Hızlı Okuma

brandi-redd-414732-unsplash

Çok okuyorum ama hep böyle değildi tabi ki.

Çocukken çocuk kitapları okurdum. Hızlı okumaya alışmam için evde zaman tutarlardı ve 1 dakikada ne kadar çok kelime okuyabileceğim ile ilgili bana meydan okurlardı. Bu benim zayıf noktam sanırım. Birisi bana herhangi bir konuda meydan okuduğunda ben de karşılığını verirdim. Sonra Harry Potter’ı keşfettim ve deliler gibi okumaya aslında tam da o zamanlar başladım. Okuduğum şeyleri gözümün önünde canlandırmaktan o kadar keyif aldım ki hiçbir film kendi kafamın içindeki dünyanın tadını veremedi.

Bunun bir süreç olduğunu, çok okuduğum için bilinçli olmasa da daha stratejik okuyabildiğimi ve öğrenmekten keyif aldığım için de daha çok ve daha çok kitap okuduğumu düşünüyorum.

Buraya kadarı tabi ki işin hikaye kısmı. Burayı bırakalım ve sizin işinize yarayacak kısmına yani sistematik olarak nasıl hızlı kitap okunacağı kısmına gelelim.

  • Okumak bir hobi değildir. Eğlence için de okuyabilirsiniz ama sanırım o durumda hızlı okuma gibi bir derdiniz de olmaz. Aslında, okumak öğrenmenin, kendimizi disipline etmenin ve bilişsel gelişimin bir aracıdır. Bu yüzden kitap okumayı bir eğlence aktivitesi olarak algılarsanız, eğlenmediğiniz noktada okumazsınız. Bakış açınızı değiştirerek başlarsanız, sonraki adımlarda daha başarılı olabileceğinizi umuyorum.
  • Eğer düzenli okuma alışkanlığı edinmek istiyorsanız, tavsiyem bir alışkanlık takvimi ile düzenli okuma yapmanız. Okumak, okudukça gelişir. Disipline olmakta zorluk çekiyor ve çabucak ilginizi kaybediyorsanız, 20 dakikalık bir pomodoro eşliğinde okumaya başlayabilirsiniz.
  • Öncelikli olarak ilgi alanınızın olduğu konulara ve/ya sevdiğiniz yazarlara/türlere yönelirseniz daha çok keyif alırsınız. Daha çok keyif aldığınız için de daha kolay disipline olabilir ve hızlanabilirsiniz.
  • Aynı türden/yazardan/konudan olan kitapları arka arkaya okursanız büyük resmi tamamlayabileceğiniz ve beyninize benzer konular sağlayacağınız için otomatikman hızlanacaksınızdır. Mesela ben yakın dönemde önce felsefe alanında sonra da pazarlama alanında kitapları arka arkaya okudum ve bu şekilde bambaşka kitapları arka arkaya okumaktan daha hızlı ilerledim.
  • Okuduğunuz kitabın filmini veya benzer konulardaki Youtube kanallarını da okuduktan sonra izleyin. İnternet bir derya! 5 kitabını arka arkaya okuduğunuz bir yazarın hayat hikayesini anlatan bir video izledikten sonra başka bir yazara geçmek size büyük bir keyif verecektir diye düşünüyorum.
  • Okuma disiplininiz varsa ve tek derdiniz hızlanmaksa o zaman saat tutarak okuma yapmanızı tavsiye ederim. Alarmınızı 10 dakikaya kurun ve 10 dakikada kaç sayfa okuduğunuzu not alın. Bunu düzenli bir şekilde yaparsanız ne kadar hızlanacağınızı tahmin bile edemezsiniz.
  • Bir de ufak bir öneri: Ben çok çok sıkıldığım kitapları yarıda bırakır ve sonra ilgilenen birine hediye ederim. Bazı yazarlar veya bazı kitaplar ruhunuzu sıkabilir. Örneğin; ayrı ayrı zamanlarda çok istememe ve 4 defa denememe rağmen Otomatik Portakal’ı okuyamadım. Her seferinde içim sıkıldı. O yüzden artık ısrar etmiyorum çünkü okuma sevgimi köreltmek istemiyorum.

Keyifli okumalar dilerim.

Ek: Hızlı okuma alıştırması yapmak isteyenler için bir kanal linki bırakıyorum.

Ücretsiz Hızlı Okuma Kursu

Ayça K.

4 YORUMLAR

Yorumda Bulun!

Lütfen yorumunu girin!
Lütfen adınızı buraya girin