Hafızası Zayıflar İçin İşe Yarar Ezber Yöntemleri

Hafızam gerçekten berbattır ama yine de önemli bilgileri özel ezber yöntemleri ile aklımda tutabilirim. Eğer siz de benim gibiyseniz ve ezberlenecek dersler korkulu rüyanızsa, anlatacağım özel yöntemler ile hayatınızı kurtarabilirim.

Eğer benimleyseniz başlayalım.

  • Kısaltmalar ve akrostişler kullanmak: Eğer ezberlemeniz gereken bilgiyi kısaltmalar haline getirebiliyorsanız veya bir kelimenin ilk harflerine sıkıştırabiliyorsanız daha kolay ezberlersiniz. Zaten eminim ki hepiniz Kimya dersinden Halojenleri ezberlemek için “(f)are celalin(cl) burnunu(br) (ı)sırıp (at)tı” cümlesini kullanmışsınızdır.
  • Bilgileri zincirleyin: Eğer birden çok bilgiyi birbiri ile ilişkilendirerek bir zincir halinde ezberlerseniz işiniz daha kolay olacaktır. Özellikle de metodoloji veya felsefi içerikli bilgilerde ne neyi nasıl etkilemiş şekilde bir ilişkilendirme yapmanız bilgileri ezberlemeniz konusunda size kolaylık sağlayacaktır.
  • Hikaye, şiir veya şarkı yazma: Özellikle de dil öğreniyorsanız ve kelime ezberlemeniz gerekiyorsa o kelimeleri kullanarak bir hikaye, şiir veya bilindik bir melodiye şarkı yazın. Yazdığınızın ne kadar komik veya saçma olduğunun önemi yok. Hatta ne kadar komik ve saçma o kadar akılda kalıcı bilgi. Tarkan’ın Şımarık şarkısının melodisine İngilizce şarkı yazmayı bir deneyin mesela.
  • Fiziksel aktivite ile kodlama: Bazılarımızın bir bilgiyi fiziksel bir aktivite ile kodladıkları zaman daha rahat hatırlayabildiklerini biliyor muydunuz? Kinestetik öğrenme biçimine sahip bu kişiler küçük el, ayak veya beden hareketleri ile eşleştirdikleri bilgileri bu hareketleri tekrarladıkları zaman daha kolay hatırlayabiliyorlar. Kim bilir belki de siz de bu insanlardan birisinizdir. O zaman neden bu yöntemi denemeyesiniz?
  • Görselleştirme: Eğer görsel hafızanız daha güçlü ise bilgileri ilişkili bir lokasyon ile bağdaştırdığınızda hatırlama ihtimaliniz daha yüksek. Bu metodu kullanırken gözlerinizi kapatın ve kendinizi ezber sarayınızda hayal edin. Sarayda ilerlemeye başlayın ve her odaya ezberlemeniz bilgi ile imgeleyerek eşleştirebileceğiniz bir nesne yerleştirin. Eğer kişi adı ezberleyecekseniz kişileri gözünüzde canlandırarak sırayla odalara koyun. Ezberlediğiniz bilgiyi ne kadar görsel olarak detaylandırırsanız o kadar çabuk hafızanıza yazarsınız.
  • Uykuya kaçmak: Uykudan önce okunan veya dinlenen bilgilerin daha çok akılda kaldığı bir gerçek. Bu yüzden mutlaka hatırlamanız gereken bilgileri uykudan hemen önce yüksek sesle okuyarak veya dinleyerek ezberleyebilirsiniz. Tabi sonrasında telefonunuza göz atmaya geri dönmemek şartıyla. Unutmayın gözlerinizi kapamadan önceki son bilgi ezberlemeniz gereken bilgi olmalı.
  • Dramatize etmek: Ezberlemeniz gereken konuyu veya bilgiyi aşırı büyük tepkilerle ve duygu katarak sesli sesli anlatırsanız yani dramatize ederseniz beyninizde daha hızlı yer edecektir. Özellikle de sosyal bilimler alanındaki bilgileri duygularla eşleştirerek dramatize ederseniz hatırlamanız daha kolay olur.
  • Şablon hazırlamak: Alt başlıklara sahip ve biraz da karmaşık bilgileri bir şablon oluşturup kısa anahtar cümlelerle görselleştirmek ve ilişkilendirmek, bilgiyi basitleştireceği için daha kolay ezberlenir. Üstelik bu yöntem sizi uzun uzun cümleleri akılda tutma çabasından korur.
  • Göz at, Soru sor, Oku, Cevabı bul, Kendini test et: Bu beynin ezber gücünü arttırdığı ispatlanmış bir çalışma yöntemi. Olayın mantığı kısaca şu şekilde işliyor. Ezberlemeniz gereken metne önce şöyle bir göz atıyorsunuz. Sonra kendinize metinden bir soru yöneltiyorsunuz. Daha sonra metni okumaya başlıyorsunuz. Cevabı buluyor ve sesli bir şekilde tekrarlıyorsunuz. En sonunda da bilgiyi ezberlemiş misiniz diye kendinizi test ediyorsunuz. İşte bu kadar!
  • Birine anlatmak: Sanırım bir bilgiyi ezberlemek için en geçerli ve benim de en severek kullandığım yöntem birine anlatmak. Bu yöntemi o kadar çok severdim ki zamanında ders anlatacak kimseyi bulamadığımda kampüste kedi yakalayıp konu anlatmışlığım bile vardır. Hem ne demişler? Bir şey saçma geliyorsa ama işe yarıyorsa iyidir 😉

Kolaylıklar,

Ayça

ezber yöntemleri

1 Yorum

Yorumda Bulun!