İdeal Öz Geçmiş Özellikleri

Daha önce öz geçmiş hazırlamak ve iş bulmak ile ilgili oldukça fazla yazı yazmıştım. Eğer daha önce okumadıysanız, Kariyer Planlama başlığı altından ilgili yazıları okumanızı tavsiye ederim. Bugünkü yazımızda ise hazır öz geçmişinizin üzerinde biraz çalışarak nasıl daha ideal bir öz geçmiş oluşturabileceğinizi konuşacağız. Öz geçmişinizin ideal olması ve İnsan Kaynakları uzmanları tarafından dikkate alınması için dikkat etmeniz gerekenler:

1. İletişim Bilgilerinizin Doğru Olması

İletişim bilgileriniz doğru mu? Telefon numaranız, yasadığınız semt, şehir okuyan kişiye net bir şekilde görünüyor mu? Öz geçmişinize bakan kişi tek bakışta telefon numaranızı görebiliyor mu? Eğer iletişim bilgileri gibi temel bilgiler bile doğru ve okunaklı değilse, o zaman öz geçmişiniz muhtemelen sizin özensiz bir insan olduğunuz izlenimi yaratacaktır.

2. Eğitim Bilgilerinin Açık Olması

Okulunuz, bölümünüz, başlangıç ve mezuniyet tarihiniz öz geçmişinizde net bir sekilde yazıyor mu? Öz geçmişinize bakan bir kisi, sizin öğrenci mi yoksa mezun mu olduğunuzu tek bakışta anlayabiliyor mu? Unutmayın ideal bir öz geçmiş sahibi hakkında şüpheli bilgi bırakmaz. Bu yüzden öz geçmişinizin net bilgiler verdiğinden emin olun.

3. Öne Çıkanın Siz Olmanız

Tek sayfa hazırlanmış renkli ve bol tablolu çok fazla öz geçmiş formatı var ancak ideal bir öz geçmişte taslak kişinin bilgi ve yeterliliklerinin önüne geçmemeli. Öz geçmişinizde önemli olan sizsiniz ve öne çıkan da siz olmalısınız, sayfanızın rengi veya yazınızın puntosu değil.

4. Kısa ve Okunaklı Olması

Öz geçmişiniz ne kadar okunaklı ve kısa ise o kadar makbul. Aynı başlık altındaki farklı bilgileri farklı fontlarla veya kalın/italik formlarda yaparsanız, daha okunaklı bir öz geçmişiniz olur. Uzunluk konusunda da eğer yeni mezunsanız 1 sayfa, eğer bir süredir iş tecrübesine sahipseniz de 2 sayfada tutmanız en ideali. Öz geçmişinizi okuyan kişi sizin gibi bir çok adayın öz geçmişini okuyorlar. Bu yüzden ne kadar kısa ve okunaklı, o kadar ideal.

5. Başvurulan Pozisyona Uygun Olması

Önceki stajlarınız veya iş deneyiminiz, başvurduğunuz pozisyonun tanımında yazan gerekliliklere uygun mu? Eğer siz, sizin öz geçmişinizi başvurduğunuz pozisyon için inceleseydiniz, acaba kendinizi uygun bir aday olarak görür ve arar mıydınız?

Not: Öz geçmişinizin kenarına QR kodla Linked-in adresinizi verebilirsiniz, gösterişli durur ve pratik çözümler önerebilen yenilikçi biri olduğunuz izlenimizi verir.

İşte bu kadar!

Sevgiler,

Ayça

Kaynak: https://www.linkedin.com/pulse/10-major-characteristics-resume-bob/

Ayrıca yazıya katkıda bulunduğu için Sn. Merve Kavrukoğlu’na teşekkür ederim.

Yorumda Bulun!