Kötü Bir Moddan Nasıl Sıyrılırım?

Kötü bir moddan sıyrılmanın işe yarar bir sürü yolu var ama bence herkesin ve her durumun reçetesi çok özel. Bu yüzden bu yazıda ben kendimde işe yarayanları anlatmak istiyorum. Eğer benim aklıma gelmeyen senin iyi bir reçeten varsa lütfen aşağıya yorum olarak bırak ki ben de bir dahaki sefere deneyebileyim, olur mu?

  • Kötü bir moddayken bir numaralı ilacım kesinlikle uyku. Moralim mi bozuk, halim mi yok. Hemen sıcak hatta kaynar bir duş alıp yatağa giriyorum ve %90 daha iyi bir halde uyanıyorum.
  • Uyku işe yaramadı veya uyuyacak uygun şartlar mı yok, o zaman en neşeli komik ve saçma şarkılardan oluşan listemi açıyorum. Bu devirde Gangnam Style dinleyen kaldı mı bilmiyorum ama benim için kötü düşünceleri düşünmemi hatta direkt düşünmemi engellediği için listemdeki favori şarkılarımdan!
  • Yazmak! Yazmak bana ilaç gibi geliyor, öyle çok seviyorum. Hemen ya negatif düşüncelerimi yazıp sonra o kağıdı yırtıp atıyorum veya açıyorum blog yazılarımı yazıyorum. Hemen iyi geliyor, hem de hemen!
  • Konuşmak! Arkadaşlar en çok bugünler için var. Genelde pozitif olduğum ve dertlerimi insanlara anlatmayı pek sevmediğim için eğer modum düşükse ve nedenini anlatıyorsam çok fazla dinleyicim oluyor. Arkadaşlarımı seviyorum, her biri yara bandı misali her ihtiyacım olduğunda bana iyi geliyor.
  • Hayvanların peşinden koşmak ise bir başka ilacım. Genelde kedici bir insanım ama keyfim yoksa bulduğum ilk hayvana sırnaşıyorum, bazen konuşuyorum. Enerjilerinden midir nedir çok çok iyi bir yöntem. Hem arkamdan dedikodu mu da yapmıyorlar 🙂
  • Bu çok sağlıksız ve hiç tavsiye etmiyorum ama vallahi yapıyorum yalan yok. Eğer keyfim yoksa normalde aşırı sağlıklı beslenen ben hep sağlıksız besleniyorum. Cipsler, pastalar, hamburgerler… Aklına gelebilecek bütün sağlıksız gıdalar ile dizi/film izliyorum ama sonra yine sağlıklı beslenmeye ve egzersize dönüş.
  • Egzersiz demişken bu yıl en sevdiğim şey Zumba dersim oldu. Böyle dibe vurmuş girdiğim sınıftan kan ter içinde hem kurtlarımı hem de dertlerimi dökmüş olarak çıkıyorum ve bunun asla bir istisnası olmadı. O zaman dans!

Bu benim kötü moddan çıkma listem bu şekilde. Hepsini denedim ve hepsi de %90-95 işe yarıyor. Eğer işe yaramadı mı o zaman birkaç gün depresif takılıyorum çünkü neden takılmayayım. Mutsuz olmaya da hakkım var diyip biraz kendime izin veriyorum. Sonrasında ise silkelenip yeniden pozitife dönüyorum veya dönme çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyorum.

İşte bu kadar!

Sevgiler,

Ayça

Yorumda Bulun!

Lütfen yorumunu girin!
Lütfen adınızı buraya girin