Üniversite Öğrencileri için CV Hazırlama Rehberi – Bölüm 3

Cv mevzusu sandığımdan daha da derin çıktı. Üniversite Öğrencileri için CV Hazırlama Rehberi – Part 1 ‘de bir CV’nin olmazsa olmazlarını konuştuk. Üniversite Öğrencileri için CV Hazırlama Rehberi – Part 2 ‘de sizden gelen soruları cevapladık. Part 3’te de hem örnek CV’lere bakacağız hem de bir CV hazırlanırken dikkat edilmesi gereken noktaların üzerinden geçeceğiz.

CV yani özgeçmiş örnekleri benden çok istenen bir şeydi. Bu yüzden sizler için bir CV örneği kendim hazırladım. Bir başka örnek de bu linkte (Türkiye başlığı altında) bulabilirsiniz: https://europass.cedefop.europa.eu/tr/documents/curriculum-vitae/examples

Gelelim CV hazırlarken dikkat edilmesi gereken noktalara:

  • İmla kurallarına mutlaka ama mutlaka dikkat edin. Hangi dilde olursa olsun yazım yanlışı olan bir CV büyük bir özensizlik göstergesi.
  • CV fotoğrafınızın düzgün olması bir başka önemli konu. Grup fotoğrafları, kişisel fotoğraflar veya düz bir arka plana sahip olmayan fotoğraflar CV’de olmamalı. Hatta siz en iyisi gidin özel bir CV fotoğrafı çektirin.
  • Referansların cep numarasını izin almadan paylaşmamak da dikkat edilmesi gereken konular arasında. Öncelikle CV’nize referans olarak eklemek istediğiniz kişilerin iznini alın. Referansınıza mail mi yoksa telefonla mı referans vermek isteyeceklerini sormanız uygundur. Ben genellikle mail adresini daha doğru buluyorum ama masa başı çalışanlar ofis telefonlarını referans olarak vermeyi uygun görebilirler.
  • Çok büyük yazılar, kalın harfler, oyuncaklı yazı karakterleri de bir CV’de bulunmaması gerekenler arasında. CV’niz ne kadar sade ise içeriği o kadar okunaklı olacaktır.
  • Gerçekten sahip olmadığınız bir yeterliliği veya beceriyi CV’nize yazmak da yapılmaması gerekenler arasında. İK uzmanları yalanınızı kolayca yakalayabilir ve bu da aslında kabul edilebileceğiniz bir pozisyona kabul edilmemenize sebep olabilir.
  • Klişe dolu bir CV hazırlamak da kabul şansınızı azaltan etmenler arasında. CV’nizle fark yaratmalısınız. Eğer herkesle aynı olursanız o zaman CV hazırlamanızın ne anlamı var?
  • Son olarak sakın ama sakın internetten bir CV kopyalayıp aynısını göndermeyin. CV size özel bir şey ve sizi yansıtmalı. Tabi ki örneklere bakıp ilham alabilirsiniz ama eğer kendi bilgilerinizi, tarzınızı ve farkınızı yansıtamazsanız o zaman kabul şansınız oldukça azalır. Hem ya başkası da aynı CV’yi kopyalayıp gönderirse?

Hepinize staj ve iş başvurularınızda başarılar!

Sevgiler,

Ayça

1 Yorum

  1. […] Özgeçmişinizi Yenileyin: Vakit varken geleceğe yatırım yapmanın en güzel yollarından biri özgeçmişini hazırlamak veya hazırsa elden geçirmek. Bu konuda yardıma ihtiyacın var ise ihtiyacın olan yazılar burada: Üniversite Öğrencileri için CV Hazırlama Rehberi – Part 1, Üniversite Öğrencileri için CV Hazırlama Rehberi – Part 2, Üniversite Öğrencileri için CV Hazırlama Rehberi – Part 3 […]

Yorumda Bulun!