEMİYOR.

Öncelikle her insanın kendi hayatını yaşadığını, kendi zaman diliminde ve kendi yarışında olduğunu kabul edeceğiz. Kimseyle yarışmaya gerek yok. Bizi mutlu edecek şeyi keşfetmek ve bunun peşinden gitmek inanın başkalarının hayatlarına özenip boş hayaller kurmaktan çok daha tatmin edici.


İhtiyaçlarımızı bir öncelik sırasına koyup teker teker ele alacağız. Yani sağlıklı beslenemiyorsak ve uyku problemimiz varsa önce bunu ele alacağız. Neden? Çünkü fizyolojik ihtiyaçları çözmeden esas ulaşmak istediğimiz basamak olan son basamağa ulaşmamız pek mümkün değil.


Fizyolojik ihtiyaçları bir düzene oturtup eksikleri giderdikçe enerjinizin arttığını hissedeceksiniz ama durun dahası var. Aile problemleri varsa, arkadaşlarla ilgili sıkıntı çekiyorsak veya genel olarak insan ilişkilerimiz sıkıntılıysa yine istediğimiz noktadan çok uzaktayız. O zaman bunları halletmek için zaman ve enerji harcamalıyız. Biliyorum yazarken çok kolaymış gibi geliyor ama önünüzde upuzun bir hayat var ve 5 yıl sonra istediğin yerde olmak için şimdiden hayat kaliteni artırmak için çalışmaya başlamalısın.

5 YIL SONRA İSTEDİĞİN YERDE OLMAK İÇİN ŞİMDİDEN HAYAT KALİTENİ ARTIRMAK İÇİN ÇALIŞMAYA BAŞLAMALISIN.

Basamaklarda yavaş yavaş yukarı çıktıkça enerjiniz değişecek, özgüveniniz artacak ve o sürekli bastıran üşengeçlik duygusu giderek azalacak. Ara sıra darbe de alabiliriz ama unutmamak gerek ki herkesin ihtiyacı herkesin savaşı başka. Sizin o çok özendiğiniz hayatı yaşayan kişi belki de çok ciddi başka problemlerle boğuşuyor. O yüzden içsel enerji gibi kıymetli bir şeyi başkalarını bu şekilde düşünmeye harcamamak gerek.


Bizim ulaşmak istediğimiz son basamak kendini gerçekleştirmek. Peki bu ne demek? Olaya felsefi bir bakış açısıyla yaklaşırsak hepimizin hayata bir geliş amacı var. O amacı keşfedip buna uygun davrandıkça daha pozitif hissediyoruz ve anın tadını daha kolay çıkarabiliyoruz. Kimisi üreterek mutlu olur, kimisi başkalarının hayatlarına dokunarak, kimisi insanlığa keşifler sunarak, kimisi kendine ve iç huzuruna yönelerek, kimisi ise insanlarla etkileşimde bulunarak. Sizi mutlu eden şeyi keşfetmek için önünüzde çok zamanınız var ama denemeye erkenden başlamakta fayda var.

HEPİMİZİN HAYATA BİR GELİŞ AMACI VAR. O AMACI KEŞFEDİP BUNA UYGUN DAVRANDIKÇA DAHA POZİTİF HİSSEDİYORUZ VE ANIN TADINI DAHA KOLAY ÇIKARABİLİYORUZ.

Hani o gazetelerin hafta sonu eklerinde mühendisliği bıraktı ve fırıncı oldu haberleri var ya işte onlar kendini nasıl gerçekleştireceğini toplum içinde saygın bir meslek edindikten sonra keşfeden kişiler. Yani mühendis olmuş ama ruhu mutfakta rahatlıyor, başkaları için mutfakta bir şeyler üretince tatmin oluyor ve enerjisi artıyor diye kimseyi suçlayamayız ki. İnsan mutsuz bir mühendis olacağına mutlu bir fırıncı olsun zaten

Bu hayattaki amacını biliyor musun?

  • Evet, biliyorum

  • Hayır, henüz arıyorum

Hobiler, tutkular, ilgi alanları zaten hep bu kendini gerçekleştirme kavramı ile ilgili. Neden hobi ediniyoruz? Hiç para almadan hatta üstüne para vererek bize keyif veren ve zamanın nasıl geçtiğini unutturan şeyler için. Hah işte o zamanın nasıl geçtiğini anlamadım dediğimiz zamanlar aslında yaşamımızın en kaliteli olduğu anlar. Bu yüzden başkasının hayatı umrumuzda olmamalı ve kendimizle ilgilenmeliyiz çünkü ben okumaya bayılıyorum ama sen film izlerken kendinden geçiyorsun belki. Bu fark doğal, bu fark güzel.


Son bir nokta da para yaşam kalitesini dolaylı yoldan etkilese de doğrudan sandığımız kadar etkilemeyecek bir şey. Üniversitede maddi imkanlar kısıtlı bile olsa sosyal imkanlar fazla. Bir de kendine bir şeyler katmak isteyen üniversite öğrencilerine herkes yardımcı olmak ister. Önünüzde kocaman bir hayat var ve üniversite kendinize en kolay ve yoğun şekilde yatırım yapabileceğiniz bir yer. Hayatın tadını tabi ki çıkarın ama üniversiteden sonraki hayatınızın çok daha uzun olacağını da sakın unutmayın

Sevgiler, Ayça

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page