Pazartesiyi Favori Günün Yapmaya Aday 7 Öneri

Hiç öyle Pazartesi güzellemesi yapacağım bir yazı değil bu. Pazartesi haftanın ilk günüdür, sabah trafiği çoktur, hafta sonundan sonra uyanması bile zordur. Değil mi? Hayır, değil!

Pazartesi sen ona hangi anlamı yüklersen öyle bir gün oluverir. Peki haftanı daha başından olumsuz bir havaya sokup Pazartesi’ye haksızlık etmen güzel mi? Biraz çabayla Pazartesi mis gibi bir gün olur, hatta biraz çabanın ötesine geçebilirsen haftanın favori günü bile olur!

Güne en sevdiğin çay/kahve ile başla: Tebrikleeeer! Yeni bir haftaya başlama şansına sahip insanlardan birisin. Bugüne kadar ne zor günleri atlattın ve yepyeni bir güne ve haftaya geldin. O zaman yeni haftaya başlayışımızı kutlamamız gerek. Ben kahve insanıyım ve genelde ev ve ofis kahvesi ile idare etsem de Pazartesi günü kendime en sevdiğim kahveciden paşa gönlüme göre bir kahve ısmarlıyorum. Neden mi? Çünkü en yakın arkadaşlarıma yaptığım jesti neden kendime de yapmayayım?

Gün içine mutlaka keyif aldığın bir aktivite planla: Bir işe nasıl başlarsan öyle gider derler. Haftaya iyi başlamak içinse Pazartesi gününe keyif aldığın bir aktiviteyi mutlaka eklemen gerek. Benimki spor salonuna gitmek. Keyfime göre biraz koşuyorum, biraz grup dersine giriyorum ama hafta boyu İstanbul trafiğinde bile daha az stresli oluyorum. Sen istersen arkadaşlarınla dışarı çık, ister keyif günü ilan et, ister film gecesi yap. Keyif senin!

Yeni bir şeyler giy veya ekstra özenli giyin: Bu madde inanılmaz önemli! Pazartesi iki gram fazla uyuyayım diye düşünüp dış görünüşünü ihmal etme. Giyin, süslen, makyaj yap, parfüm sür. Kısaca özen kat. Gün içinde adımların bile daha dinamik olacak 😉

Favori şarkılarından oluşan bir liste ile güne başla: Pazartesi listesi oluşturmadıysan hemen şimdi oluştur! İçine en canlı en neşeli en kıpır kıpır 10-15 şarkı. Oh tamamsın! Sabah uyanır uyanmaz başla listeyi çalmaya, hem dans et hem hazırlan. Anında enerji patlaması!

Masanı/yatağını/odanı düzenle: Yapılan araştırmalar düzenli ortamların motivasyonumuzu artırdığını söylüyor. O zaman mutlaka 5-10 dakikanı en çok vakit geçirdiğin yeri şöyle bir toparlamaya ayır. Hatta gün içinde yapacağın ilk işlerden biri bu olsun. Sonrasında diğer işlerine el atarsın. “5-10 dakika ile ne fark eder?” dediğini duyar gibiyim ama o iş öyle değil. Kimse için değil kendin için 5-10 dakika ayırıyorsun ve bu gerçekten çok fark eder.

Esneme egzersizi yap: Stresten, yorgunluktan, geçen haftanın işlerinden gerilmiş bedenine 5 dakikalık bir iyilik yap ve vücudunu iyice bir esnet. 5 dakika hem de sadece 5 dakika ile kendini daha iyi ve rahatlamış hissedeceksin çünkü bilim yalan söylemez! 🙂

Haftayı planla: Benim en sevdiğim şeylerin başında plan yapmak var. Günlük, haftalık, aylık ve yıllık planları hazırlamayı çok seviyorum ve bu yüzden her Pazartesi benim için yeni bir liste fırsatı! Bir şeylere başlamak güzelken Pazartesi’ye neden haksızlık yapalım? Bu yüzden sen de hemen kağıdı kalemi eline al ve öncelik sırasına göre bütün yapmak istediklerini belirle. Bakalım planını ne kadar uygulamaya koyacaksın?

Mutlu Pazartesiler!

Sevgiler,

Ayça

Yorumda Bulun!

Lütfen yorumunu girin!
Lütfen adınızı buraya girin